יצירת קשר
חיפוש באתר

לילד/ה יש קלקול קיבה?

תאריך: 18/03/2015 16:07   מחבר: רופא ילדים

קלקול קיבה אצל ילדים הוא תופעה שכיחה למדי, ובמרבית המקרים הוא נגרם כתוצאה מזיהום במערכת העיכול. לעיתים נגרם קלקול קיבה אצל ילדים גם כתוצאה מאי שמירה על תפריט בריא, מאכילה בלתי מאוזנת של מזון שומני או משתייה מרובה של משקעות תוססים.

במקרי קלקול קיבה, הנגרמים כתוצאה מזיהום קל במערכת העיכול, לרוב חולף הקלקול לאחר כ-24 שעות גם ללא כל טיפול. במקרים אלה ניתן לזרז את ההחלמה ולהקל על הסימפטומים באמצעות הקפדה על תפריט מזון פשוט ולא מתובל ושתייה מרובה של מים ותה.

קלקול קיבה - גורמים וסימפטומים

תופעת קלקולי הקיבה בקרב ילדים נפוצה מאוד בייחוד בתקופת הקיץ. שכן, בתקופה זו עלול המזון להתקלקל במהירות כתוצאה מחשיפה לחום.

כמו כן, בתקופת הקיץ מרבים ילדים לצרוך יותר מהרגיל מזון מעובד שאיננו מבושל בבית. במקרים אלה לרוב מתלונן הילד על כאבי בטן באזור הטבור.

כאשר קלקול הקיבה נגרם כתוצאה מהרעלת מזון, עלולים להופיע סימפטומים נוספים לצד כאבי הבטן, כדוגמת: שלשולים או הקאות.

מומלץ לקרוא: תזונת ילדים מאוזנת

במקרים אלה לרוב חולפים הסימפטומים מאליהם תוך מספר שעות ולכל היותר לאחר יממה. עם זאת, לעיתים עלול הקלקול להיגרם גם כתוצאה מווירוס.

הסימפטומים האופייניים לקלקול קיבה הנגרם כתוצאה מווירוס הם: שלשולים, חום ולעיתים גם נזלת, פריחה או דלקת עיניים. סיבה נוספת להופעת קלקול קיבה עלולה להיות הדבקה בחיידק שנמצא במזון.

הסימפטומים של קלקול קיבה כתוצאה מחיידק הם שלשולים, הקאות וחום. בנסיבות אלה, כאשר קלקול הקיבה איננו חולף ומלווה גם בחום ובסימפטומים נוספים, מומלץ לפנות לרופא.

הרופא יכול לאבחן את הבעיה באמצעות בדיקה גופנית ונטילת תרביות צואה, ובמידת הצורך לתת טיפול מתאים. עם זאת, גם במקרים של וירוסים או הדבקה בחיידק לרוב חולף קלקול הקיבה מאליו לאחר כמה ימים.

דרכי טיפול

קלקול הקיבה חולף במרבית המקרים ללא כל טיפול. עם זאת, ניתן בהחלט להקל על הסימפטומים בכמה דרכים מועילות. אם הילד מסרב לאכול, יש להימנע משידולו ולסמוך על תגובתו האינסטינקטיבית.

מומלץ להקפיד על אכילת מזון פשוט, שאיננו חריף או מתובל ובייחוד על שתיית מרק עוף צח ואכילת אורז לבן. חשוב ביותר שהילד ישתה לפחות 10 כוסות מים כדי למנוע התייבשות כתוצאה משלשולים.

שתיית תה עשויה להועיל מאוד במצבים של כאבי בטן, גזים או שלשולים. במקרים בהם קלקול הקיבה מלווה בשלשולים ניתן גם להקל עליו באמצעות נטילת קל בטן או פינק ביסמוט. מקרים של קלקול קיבה אצל ילדים ניתן לעיתים למנוע מראש על ידי שמירה על כמה כללים חשובים.

הימנעות מאכילה של מזון שאינו טרי או מזון ששהה זמן ממושך מחוץ למקרר ובייחוד מזון המכיל מיונז. צמצום של צריכת מזונות מטוגנים, שומניים או מזונות שבושלו מחוץ לבית עשויה למנוע גם היא התפרצות קלקולי קיבה.

קיראו גם בנושא:
שפעת בקרב ילדים

כמו כן, שימוש קבוע בתוספי מזון פרוביוטיים מסייע גם הוא לשמירה על פעילות מעיים תקינה ומשמש כהגנה מפני זיהומים במערכת העיכול. במקרים בהם קלקול הקיבה איננו חולף ומלווה בכאבי בטן חריפים ובסימפטומים נוספים, חשוב ביותר לפנות בהקדם לרופא ילדים לצורך אבחון וקבלת טיפול מתאים.

לקריאה נוספת: מה עושים כשהילד סובל מדלקת אוזניים?

תרופות לטיפול בילדים
אקמולי של טבע לילדים
הורדת חום ושיכוך כאבים בקרב ילדים ותינוקות
סוגי אנטיביוטיקה לילדים
סוגים המתאימים במיוחד לטיפול בילד שלך
נורופן לילדים
סירופ להקלת חום ושיכוך כאבים ללא צבעי מאכל
מוקסיפן - אנטיביוטיקה לילדים
תרופה אנטיביוטית לטיפול בדלקות גרון ואוזניים
טיפות אוטידין לילדים
טיפות לשיכוך כאבי אוזניים בילדים