יצירת קשר
חיפוש באתר

קלינאות תקשורת - לטיפול בבעיות התפתחות שמיעה ושפה

תאריך: 05/11/2014 15:20   מחבר: מערכת האתר

אין ספק כי שפה היא אחת המיומנויות החשובות ביותר לצורך התנהלות תקינה בעולם. השפה היא הדרך העיקרית שלנו לתקשר עם האחר, לחשוב, לקרוא וליהנות ממגוון תחומים.

לכן אין זה מתמיה כי בעיות בשפה גורמות לנו פעמים רבות לעוגמת נפש גדולה. היכולת לפתח עם האחר קשר של קירבה ושל ביטוי נפגמת כשהשימוש בשפה אינו בא בקלות.

על מנת לסייע לילדים שמתקשים בשפה להתפתח יש לפנות למומחה האמון בתחום קלינאות התקשורת.

מהי קלינאות תקשורת?

קלינאות שפה ותקשורת (Speech Language Pathology) הוא שם התחום החוקר הפרעות בתקשורת. הפרעות בתקשורת יכולות להופיע בכל גיל, והן קשורות לשפה, כמו גם לדיבור, בליעה, שמיעה, הבנת הנשמע וכן הלאה.

לעתים ההפרעות בתקשורת מולדות ולעתים הן נרכשות בגיל מאוחר יותר. קלינאי תקשורת מתמחה בבעיות של דיבור, שפה ושמיעה. קלינאי התקשורת נמצאים במרכזי הבריאות השונים, במוסדות חינוכיים ובבתי חולים.

קיראו בהרחבה על: גמגום אצל ילדים

מתי פונים לקלינאי תקשורת?

במידה וקיימת בעיה של התפתחות שפה או בעיות ביניקה כתוצאה מחיך שסוע, רצוי לפנות לקלינאית תקשורת מהר ככל הניתן.

מי ששם לב לבעיה כלשהי פעמים רבות היא האחות בסניפי טיפת חלב, אשר יודעת מתי חל עיכוב שפתי בטווח הנורמה ומתי הוא נמשך מעבר לרגיל.

לעיתים מגיעים הילדים אל פסיכולוג התפתחותי, אך יחד עם זאת, היחידה שיכולה לאבחן היא קלינאית התקשורת, שתבדוק את השמיעה, את הרקע ההתפתחותי הכללי, בעיות במשפחה וכן הלאה.

מה עושה קלינאית התקשורת?

קלינאית התקשורת עובדת בצמוד להורים, על מנת להדריכם כיצד להמשיך בתרגילים גם בבית. הטיפול משתנה מהפרעה להפרעה, אך קלינאית התקשורת אמונה על טכניקות רבות של טיפול, תוך כדי התאמה לגיל הילד ולמצבו.

כך, באמצעות שיטות שונות של משחק מצליחה קלינאית התקשורת ליצור קשר עם הילד תוך כדי עבודה על הקשיים התקשורתיים שלו.

קיראו גם על:
בריאות הנפש של ילדים

הפרעות שפה נפוצות

ניתן, אם כן, לראות כי ילד בעל קשיי שפה עלול לסבול מקשיי השתלבות בחברה, דיכאון וכןדימוי עצמי נמוך. הטיפול אצל קלינאית תקשורת עשוי לסייע לו להתגבר על מכשולים אלה.

על מנת ללמוד עוד על טיפול רפואי בילדים, גלשו אל פורום רפואת ילדים שבאתר.