יצירת קשר
חיפוש באתר

חיסונים לילדים

תאריך: 04/01/2015 12:23   מחבר: מערכת האתר

חיסונים הם האמצעי המקובל בעולם למניעת התפרצותן של מחלות מדבקות שונות. השימוש בחיסונים למניעת מחלות ילדות הוכח כיעיל ביותר והפחית בצורה משמעותית את שיעורי התחלואה והתמותה של ילדים ממחלות שונות בכל רחבי העולם.

שיעור הילדים המקבלים חיסונים בישראל הוא מהגבוהים בעולם, אף שלפי החוק לא קיימת כל חובה לחסן ילדים. מדובר על שיעור העומד על כ-95 אחוזים, כאשר במגזר החרדי שיעור המחוסנים הוא נמוך במידה ניכרת.

עם זאת, בשנים האחרונות חלה ירידה במספר הילדים המחוסנים גם בקרב האוכלוסייה הכללית בשל חשש ההורים מתופעות לוואי שונות ומפגיעה בבריאות ילדיהם. הירידה באחוז המתחסנים היא תוצאה ישירה ממחלוקת הקיימת בארץ ובעולם לגבי יעילותם של החיסונים.

קיראו בהרחבה: בעד ונגד מתן חיסונים לילד/ה שלך

החיסונים הניתנים בישראל

המחלות הכלולות ברשימת חיסוני הילדים בארץ הן: טטנוס (צפדת), דיפטריה (אסכרה), שיתוק ילדים (פוליו), שעלת, אדמת, המופילוס אינפלואנזה B, חזרת, חצבת, דלקת כבד נגיפית A ודלקת כבד נגיפית B.

לאחרונה ניתן לחסן ילדים גם נגד מחלת אבעבועות רוח, על אף שהחיסון עדיין לא הוכנס לשימוש שגרתי. את הילדים ניתן לחסן בתחנות "טיפת חלב" השונות או במרפאת המשפחה.

כיצד ניתנים החיסונים?

מרבית החיסונים ניתנים באמצעות הזרקה, לבד מהחיסון נגד שיתוק ילדים, הניתן באמצעות טיפות דרך הפה. כל אחד מהחיסונים מורכב מנגיפים או מחיידקים מוחלשים שמטרתם לגרום למערכת החיסונית לייצר נוגדנים כנגדם, ממש בדומה לנוגדנים הנוצרים בעקבות מחלה שמתפתחת בנסיבות טבעיות.

מרבית החיסונים ניתנים שוב לאחר מספר שנים במטרה להבטיח הגנה מפני המחלה לאורך זמן. מסיבה זו, מומלץ ביותר להקפיד על מועדי החיסון בהתאם להמלצות המופיעות בטבלת החיסונים. דחיית החיסון למועד מאוחר יותר עלולה לחשוף את הילדים להידבקות במחלה.

מומלץ לקרוא: פחד מזריקות אצל ילדים

פנקס חיסונים

כל חיסון הניתן לילד נרשם בפנקס חיסונים מיוחד הניתן להורה לאחר החיסון הראשון. את הפנקס יש לשמור להמשך הרישום במטרה לעקוב אחר מועדי החיסונים שניתנו ולמנוע מתן חיסון מיותר.

תופעות לוואי

חיסונים, ממש בדומה לתרופות שונות, עלולים לגרום לתופעות לוואי, כדוגמת: חום, אודם, נפיחות באזור ההזרקה, חולשה והרגשה כללית רעה. תופעות אלה חולפות לרוב מאליהן תוך יום עד יומיים. כאשר לאחר ההזרקה מופיע חום גבוה, ניתן לתת לילד טיפות להורדת חום לאחר ההתייעצות עם הרופא.

לעתים נדירות ביותר, עלולים להתפתח פרכוסים ואלרגיה כתוצאה מהחיסון. במקרים אלה, חשוב לפנות לטיפול בתחנת "טיפת חלב" או אל רופא הילדים במרפאה בה הילד התחסן. על אף תופעות הלוואי, חשוב לזכור, כי מתן החיסונים מונע התפרצותן של מחלות שונות שחלקן עלולות להיות מסוכנות ביותר.

בנוסף לכך, ישנן היום זריקות המכילות כמה חיסונים ביחד. השילוב של כמה חיסונים נמצא כיעיל ביותר - הוא מצמצם את מספר הזריקות ובמקביל גם את תופעות הלוואי.

קיראו על: חיסון נגד צהבת בילדים

משרד הבריאות מעודד מתן חיסונים באמצעות פרסום חומר הסברתי. בנוסף לכך, מעודדים רופאי המשפחה ורופאי הילדים את ההורים להקפיד על קבלת החיסונים במועדים שנקבעו להם. כאן באתר תמצאו את כל המידע הכי עדכני אודות חיסונים לילדכם או ילדתכם.

לקריאה נוספת: רפואת שיניים לילדים