יצירת קשר
חיפוש באתר

הילד שלך סובל מהפרעות שינה?

תאריך: 09/11/2014 12:31   מחבר: מערכת האתר

חלומות רעים הם הפרעת שינה נפוצה בקרב ילדים. יש המעריכים כי כ-15% מהילדים סובלים מביעות לילה מדי פעם, ועוד יותר סובלים מסיוטים. למרות שהם נפוצים ביותר בקרב ילדים בני שנתיים עד שש, הם עשויים להתרחש בכל גיל.

חלומות רעים אלה נחשבים לנורמאליים ורוב הסיכויים הם שיעברו לבד, אך הורים רבים עדיין מוטרדים מאוד בעיקר במהלך סיוט לילה ראשון של הילד.

סימפטומים של סיוטים וביעותי לילה אצל ילדים

ביעותי לילה מאופיינים בהתעוררות באמצע הלילה, עם עיניים פקוחות לרווחה ומבט חיוור, פעמים רבות מלווה בצעקת אימה. לעתים תיצפה זיעה קרה על מצחם, נשימה מהירה ודופק מואץ. פעמים רבות למרות שהם נראים ערים, הם יהיו מבולבלים ואף יהיה להם קשה לזהות את ההורה, ולתת לו לנחמם.

סיוטים הם צורה קלה יותר של חלומות רעים, גם משום שהילד זוכר אותם, וגם משום שקל יותר לנחמו לאחריהם. הם עוד יותר נפוצים בקרב האוכלוסייה, וברוב הפעמים הילד לא יתעורר בצעקות ומוכסה זיעה קרה.

כיצד להגיב לסיוטים וביעותי לילה?

רוב הביעותים מתרחשים בין חמש דקות לחצי שעה, וברוב המקרים לאחריהם יחזור הילד לשינה רגילה. אם ההורה מנסה להעירו במהלך הסיוט, הילד עלול להתעורר מעורער ועצבני, בעיקר אם ההורה מגיב בחרדה לאירוע, ומנענע אותו או מרים את הקול על מנת להעירו.

לכן, במקום לנסות להעיר אותו, עדיף להיות שם בשביל ליצור אצלו תחושת ביטחון, לנחם אותו אם צריך, ולסייע לו לחזור לשנת לילה טובה.

בניגוד לסיוטים, ילדים אינם זוכרים ביעותי לילה לאחר שהתרחשו.

 קיראו בהרחבה על: ילדים הסובלים מחרדות

דיאגנוזה - כיצד מאבחנים הפרעות שינה וסיוטים?

מגיעים לאבחנה של ביעותי לילה בדרך כלל על ידי בחינת ההיסטוריה של הילד שמתעורר בצווחות וללא יכולת לנחמו. הורים רבים מודאגים מכך שביעותים אלה עלולים להצביע על סוג של התקף מוחי, בעיקר אפילפסיה של האונה הקדמית והצדית.

התקפים אלה בדרך כלל קצרים (בין חצי דקה לכמה דקות ספורות) ומופיעים אצל ילדים בוגרים יותר ומבוגרים.

טיפול בהפרעות שינה

בדרך כלל אין צורך בטיפול בביעותי לילה. הדרך היחידה לנסות למנוע אותם היא להקפיד על שנת לילה טובה לילד, כי הם מתרחשים פעמים רבות בילדים עייפים יתר על המידה. אם ההורים שמים לב שביעותי הלילה מתרחשים בשעה קבועה בלילה, ניתן להעיר את הילד לפני כן.

כך מעגל השינה שלו מתחיל מחדש, והסבירות לביעותי הלילה יורדת. שלא כמו סיוטים, שמתרחשים בשעות מתקדמות יותר של הלילה, ביעותי לילה מתרחשים פעמים רבות בחלקים מוקדמים של הערב, בעיקר בין שעה לארבע שעות לאחר ההירדמות.  

ניתן במקרה של סיוטים לשוחח עם הילד ולהרגיעו לפני השינה, לומר לו שהוא שולט על מה שקורה לו בחלום, ולהזכיר לו שההורים נמצאים בחדר ליד כדי להגן עליו.

לקריאה נוספת:
טראומות ילדות - מהן וכיצד הן נוצרות

האם סיוטים וביעותי לילה מעידים על בעיה פסיכולוגית?

לא בהכרח. כאמור הפרעות שינה מסוגים אלה נפוצות ביותר בקרב ילדים בגילאים צעירים.

עם זאת, אם הילד מראה ירידה ברמת התפקוד בבית הספר או בגן, או מעיד על כך שהוא סובל מחרדות ופחדים לא הגיוניים, וחוזר לישון במיטת הוריו לאחר זמן מה שישן לבדו, יש מקום לקחת אותו להתבוננות פסיכולוגית - באמצעות פסיכולוג ילדים המתמחה בתחום.

מומלץ לקרוא: פוביות וחרדות אצל ילדים

תרופות לטיפול בילדים
אקמולי של טבע לילדים
הורדת חום ושיכוך כאבים בקרב ילדים ותינוקות
סוגי אנטיביוטיקה לילדים
סוגים המתאימים במיוחד לטיפול בילד שלך
נורופן לילדים
סירופ להקלת חום ושיכוך כאבים ללא צבעי מאכל
מוקסיפן - אנטיביוטיקה לילדים
תרופה אנטיביוטית לטיפול בדלקות גרון ואוזניים
טיפות אוטידין לילדים
טיפות לשיכוך כאבי אוזניים בילדים