יצירת קשר
חיפוש באתר

שיתוק ילדים - פוליו Poliomyelitis

תאריך: 03/11/2014 12:51   מחבר: מערכת האתר

מחלת שיתוק ילדים (Poliomyelitis) היא מחלה הפוגעת במערכת העצבים ונגרמת על ידי נגיף הפוליו. לפני שפותח החיסון נגד המחלה, בראשית שנות החמישים של המאה ה-20, הייתה מחלת שיתוק הילדים אחת המחלות הנפוצות ביותר בעולם ובישראל, וגרמה לא אחת לשיתוק ולמות של הילדים שלקו בה.

עד היום וגם לאחר פיתוח החיסון, קיימות עדיין עקבות של נגיף הפוליו בעיקר במערכות השופכין של ערים גדולות. לרוב מלווה ההדבקה בנגיף בסימפטומים קלים ביותר, אולם ישנם גם מקרים חמורים מאוד בהם היא מובילה, כאמור, לשיתוק ואף למוות, הנגרם כתוצאה משיתוק של שרירי הנשימה.

שיתוק ילדים – קצת היסטוריה

מחלת הפוליו אובחנה לראשונה בשנת 1840 על ידי יעקב היינה, ומאוחר יותר על ידי קארל מדין, ונקראה במשך שנים ארוכות על שמם – "מחלת היינה-מדין". נגיף המחלה בודד רק בשנת 1908 על ידי קרל לנדשטיינר.

החולה הידוע ביותר במחלת שיתוק ילדים היה נשיאה ה-32 של ארצות הברית, פרנקלין רוזוולט, שלקה בה בשנת 1921 בגיל 39 לאחר ששחה באגם בו, כפי הנראה, חי הנגיף. עם זאת, היום ישנם חוקרים הסבורים, כי רוזוולט לא לקה בשיתוק ילדים אלא במחלה אחרת.

לפני פיתוח החיסון נגד מחלת שיתוק ילדים, היא נחשבה לאחת המחלות הנגיפיות הקשות והמאיימות ביותר.

שיתוק ילדים – תסמיני המחלה

נגיף הפוליו שוכן במקורות המים או בביבים, ומועבר באמצעותם. בעבר, לפני השימוש בחיסון נגד מחלת שיתוק הילדים, גרם הנגיף להתפרצויות המוניות של המחלה. במרבית המקרים הייתה המחלה קלה, נמשכה בערך כשלושה ימים וכללה סימפטומים פשוטים, כדוגמת: כאבי ראש, חום, כאב גרון והקאות.

לקריאה נוספת: חיסון לאבעבועות רוח

עם זאת, בשליש מהמקרים התפרצה המחלה בשנית בצורה חמורה הרבה יותר לאחר תקופה של יום עד שבעה ימים מההחלמה.

בפעם השנייה הייתה המחלה מלווה בסימפטומים קשים: כאבים ונוקשות באזורי הגב, הצוואר והרגליים ולעיתים גם הדבקה של קרומי מוח השדרה.

הדבקת קרומי מוח השדרה הסתיימה לא אחת בשיתוק המלווה בכאבי שרירים, כאשר חומרתה השתנתה מחולה לחולה: לעיתים גרם השיתוק לפגיעה קלה בשרירי הנשימה, לעיתים התפתחה כתוצאה ממנו אי-ספיקה נשימתית ללא כל הפרעה בתפקוד, ובמקרים קיצוניים הסתיימה המחלה גם בפגיעה בעצבי גזע המוח או במוות.

עם זאת, פעמים רבות במקביל לירידה בחום במהלך המחלה, נעצרה גם התקדמות השיתוק ולעיתים אף חל שיפור בשיתוק במהלך תקופה של שנה עד שנה וחצי.

שיתוק ילדים – טיפול במחלה

על אף שהסבירות לחלות במחלת שיתוק ילדים היא נמוכה ביותר היום, לעיתים היא עלולה להתפרץ, אם כי בהיקף מצומצם. למחלת שיתוק ילדים בצורתה הקלה אין כל טיפול יחודי, אך מומלץ מאוד לנוח וליטול תרופות לשיכוך כאבים והורדת חום בעת הצורך.

מומלץ לקרוא: בתי חולים לילדים בישראל

במצבים קשים יותר נדרש, פעמים רבות, אשפוז בבית החולים במטרה לנסות ולמנוע את השיתוק המתלווה אליה או לצמצמו.

לקריאה נוספת: דלקת קרום המוח Meningitis

מידע משלים ומעניין בנושאים:   פוליו    שרירי נשימה    מחלה נגיפית    חיסון לפוליו   
תרופות לטיפול בילדים
אקמולי של טבע לילדים
הורדת חום ושיכוך כאבים בקרב ילדים ותינוקות
סוגי אנטיביוטיקה לילדים
סוגים המתאימים במיוחד לטיפול בילד שלך
נורופן לילדים
סירופ להקלת חום ושיכוך כאבים ללא צבעי מאכל
מוקסיפן - אנטיביוטיקה לילדים
תרופה אנטיביוטית לטיפול בדלקות גרון ואוזניים
טיפות אוטידין לילדים
טיפות לשיכוך כאבי אוזניים בילדים