יצירת קשר
חיפוש באתר

לדעת יותר על צהבת ילודים

תאריך: 26/01/2015 16:11   מחבר: רופא ילדים

אחת מהתופעות הרבות שנבדקות אצל ילודים בימים הראשונים לחייהם, הינה תופעה של גוון צהבהב, המכונה "צהבת ילודים".  אז קודם כל כדאי להירגע מדובר בתופעה נפוצה ביותר הנעלמת לאחר זמן מה, קל לטפל בה ואינה מדבקת.

תופעת הצהבהבות ניכרת בעור ובעיניים, זאת בשל חוסר יכולת של הכבד הצעיר לפרק פיגמנט צבע המכונה "בילירובין" והוא מצטבר בדם ובאיברים שונים כולל העור.

הגורמים לצהבת ילודים

כדוריות דם חיות באופן טבעי 100 ימים, במותן הכדוריות בגופנו מתמוססות בדם, הכבד מפרק את תוצרי הפירוק וביניהם הבילירובין ומפנה אותם למערכת העיכול. כדוריות הדם המתות אצל העובר מופרשות למחזור הדם של האם דרך השיליה.

הכבד הצעיר של התינוק שזה עתה נולד, חסר את היכולת המלאה לבצע את פירוק הבילירובין. הצטברות הבילירובין בדם משפיעה על גוון עורו של התינוק וכן על צבע עיניו.

רוצים להימנע ממחלות ילדים? קיראו על חיסונים מומלצים לילדים

להלן סוגי צהבת ילודים:


כיצד מאבחנים צהבת ילודים?

לאחר הלידה ובעוד הילוד בבית חולים נעשית בדיקה קבועה לאיתור הצטברות בילירובין באמצאות מכשיר זיהוי לא פולשני המבוסס על הקרנת אור על עור התינוק. אם המכשיר מזהה חשד לצהבת, מבצעים בדיקת דם פשוטה למדידה מדויקת, בדיקת סרום בילירובין - SBR.

תסמינים חיצוניים - כפי שנאמר, ניתן לזהות גוון צהבהב בעור ובעיניים וכן לזהות חולשה ביניקה, שתן כהה וצואה בהירה.

בדיקה עצמית – לחצו על מצח הילוד או האף. כתם לבן – תקין, כתם צהבהב - קרוב לוודאי שמדובר בצהבת.

לקריאה נוספת: מחלת האדמת בקרב ילדים

שכיחות צהבת בקרב ילודים

כ-40% מהתינוקות הנולדים יסבלו מצהבת כלשהי בימים הראשונים לאחר הלידה. מעקב מתבצע יממה אחרי הלידה ונמשך מספר ימים וזהו גם הזמן הקריטי שבו תופעת צהבת הילודים מתעוררת.

רגישים יותר -  פגים, ילודים הרגישים לפול או עם חסרים אנזימטיים חשופים לצהבת יותר מהנורמה וכן ילודים בעלי סוג דם A אוB  מאם עם סוג דם O. או עם סוג דם Rh שלא קיבלה חיסון נגד צהבת.

אופן הטיפול בצהבת ילודים

עקרונית הצהבת עוברת מעצמה לאחר מספר שבועות ואין צורך לטפל. אך אם השתן של הילוד כהה, הצואה בהירה, או במידה והצהבת אינה עוברת לאחר מספר שבועות, יש לפנות לרופא בדחיפות.

ברית מילה וצהבת

צהבת בדרך כלל אינה מעכבת ברית מילה. בצהבת פיזיולוגית או בצהבת עם ערכים גבוהים יש להתייעץ עם רופא לפני ביצוע מילה, יתכן שהרופא ימליץ לדחות את הברית למועד מאוחר יותר כשרמות הבילירובין יפחתו.

לקריאה נוספת: סימופטומים נפוצים למחלות בקרב ילדים