יצירת קשר
חיפוש באתר

רפואת שיניים לילדים

תאריך: 27/10/2014 10:13   מחבר: מערכת האתר

כמו לכל תחום ברפואה, גם ברפואת השיניים ישנה התמחות בטיפול בילדים. רפואת שיניים לילדים למעשה מתמקדת בטיפול בבעיות השיניים והחניכיים הייחודיות לילדים תוך התחשבות במאפייניהם וצרכיהם השונים.

לפיכך רופא שיניים המתמחה בטיפול בילדים ידע לזהות ולטפל בבעיות במערכת שיני החלב וכן בהתפתחות המערכת הקבועה.

בנוסף, הוא יהיה ערוך לטיפול נעים, ידידותי ולא מרתיע ככל הניתן.

השיניים הן מהאיברים החשובים ביותר בגוף האדם. לאדם שתי מערכות שיניים. המערכת הראשונה ידועה כשיני חלב. מערכת זו הינה בת 20 פריטים המתחילים לבקוע סביב גיל חצי שנה. הבקיעה מסתיימת עד גיל 4 שנים.

המערכת השניה כוללת 32 פריטים, מתחילה לצמוח החל מגיל 6 ומסתיימת בגיל ההתבגרות המאוחר עם בקיעת שיני הבינה. מערכת זו תשמש את האדם למשך שארית חייו. מכיוון שהחלק הארי של התפתחות מערכת השיניים מתרחש בשנות הילדות, ישנה חשיבות גבוהה במיוחד לבריאותן בגילאים אלו.

חשיבות ההקפדה על בריאות השיניים

הקפדה על היגיינת פה נכונה ושיגרת בדיקות אצל רופא השיניים מגיל צעיר תעזור למנוע חוסר נעימות וכאב הנובעים מבעיות המופיעות כבר בילדות וכן תבטיח התפתחות נכונה, טובה ובריאה של שיני החלב ושל מערכת השיניים הקבועה.

קיראו בהרחבה: צחצוח שיניים מגיל צעיר - אסור לך לוותר!

כבר בחצי השנה הראשונה מבקיעת השן הראשונה מומלץ מאוד להגיע עם הפעוט לבדיקה ראשונה שמטרתה הערכת גורמי הסיכון של הפעוט ללקות בעתיד בבעיות פה שונות. על בדיקה זו להיערך אצל רופא שיניים המתמחה בטיפול בילדים שכן לא לכל רופאי השיניים יש את ההבנה וההתמחות לכך.

החל מהבדיקה הראשונה יש להקפיד על הגעה לביקורת אצל רופא השיניים המומחה אחת לחצי שנה וכן בכל מקרה בו הילד מתלונן או במקרה בו ההורים מזהים בעיה.

טיפולי שיניים ופה

כאשר עולה צורך לבצע טיפול של ממש כגון סתימת חורים או טיפול בעששת החשיבות של רופא שיניים בעל התמחות בטיפול בילדים אף גוברת, במיוחד כאשר מדובר בילדים בגילאים צעירים מאוד, ששיניהם עדיין לא התחלפו. במקרים אלו יש חשיבות רבה להערכה מדויקת של הטיפול והיקפו, לאופיו של הטיפול והמטופל ולצורך בשימוש בעזרים והרדמות שונות.

לקריאה נוספת: עששת הנקה - יש או אין דבר כזה?

תת-תחום נוסף וחשוב של רפואת השיניים לילדים הוא האורתודנטיה. תחום זה עוסק ביישור שיניים שצמיחתן איננה ישרה או נכונה. צמיחה כזו, עלולה להוביל לבעיות רבות וכואבות בעתיד וכן לפגוע משמעותית במראה הפה.

היעילות והקלות של יישור השיניים קשור באופן ישיר לשלב בו הוא מתבצע, ועדיף שהטיפולים יתבצעו מוקדם ככל הניתן. לשם כך, כבר עם הופעת השיניים הקבועות הראשונות יש להגיע עם הילד לביקורת שתאבחן האם הצמיחה הינה ישרה. בשלב זה אורתודנט כבר יכול לקבוע האם יש צורך להשתמש באמצעים ליישור השיניים.

לבסוף הקפדה על שגרה של בדיקות תקופתיות וטיפולים כבר מגיל צעיר מקנים לילד הרגלי היגיינת פה נכונה. אלו הרגלים חשובים אשר ימשיכו עם הילד וישמשו אותו לאורך חייו. רופא ילדים - האתר השלם לרפואת ילדים ישמח להיות לכם לעזר בכך!

לקריאה נוספת: פחד מרופא שיניים אצל ילדים