יצירת קשר
חיפוש באתר

גיל השנתיים הנורא - כללי התנהגות נכונה לכולם!

תאריך: 09/11/2014 14:19   מחבר: מערכת האתר

כל האמת על גיל שנתיים הנורא הורים רבים חוששים מהשלב ההתפתחותי שזכה לשם גיל שנתיים הנורא, שלב בו הפעוט מרבה לומר "לא" לעתים תכופות ולהיות שלילי, נוטה למצבי רוח ולהתפרצויות זעם.

יש שקוראים לתקופה זו תקופת המרי או תקופת המרד הראשונה.  תקופה זו יכולה להתחיל בשנה השנייה לחיי הפעוט, כלומר מעט לאחר גיל שנה ולעתים אף לפני סיום השנה הראשונה.

מה עובר על הילד/ה שלך ומדוע כל זה מתרחש?

גיל שנתיים הנורא הוא שלב חשוב בהתפתחות הפסיכולוגית של ילדכם, והוא מסמל בעצם את הפעם הראשונה בה הוא ואתם נתקלים בנושאים של עצמאות ואוטונומיה, לעומת תלות וסימביוזה.  עד שלב זה הפעוט היה תלוי בהוריו לכל דבר, והנה פתאום הוא הולך לבד, מתחיל להביע את רצונותיו ולעתים במקביל גם לשלוט על צרכיו.

מיומנויות חדשות אלו מבלבלות, עשויות ליצור חרדה ולהפחיד את הפעוט מצד אחד, משום שהן מסמלות גם את הפרידה הסימבולית מההורה במובנים רבים. ומנגד, מהוות מקור לריגוש משום שהפעוט מגלה דברים חדשים על עצמו והעולם הסובב אותו, ומסוגל ליותר ויותר.

הפעוט לומד להכיר ולזהות לראשונה את האני שלו בעיקר ביחס לאחרים. מכאן עולה עיקר הצורך שלא להלחם ולדכא את רוחו ואת האני האישי והייחודי של הפעוט.

מסיבה זו, שלב התפתחותי זה מאופיין באמביוולנטיות רבה - מצד אחד הרצון להתנתק, ומצד שני פרצים בהם הוא זקוק להוריו באופן שמזכיר את התנהגותו בינקות. אספקט חשוב נוסף, הנו התסכול שעולה מהפער בין התפתחות ההבנה של הילד את העולם ובין היכולת המוגבלת לבטא את צרכיו.

קיראו בהרחבה על: בריאות הנפש של ילדים

פעוטות בשלבים אלה הופכים מתוסכלים יותר ויותר מהמורכבות העולה של צרכיהם, ומחוסר היכולת לבטא אותה מילולית. לכן, הם עלולים לפנות לדרכים לא רצויות כגון נשיכות, מכות והתפרצויות זעם ובכי, על מנת לבטא את עצמם.

תקופה זו גם מבלבלת עבור ההורה - עד כה התינוק שלכם היה הדבר המתוק ביותר בעולם, נוח וקל לתחזוק. פתאום הוא הופך לישות עצמאית ומרדנית, נוטה לרטון ולהזעיף פנים וקל להתפרץ.

חשוב ביותר לזכור כי הפעוט לא עושה לכם "דווקא" ואינו מתריס או מתמרד בכוונה - עובר עליו שלב משמעותי ונחוץ ביותר עבור התפתחות תקינה. כל ילד וילדה, בכל מקום בעולם מגיעים ועוברים את גיל שנתיים הנורא. איך הוא או היא יעברו את התקופה הזאת? זה כבר תלוי בכם - ההורים.

לקריאה נוספת: התפתחות שפה ודיבור

גיל שנתיים הנושא הגיע - מה ניתן לעשות?

בואו נצא מנקודת הנחה כי גיל שנתיים (פחות או יותר כמובן) הוא אינו תקופה קלה בכל מקרה. עדיין, ישנם מספר דברים שניתן לעשות כדי להקל את המצב וההתמודדות עם הילד/ה. הדבר החשוב ביותר הוא התאזרות בסבלנות והידיעה המתמדת כי כל ילד או ילדה בגיל שנתיים או קצת לפני, יגדלו ויעברו את הגיל "הנורא" בכל מקרה.

כיוון שאחת המטרות היא להימנע ממאבקים מיותרים ככל הניתן, רצוי לנהל שגרה יומית סדירה לאירועים כמו: ארוחות, חברים, טלוויזיה, שינה וכו', ולדבוק בה כמה שאפשר.

באותו הקשר, רצוי מאוד להגדיר גבולות ולהיות עקביים - הפעוט שלכם ירצה לבחון אותם ואתכם ולכן רצוי לבססם בנחישות שוב ושוב את הגבולות אשר בחרתם להציב.

במידה והפעוט בוחן את הגבולות במידה מוגזמת, ניתן להשתמש בטכניקות משמעתיות כגון נטילת זכויות מסוימות. חיוני לזכור כי לעולם צריך ומוטב להתעלם ככל שניתן מאותן התפרצויות זעם, גם ובעיקר אם הן מתרחשות על רצפת הקניון. כמו כן, רצוי להימנע מתקשורת שמבוססת רק על איסורים, אשר עשויה לגרום לנזקים בטווח הארוך.

קיראו בהרחבה: גדילת ילדים ועיכוב התפתחותי

לכן כדאי להציע בחירות בין שני דברים, ולא לשאול את הפעוט "מה אתה רוצה". יתכן כי התשובה לא תמצא חן והוא שוב ירגיש שלא מתחשבים בצרכיו. לעתים ניתן להסיח את הדעת כדי להימנע מהטלת איסור נוסף.

זיכרו כי אנו ממליצים להכין את הסביבה והמכרים הבאים במגע עם הפעוט שהגיע לתקופה של "גיל שנתיים הנורא" על מנת להמנע ככל שניתן מכריית "בורות" אליהן הפעוט יוביל אתכם - שכן זוהי דרכו לבחינת הגבולות, המותר והאסור והתגובות שלכם כלפיו.

במקרים של שאלות נוספות או קשיים בהתמודדות מול פעוט/ה בגיל שנתיים (שהגיע לתקופה "הנוראה") ניתן לפנות ולהתייעץ עם פסיכולוג ילדים ו/או רופא ילדים בקופת חולים.

לקריאה נוספת: סיוע להורים לילד חולה