יצירת קשר
חיפוש באתר

פסיכולוג ילדים מטפל בבריאות הנפש של ילדכם

תאריך: 04/11/2014 13:17   מחבר: מערכת האתר

ילדים חווים את העולם בפעם הראשונה ונתונים במאמץ אדיר לסגל לעצמם מנגנוני הסתגלות והתמודדות שישרתו אותם בהמשך חייהם. הילדות היא תקופה קריטית בה מתעצבת תפיסת עולמו של הילד, הכוללת לא רק את עצמו ואת זהותו אלא גם את יחסו אל המבוגרים סביבו, אל המסגרות אליהם הוא משתייך ואל זכויותיו וחובותיו.

לכן זוהי לא תקופה נטולת דאגות אלא פעמים רבות להפך- תקופה בה חרדה וקשיים נוספים מתעוררים במהירות וללא הכנה מוקדמת. פסיכולוג ילדים הוא הדמות אליה יש לפנות במקרה של חשש להתפתחותו התקינה של הילד, חשש הנובע ממצוקה רגשית שהוא חווה.

מה מייחד פסיכולוג ילדים?

פסיכולוג ילדים מתמחה בטיפול בענייני בריאות הנפש אצל ילדים. זהו מסלול נפרד מהטיפול במבוגרים, בו הפסיכולוג לומד לא רק כיצד לאבחן את הילד ולמקמו על הרצף ההתפתחותי אלא גם כיצד לתקשר עם הילד בגובה העיניים, כיצד להשתמש בשפה אותה הילד יכול להבין וכיצד לסייע לו לשנות את תפיסת עולמו ולהפוך אותה למסתגלת יותר.

כאשר מדובר בילד בגיל הרך, מירב העבודה נעשית עם ההורים באמצעות הדרכה. כך או כך הטיפול מלווה גם בהדרכת הורים, משום שהם אלה שמבלים את רוב זמנם עם הילד.

מתי יש לפנות לפסיכולוג ילדים?

לעתים מי שמסב את תשומת לב ההורה למצבו של הילד הוא הגננת, המחנכת או היועצת, שערים לשינוי בהתנהגותו או בהתנהגות חריגה בהשוואה לשאר הילדים בני גילו.

אך גם ההורים יכולים לשים לב לכך. אם נוצר בילד שינוי התנהגותי, אם הוא קשה לשליטה, מתנהג באלימות או בתוקפנות או לחילופין נראה עצוב, סובל מחוסר עניין או דיכאון.

במידה והילד מאבד התנהגויות בוגרות יותר שכבר רכש וחוזר לדפוסים ילדותיים יותר, זה משמש כסימן אזהרה. סימנים נוספים הם שינויים בדפוסי השינה והאכילה, פערים בין התפתחות מוטורית, התפתחות שפה או התפתחות קוגניטיבית לרגשית, יתכן גם פחד בלתי מוסבר ממצבים חדשים.

קיראו בהרחבה על: פחדים התפתחותיים אצל ילדים

ישנם סוגים שונים של פסיכולוגים. חלקם עוסקים באבחון וחלקם עוסקים בטיפול. חשוב לפנות לפסיכולוג שתחום ההתמחות שלו הוא בילדים.

סוגי טיפולים

ככלל, ישנם סוגי טיפולים ארוכי טווח הנוגעים יותר לעיבוד התחושות והרגשות, לעבודה עדינה יותר על הקשרים הבינאישיים, על היכרות אישית, התפתחות אמון וכן הלאה.

כמו כן ישנם טיפולים קצרי מועד המוגבלים לכמה פגישות ספורות. בטיפולים אלה מטפלים בבעיות ממוקדות המשפיעות על תחום יחסית צר בחיי הילד, כמו למשל חרדת בחינות או הרטבה.

מומלץ לקרוא: טראומות ילדות - מהן וכיצד הן נוצרות

דר. אילן טל הנו פסיכולוג ילדים מומחה ואנו ממליצים להתייעץ עמו בכל שאלה רלוונטית.

למידע נוסף על בריאותו הנפשית והפיזית של הילד
תוכלו להמשיך לגלוש באתר רופא ילדים - אתר רופאי הילדים של ישראל!