יצירת קשר
חיפוש באתר

צחצוח שיניים מגיל צעיר - אסור לך לוותר!

תאריך: 30/10/2014 16:25   מחבר: מערכת האתר

בקיעת שיניים אצל תינוקות היא חוויה מרגשת מעין כמוה, למרות חוסר הנוחות והכאב המתלווה אליה. את השיניים החדשות חשוב לטפח ולנקות למרות שהן רק בקעו ולמרות שהן קרויות "שיני חלב" ועתידות לנשור ולהתחלף בגיל מבוגר יותר בשיניים קבועות.

מדוע כל כך חשוב להקפיד על צחצוח שיניים מגיל צעיר?

שיני החלב הראשונות בוקעות בשנה הראשונה לחייו של התינוק ומשמשות אותו עד הרגע בו הן מתחילות לנשור בסביבות גיל 6. על אף שהן עתידות לנשור, שיני חלב שנפגעות מעששת עלולות לסכן את בריאותן של השיניים הקבועות שיצמחו אחריהן.

בנוסף לכך, שמירה על היגיינת הפה בשלב מוקדם מקנה לילד הרגלי ניקיון וצחצוח שיניים נכונים שילוו אותו לאורך כל חייו. מסיבות אלה, חשוב ביותר להקפיד על צחצוח שיניים כבר עם צמיחת השיניים הראשונות.

כיצד לצחצח שיניים לתינוק?

לאחר שהשיניים הראשונות מתחילות לבקוע, יש לנקותן בעדינות רבה באמצעות מטלית לחה או גזה. כאשר הילד גדל וכבר יכול לקחת חלק פעיל בצחצוח השיניים, ניתן להתחיל ולהשתמש במברשת שיניים רכה המיועדת במיוחד לילדים.

חשוב להשתמש בכמות קטנה מאוד של משחת שיניים המיועדת גם היא לילדים. עד שהילד ילמד לא לבלוע את המשחה אלא לירוק אותה לאחר הצחצוח, מומלץ להשתמש במשחה ללא פלואוריד או עם כמות קטנה ביותר של פלואוריד.

החל מגיל שנתיים ובהתאם להתפתחותו של הילד, ניתן להתחיל ללמדו לצחצח את שיניו בכוחות עצמו ובעת הצורך להשלים את הצחצוח.

קיראו: גיל שנתיים הנורא

למדו את הילד לצחצח בשיטת ניסוי וטעייה. הכינו לילד כמה מברשות צבעוניות ותנו לו להחליט באיזו מברשת הוא רוצה להשתמש. צחצחו שיניים ביחד מול המראה, כדי שהילד יוכל ללמוד טוב יותר וגם להתגאות בתוצאות.

ביקור ראשון אצל רופא השיניים - קבלו הדרכה על צחצוח שיניים נכון

החל מגיל שנתיים מומלץ לבקר עם הילד בפעם הראשונה אצל רופא שיניים. מטרת הביקור אצל רופא השיניים היא לבדוק האם השיניים צומחות כמו שצריך.

במהלך הביקור גם ידריך אתכם רופא השיניים כיצד לצחצח את שיניו של הפעוט ואף יסביר לקטן עד כמה חשוב לשמור על שיניים יפות ובריאות. הפכו את הביקור אצל רופא השיניים לחוויה נעימה ולא טראומטית.

בחרו במרפאת שיניים צבעונית ובלתי מאיימת המתמחה בטיפול בילדים וברופא שיניים מומחה ובעל שם בתחום. אם הילד מביע חשש מהבדיקה, בקשו מהרופא לטפל בילד כשהוא ישוב על ברכיכם.

קיראו על: פחד מזריקות אצל ילדים

לאחר הביקור הראשון מומלץ להגיע אל מרפאת השיניים לביקורת כל חצי שנה במטרה לבדוק את מצב השיניים. ביקור שגרתי אצל רופא השיניים עשוי לחסוך פעמים רבות הוצאות כספיות וכאבים מיותרים.

צחצוח שיניים אצל ילדים בוגרים יותר

ילדים בגילאי 6 עד 9 יהיו כבר מיומנים בצחצוח שיניים בסיסי לבדם. עם זאת, בשלב זה יש להתחיל ולהשקיע בלימוד של צחצוח נכון יותר. למדו את הילד לצחצח בתנועות סיבוביות קטנות ולכוון את מברשת השיניים בזוית של 45 מעלות אל המקום בו נפגשות השיניים עם החניכיים.

למדו אותו לצחצח את האזור החיצוני והפנימי של כל שן ובעיקר את אזור הלעיסה. הראו לו כיצד להשתמש בחוט דנטאלי וכיצד לצחצח את הדופן העליונה של הלשון. 

לקריאה נוספת: הגיינת ילדים לשמירה על ילדינו מהדבקות במחלות זיהומיות