יצירת קשר
חיפוש באתר

חשוב לדעת על מיגרנות בילדים

תאריך: 18/03/2015 16:05   מחבר: רופא ילדים

כאבי ראש בקרב ילדים הם תופעה שכיחה ביותר כאשר התקפי המיגרנה (migraine) הם הסיבה העיקרית לכאבי ראש אלה. שכיחות המיגרנה בקרב ילדים עומדת על כ-2.5 אחוזים ובקרב מתבגרים האחוזים עולים לכ-7.5.

ביותר משני שליש ממקרי המיגרנה אצל ילדים ישנו רקע גנטי. כמו כן, בסביבות גיל 10 לרוב חלה הפוגה בהתקפים אצל כמחצית מהילדים שסבלו קודם ממיגרנה. להתפרצות כאבים אלה אצל ילדים ישנן סיבות רבות - סביבתיות ותורשתיות כאחד, כאשר שיטת הטיפול בכאבים אלה צריכה להיות מותאמת למצבו של הילד ולמקור הבעיה. 

לקרוא את הסימנים! מיגרנות בילדים

מיגרנה בקרב ילדים היא מעט שונה ממיגרנה בקרב מבוגרים. כמו אצל המבוגרים, מאופיינת המיגרנה בכאבים הולמים ברקות, במצח, באחד מצידי הראש או בשני צידיו, והיא מלווה בסימפטומים נפוצים נוספים, כדוגמת: חיוורון, בחילות, הקאות, כאב בטן, רגישות לרעש ורגישות לאור.

הילד סובל מפריחה? לחצו כאן כדי לדעת יותר

לעתים ישנם סימנים מקדימים להתקפים כדוגמת הסימפטום אותו נהוג לכנות "אאורה", שמשמעותה הבזקי אור או הפרעה זמנית בראייה. לאחר מכן מופיע התקף הכאב. בשונה ממבוגרים, התקפי המיגרנה אצל ילדים הם קצרים יותר ולעיתים אינם מלווים בסימפטומים המפורטים.

כמו כן, אצל ילדים מלווה פעמים רבות המיגרנה בהופעת סימפטומים נלווים שונים מעט, כדוגמת: חוסר יציבות, התקפי כאבי בטן או הקאות חוזרות ונשנות. בהתאם לסימנים אלה ניתן להבדיל בין מיגרנה לכאב ראש אחר, העלול להעיד חלילה על מחלה או על בעיה רפואית אחרת.

עם זאת, חשוב ביותר ללכת לאבחון אצל רופא ילדים מומחה כדי לוודא כי הכאב אכן מקורו במיגרנה ולמצוא טיפול מתאים.

למנוע מראש את המיגרנות

הסיבות לפרוץ המיגרנה אצל מבוגרים או אצל ילדים אינן ידועות בוודאות. עם זאת, נהוג בשנים האחרונות ליחס את התקפי הכאבים להתכווצות ולהתרחבות של כלי דם במוח. כמו כן ישנם לא מעט גורמים חיצוניים המשפיעים על התפרצות ההתקפים, כדוגמת: מצבי מתח נפשי, חרדה, עייפות, שינויים הורמונאליים ופעילות גופנית מאומצת.

בנוסף גם לתזונת הילד יש השפעה על התפרצות של מיגרנות, כך ישנם מאכלים כמו: גבינה צהובה, שוקולד ומוצרים משומרים אשר יכולים לתרום להופעתן. 

טיפול תרופתי או התנהגותי?

היום ישנן שיטות טיפול שונות במיגרנות אותן יש להתאים לילד המטופל ולמצבו, כדוגמת: טיפול התנהגותי, טיפול מניעתי ולעיתים גם טיפול תרופתי. טיפול מניעתי כולל הימנעות מגורמים המעוררים התקפי מיגרנה כדוגמת אכילת שוקולד וגבינה צהובה.

קיראו בהרחבה על: תזונת ילדים בריאה

טיפול התנהגותי במיגרנה כולל מניעה של לחץ נפשי כתוצאה מקשיים חברתיים או לימודיים, טיפול בבעיות הסתגלות או אבחון של קשיי למידה, הגורמים כולם ללחץ נפשי ולהתפתחות כאבי מיגרנה.

בגילאים מבוגרים יותר ניתן להשתמש בטיפולי התנהגות מורכבים יותר כדוגמת תרגול שיטות הרפיה או ביופידבק, בנוסף לעיתים נדרש גם טיפול תרופתי מונע. טיפול זה ניתן על בסיס יומי ביחס ישיר לחומרת התקפי המיגרנה, השפעתם על הילד ותדירות הופעתן.

אלטרולט (amitriptyline), דרלין (propranolol) ,טופמקס (topiramate) ודפלפט (valproic acid) הן כמה מהתרופות המיועדות לטיפול במיגרנה אצל ילדים.

לקריאה נוספת: מחלת הנשיקה אצל ילדים

מידע משלים ומעניין בנושאים:   טיפול נפשי לילד    כאבי ראש    כאב    הקלת כאבים    טיפול תרופתי לילד