יצירת קשר
חיפוש באתר

טיפול באמצעות נוירופידבק להפרעות קשב וריכוז

תאריך: 11/11/2014 15:38   מחבר: רופא ילדים

האם גם אתם נהגתם להתלהב על כל מחיאת כף שהפעוט הקטן שלכם הפיק מכפות ידיו הקטנות? האם שמתם לב שככל שאתם מתלהבים יותר כך הוא מוחא כפיים יותר?

מתי בפעם האחרונה יצא לכם לתת ממתק לילד שלכם כי התנהג כמו שצריך? האם גם אתם מחכים לפידבק חיובי של הבוס ומרגישים שזה רק נותן לכם יותר מוטיבציה לעבוד ולעבוד טוב יותר? לתהליך הפשוט הזה של חזרה על התנהגות בעקבות פידבק / משוב חיובי - קוראים התניה.

אולי תופתעו לגלות אבל גם על המוח אפשר לעבוד בצורה כזו ואפשר להשפיע על הדרך בה הוא פועל, באמצעות פידבקים חיוביים. כיצד ניתן לעשות זאת? מה זה בכלל פעילות מוחית ואיך כל זה קשור לנושא של הפרעות קשב וריכוז או לקויות למידה? כל התשובות לכך טמונות בשיטה טיפולית אחת, שמוכחת כיעילה בעשרות מחקרים, ושמה נוירופידבק.

נוירו - הכוונה לפעילות של המוח. פידבק - הכוונה משוב. בשיטה זו אנו עושים אימון למוח ומשנים את דפוס פעילותו על ידי משוב חיובי.

לאחר שהסברנו מה הכוונה בהתניה ומתן משוב, נסביר בקצרה על הפעילות המוחית שלנו. כל התנהגות, מחשבה, רגש, יכולת שלנו מקורם במוח. נהוג לכנות את פעילות המוח במושג - גלי מוח, כאשר ישנם מאות ואלפי דפוסים ותבניות שונות של גלי מוח.

כך למשל, רבים מכירים את המונח גלי אלפא האחראים על יכולת המיקוד שלנו, יכולת הרגיעה וההתנהגות של חלימה בהקיץ. ישנם גם דפוסים רחבים יותר, כמו למשל דפוס של קשב רגוע המסייע בתהליכי למידה.

למעשה, אנשים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז וכן אנשים הסובלים מלקויות למידה שונות מפגינים דפוסים שונים של פעילות מוחית, דפוסים לא תקינים המשפיעים על יכולת הריכוז, מיקוד הקשב ויכולות הלמידה שלהם בכלל.

המטרה של טיפול באמצעות נוירופידבק הוא לשנות דפוסים אלו, כאשר שינוי זה נעשה באמצעות מתן משוב חיובי.

איך עושים את זה? טיפול נוירופידבק הלכה למעשה

לצורך הסבר על הטיפול שוחחנו עם ד"ר אילן טל, מנהל מרכז ד"ר מרכז טל בו מתבצעים מדי יום טיפולים בנוירופידבק בילדים. לדבריו, על-מנת לבחון אלו דפוסי מוח יש לאמן, ראשית כל נדרש לבצע אבחון על מנת לדעת ולהבין מהם דפוסי המוח אותם מפגין האדם בדרך כלל.

את הפעילות המוחית של המטופל בודקים על-ידי חיבורו למכשיר EEG - זהו מכשיר המודד את גלי המוח של האדם בכל רגע נתון, הבדיקה אינה מסוכנת, פולשנית או יוצרת קרינה וכמובן אינה כואבת.

לאחר זיהוי גלי המוח של המטופל ניתן להשוות אותם לפרוטוקולים קיימים או ליצור עבורו פרוטוקולים יחודים. פרוטוקולים אלו כוללים תיאור קצר של גלי המוח של האדם לפני הטיפול ותיאור גלי המוח הרצויים, לשם שיפור הקשיים בגינם הגיע האדם לטיפול.

כך למשל, ידוע כי אנשים רבים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז מתקשים להתרכז או למקד את הקשב שלהם לאורך זמן בשל פעילות עודפת של גלי אלפא. המטרה בטיפול אם כן תהיה לאמן את המוח להפגין גלי אלפא תקינים.

שינוי דפוס פעילות המוח נעשה באמצעות משוב, שהוא למעשה פידבק חיובי בכל פעם שהמטופל מצליח להפגין פעילות רצויה. במהלך האימון, המטופל מחובר למכשיר ה-EEG  ובמקביל רואה סרט או משחק במשחק מחשב.

קיראו בהרחבה: מידע על תרופות לילדים

כאשר פעילות המוח שהוא מייצר אינה תקינה (למשל הוא גלי האלפא פועלים בעודף) הוא לא מצליח לנצח במשחק או לא מצליח לראות את הסרט והמסך מולו מוחשך, קטן או מצטמצם. לעומת זאת, בכל פעם שהמוח שלו מפחית את גלי האלפא או באופן כללי מפגין פעילות תקינה, המסך הופך ברור יותר, חשוך פחות, הוא יכול להמשיך לשחק או לצפות בסרט.

כך בעצם - צפייה איכותית בסרט או ניצחון במשחק הם משוב חיובי על פעילות רצויה של המוח, כאשר המטרה היא ליצור התניה בין השניים ולאפשר למטופל לשלוט טוב יותר בפעילות של המוח שלו.

כאמור, טיפול באמצעות נוירופידבק הוכח כיעיל בהתמודדות עם לקויות למידה והפרעות קשב וריכוז, הוא אינו מחייב טיפול תרופתי (ולמעשה הוא מהווה תחליף עדיף ויעיל על פניו), אינו פולשני ובעיקר יעיל לאורך זמן. כך, מחקרים הראו כי דפוסי הפעילות המוחית של מטופלים נותרו תקינים ואפשרו למידה טובה יותר או ריכוז ומיקוד קשב ביתר קלות, גם לאחר שנים רבות מתום הטיפול.

אם אתם מעוניינים לוותר על התלות בתרופות נגד הפרעות קשב וריכוז, לאפשר לילד ללמוד טוב יותר בזכות עצמו, לשפר את התפוקה האישית שלכם בעבודה בלי לבזבז זמן על ניסיונות חוזרים למקד את הקשב, להצליח לעשות זאת לאורך שנים, בלי לבוא כל שבוע לטיפול או לקנות כל חודש מרשם ותוך כדי חוויה כיפית ונעימה - מומלץ לכם לשקול טיפול באמצעות נוירופידבק.

לצורך קבלת מידע נוסף אודות אפשרויות הטיפול במגוון הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים, מומלץ להתייעץ עם רופא ילדים או פסיכולוג ילדים.

לקריאה נוספת: קלינאות תקשורת לטיפול בבעיות התפתחות שמיעה ושפה

תרופות לטיפול בילדים
אקמולי של טבע לילדים
הורדת חום ושיכוך כאבים בקרב ילדים ותינוקות
סוגי אנטיביוטיקה לילדים
סוגים המתאימים במיוחד לטיפול בילד שלך
נורופן לילדים
סירופ להקלת חום ושיכוך כאבים ללא צבעי מאכל
מוקסיפן - אנטיביוטיקה לילדים
תרופה אנטיביוטית לטיפול בדלקות גרון ואוזניים
טיפות אוטידין לילדים
טיפות לשיכוך כאבי אוזניים בילדים