יצירת קשר
חיפוש באתר

רפואת ילדים

תאריך: 23/02/2015 17:01   מחבר: רופא ילדים - האתר השלם לרפואת ילדים

"כך דרכם של המבוגרים: תמיד צריך להסביר להם הכל" (אנטואן דה-סנט אקזופרי, מתוך "הנסיך הקטן")

רפואת ילדים הינה תת-תחום של מקצוע הרפואה. היא ניצבת כאחת ההתמחויות הראשיות בתחום, לצד כירורגיה, פסיכיאטריה, נוירולוגיה, רפואה דחופה, רפואת שיניים, רפואת אא"ג ועוד.

הדאגה לילדינו מוטבעת בנו - בין אם היא ממקור סביבתי, תורשתי או אבולוציוני - השורה התחתונה היא שבריאות ילדינו היא אחד הדברים החשובים בחיים.

מאחר ואנו פונים אל רופא הילדים בכל בעיה בריאותית המופיעה אצל ילדינו, חשוב שנכיר את תחום רפואת הילדים (Pediatrics) על מנת לתת מענה ראשוני לילדינו.

לקריאה נוספת: מידע על בתי חולים לילדים בישראל

רופאי ילדים – ממתי?

עדויות לשירותי רפואה נפרדים לילדים קיימות מאז 1674. בשנת 1802, מאה שנה מאוחר יותר, הוקם בפריס בית חולים ייעודי לפעוטות ובני נוער עד גיל 15. אחריו צצו בית חולים בערים הגדולות באירופה - וינה, סנט-פטרסבורג וכן בערים בארה"ב.

אין פלא שהתייחסות לרפואת ילדים כנפרדת מרפואת מבוגרים החלה באירופה; אותה יבשת שהחלה את חוק חינוך החובה לילדים השכילה להבין את הייחוד הטמון ברפואה לקהל יעודי.

מבחן התוצאה מראה כי אין מדובר באופנה חולפת: רפואת הילדים הפכה לתחום נפרד מרפואת מבוגרים ונשארה כך עד עצם היום הזה.

רופאי ילדים מפורסמים

אילו רופאי ילדים אתם מכירים?  סביר להניח כי התשובה הראשונה שתתנו תהיה גם הטובה ביותר - יאנוש קורצ'אק, חסיד אומות העולם ורופא הילדים האהוב. אחריו יצוין גם פאטץ' אדאמס, הרופא חסיד ההומור כדרך טיפול.

כל אחד בדרכם עשה שירות מיוחד לעולם הרפואה: הראה שרפואת ילדים הולכת יד ביד עם אהבה לילדים - וכי צריך לדבר בשפה שלהם על מנת ליצור את הקשר המיטבי עמם.

לצידם עומדים במקום מכובד רופא הילדים והפסיכיאטר דונלד ויניקוט, ממשיך דרכם של פרויד ומלאני קליין. בנג'מין ספוק, אף הוא רופא אהוב, פירסם את רב המכר (נכון לזמנו) "הטיפול התינוק ובילד", שהפך בשנות ששים של המאה הקודמת לספר חובה בכל בספריה ביתית.

מומלץ לקרוא: תפקידו של פסיכולוג ילדים בטיפול בבריאות הנפש של ילדכם

לא שכחנו את הנשים -  נציין את ד"ר הלנה כגן, רופאת הילדים הראשונה בישראל, זוכת פרס ישראל למעורבות חברתית לשנת 1975.

רפואת ילדים בישראל

ישראל היא מקור  מחקר והתפתחות בתחום. מתוך האוניברסיטאות שלנו יוצאים על בסיסי קבוע מאמרים חדשניים, מחקרים וחידושי רפואה אשר ממקמים את ישראל, שוב, בחוג החנית של הרפואה העולמית.

רופא ילדים - האתר השלם לרפואת ילדים ישמח להיות לצדכם ברגעי הבריאות והחולי של ילדיכם, ולספק לכם את כל המידע הדרוש לכם אודות רפואת ילדים.

לקריאה נוספת באתר: מדריך למתן עזרה ראשונה לילדים במצבי חירום

מידע משלים ומעניין בנושאים:   רופאי ילדים    רפואת ילדים    רופאי ילדים מפורסמים