יצירת קשר
חיפוש באתר

פחד מרופא שיניים אצל ילדים

תאריך: 29/10/2014 11:43   מחבר: רופא ילדים - האתר השלם לרפואת ילדים

ילדים רבים נרתעים מביקור אצל רופא השיניים. לעתים החשש שלהם מתחיל בחדר ההמתנה עצמו, לעתים בזיכרון מביקור קודם שהיה לא מוצלח, ולעתים הילד אף חש את הפחד שמלווה את ההורה לקראת המפגש.

פחדים אלה הם נורמטיביים לחלוטין, ועשויים אף לנבוע מהמאפיינים האישיותיים של ילדכם. ייתכן שילד אחד יחשוש מהלא-ידוע, בעוד שילד אחר לא ירצה להיפרד מהוריו. כך או כך, ישנן דרכים לעקוף פחדים האלה.

היתרונות שבהתחלה מוקדמת

מומלץ להתחיל ברפואת השיניים בגיל כמה שיותר מוקדם. לעתים, ההמלצה היא אף להגיע כחצי שנה לאחר שבוקעת השן הראשונה.

בעוד שגיל זה נדמה להורים רבים כמוקדם מדי, נמצא כי ביקורים סדירים לרופא השיניים מסייעים להפחית את הפחד, כמו גם לשמור על היגיינת פה, ולהפחית את הסיכויים לחורים וכן עששת.

בביקורים אלה הרופא יציג לילדיכם את הציוד בצורה שלא תאיים עליו. בנוסף, הוא ידריך את ילדיכם כיצד לצחצח את שיניהם בצורה נאותה, וכן ידגיש לפניהם עקרונות תזונה חשובים. הטיפולים הסדירים וההדרכה ילמדו את חשיבות השמירה על היגיינת הפה לילדכם.

לקריאה נוספת: מידע והסברים על שיני חלב

רפואת שיניים סדירה מגיל צעיר תשמש כרפואה מונעת, ועשויה אף להקל על טיפולי השיניים בעתיד. הדבר נכון גם עבור עלויות טיפולי השיניים, וגם עבור ילדכם, שהמפגש הראשון עם רופא השיניים עלול להיות טראומתי עבורם יותר כשיש חור כואב בשן שיש לטפל בו. 

חשיבות הבחירה ברופא שיניים מתאים

רופא שיניים המתמחה בילדים יודע כיצד להרגיע את מטופליו באמצעות שימוש במינוחים והסברים קלים יותר להבנה, מהירות תזוזה ותגובה, וגישה חיובית לטיפול. גישתו של רופא השיניים היא קריטית, ועשויה ליצור את ההבדל בין חוויה חיובית אצל רופא השיניים, לחוויה שלילית, שתמנע מהם לרצות לחזור בעתיד.

לכן מומלץ לברר על רופא השיניים לקראת המפגש, ולבקש המלצות מאתרים מוסמכים, מחברים או אנשים מקצוע נוספים בתחום רפואת ילדים.

חשיבות הגישה החיובית אצל ההורים

ילדים מושפעים מהתחושות שחווים הוריהם, יותר ממה שההורים מודעים לכך. אם להורה יש חשש מרופא השיניים, או שהוא חושש מתגובות הילד לרופא השיניים, תחושות אלו יכולות לעבור אל הילד ולהעלות את מפלס החרדה שלו.

לחצו לקריאה מורחבת בנושא: פוביות וחרדות אצל ילדים

לכן להורה ישנה אחריות בדרך בה הוא מציג את הנושא לילד: במקום להזכיר כאב או חוסר נוחות, רצוי להתמקד בבריאות ובהחלמת השן; במקום להתייחס לכך כחוויה לא נעימה שבסופה יזדקק הילד לפיצוי, יש להציג את החוויה עצמה כנעימה, שהרי בסופה כאבו של החור בשן ייעלם.

כמו כן, יכול ההורה לחשוף את הילד למסרים חיוביים הנוגעים לרפואת השיניים, כגון הקראת ספרים מתאימים לפני השינה, צירוף הילד לטיפול של ההורה אצל רופא השיניים, ולקיחת צעצוע מרגיע ואהוב לטיפול אצל הרופא, על מנת ליצור עבור הילד אווירה נעימה ומוכרת.

רופא ילדים - האתר השלם לרפואת ילדים ישמח לסייע לכם בבחירת רופא שיניים מומלץ ומומחה בתחום רפואת שיניים לילדים.

לקריאה נוספת: בקיעת שיניים אצל תינוקות

מידע משלים ומעניין בנושאים:   רפואת שיניים    בריאות הפה    צחצוח שיניים    רופא ילדים    שן ראשונה    פחד    חרדה