יצירת קשר
חיפוש באתר

כל מה שצריך לדעת על פריחות בילדים

תאריך: 04/01/2015 12:19   מחבר: רופא ילדים

פריחה (Rash), כפי ששמה מעיד עליה, היא מצב בו חל שינוי במראהו של העור כתוצאה מסיבות שונות. לרוב מלווה הפריחה בגירוי ובסימפטומים נוספים, כדוגמת: שינוי צבעו של העור לוורדרד או לאדום, הופעת גידור מטריד, שינוי במרקמו של העור ואיבוד מראהו התקין.

העור, המשמש כמעטפת חיצונית, הוא גם האיבר הגדול ביותר בגוף. מטבע הדברים, חשוף העור להשפעות חיצוניות שונות, העלולות בנסיבות מסוימות לגרום לגירוי ולהופעת פריחה. הפריחה היא למעשה תגובתו של העור לגורמים מזיקים שונים, כדוגמת: זיהומים, אלרגיות, חיידקים ובמקרים מסוימים גם וירוסים או מחלות אחרות.

עם זאת, במרבית המקרים פריחת העור איננה תופעה חמורה, וניתן להתמודד עימה בקלות יחסית. אצל ילדים פריחה היא תופעה שכיחה למדיי ובלתי מזיקה, החולפת לרוב מאליה או לאחר טיפול מקומי.

בנסיבות נדירות יותר עלולה הפריחה להופיע כסימפטום נלווה למחלות ילדים שונות. מסיבות אלה, חשוב לא להילחץ עם הופעת הפריחה על עורו של הילד, אך לגשת בהקדם לרופא ילדים, בעיקר בכדי לשלול אפשרות של בעיה רפואית מורכבת יותר.

חשוב להכיר: הגורמים לפריחות בילדים

פריחה בקרב ילדים או בקרב מבוגרים איננה מחלה אלא תסמין נלווה לבעיות רפואיות אחרות ובמקרים מסוימים גם למחלות כאשר היא מתלווה למרבית מחלות העור. בהתאם לכך, הסיבות להתפתחות פריחה אצל ילדים הן רבות ביותר.

רגישות למזון, תופעת לוואי של חיסון, רגישות לכימיקאלים שונים, תגובה לתרופות מסוימות, חשיפה ממושכת לחום, תגובה נלווית לאלרגיה (Allergy), גירוי כתוצאה מלבוש מסוים או מחלות אוטואימוניות הם כמה מהסיבות האפשריות להופעת פריחה אצל ילדים.

למידע נוסף: אלרגיה למזון אצל ילדים

לרוב מלווה הפריחה אצל ילדים בתופעות נלוות, כדוגמת: עור יבש או סדוק, בלט מעל פני שטח העור, חום באזור הנגוע, נפיחות ולעיתים גם שלפוחיות. הפריחות עשויות להתפתח באזור מסוים בעור בהתאם לנסיבות.

לעתים נדירות עלולות הפריחות לגרום גם לכאב. בנוסף לכך, פריחות בקרב ילדים נגרמות לעיתים גם כתוצאה ממחלות מדבקות או נגיפים, כדוגמת: אבעבועות רוח, אדמת (Rubella) או חצבת (Measles). עם זאת, מחלות אלה הפכו לנדירות מאוד בעשורים האחרונים כתוצאה ממדיניות החיסונים המונהגת בארץ.

קיראו בהרחבה על חיסון לאבעבועות רוח

אפשרויות הטיפול

פריחה היא כאמור תופעה נפוצה מאוד בקרב ילדים, כאשר במרבית המקרים היא איננה מסוכנת כלל. רוב הפריחות המופיעות על עורם של ילדים הן מקומיות, אינן מזיקות וגם אינן מדבקות. בהתאם לכך, מרבית הפריחות גם חולפות מאליהן תוך פרק זמן קצר ואפילו ללא צורך בטיפול תרופתי.

עם זאת, מומלץ מאוד להתייעץ עם מומחה ילדים, לקבל טיפול בעת הצורך או לשלול אפשרות של בעיה חמורה יותר. שכן, לעיתים נדירות עלולות הפריחות להופיע כתוצאה מבעיות בריאות קשות יותר, כדוגמת הידבקות בחיידקים אלימים, התפתחות פטריות המעידות על דימום תת עורי או נפיחות באזורים שונים של הפנים.

במקרים אלה, זיהוי הבעיה הרפואית וטיפול מהיר ימנעו מראש החמרה במצבו של הילד.

לקריאה נוספת: דלקת קרום המוח אצל ילדים

מידע משלים ומעניין בנושאים:   מחלות זיהומיות    הדבקות במחלות    זיהום    אלרגיות    נגיף    רגישות למזונות   
תרופות לטיפול בילדים
אקמולי של טבע לילדים
הורדת חום ושיכוך כאבים בקרב ילדים ותינוקות
סוגי אנטיביוטיקה לילדים
סוגים המתאימים במיוחד לטיפול בילד שלך
נורופן לילדים
סירופ להקלת חום ושיכוך כאבים ללא צבעי מאכל
מוקסיפן - אנטיביוטיקה לילדים
תרופה אנטיביוטית לטיפול בדלקות גרון ואוזניים
טיפות אוטידין לילדים
טיפות לשיכוך כאבי אוזניים בילדים