יצירת קשר
חיפוש באתר

פחדים התפתחותיים אצל ילדים

תאריך: 10/11/2014 16:41   מחבר: רופא ילדים

פחד הוא תחושה שיש לה סיבה הישרדותית: אם לא היינו פוחדים, לא היינו שורדים: היינו רצים הישר אל האויב, מנסים לקפוץ ממקומות גבוהים, נכנסים למקומות חשוכים וכן הלאה. הפחד הוא למעשה מנגנון שמאפשר לנו לדעת ממה להיזהר, מעין פעמון אזעקה פנימי שקורא לנו להתרחק או לקפוא במקומנו.

בני האדם חווים פחדים מרגע הולדתם ועד יומם האחרון. תוכן הפחדים שלנו משתנה במרוצת חיינו, אך הפחד הוא אותו הפחד. הפחד הוא אם כן דבר טבעי, שרצוי שילווה אותנו.

כשמדובר בילדים (Children's Fears) הפחד יכול ללבוש צורות שונות: מכיוון שילדים חיים בעולם בו ישנם שינויים והפתעות חדשות לבקרים, הם נוחים יותר לחשוש מיצורים דמיוניים ומסכנות שלמבוגרים נראות לא מציאותיות. לצורך העניין, מבחינתם התגלית כי ישנם רופאים ושוטרים בעולם היא שוות ערך לתגלית אפשרית שישנן גם מכשפות רעות.

סרטים וסיפורים מציתים גם הם את הדמיון שעובד גם ככה שעות נוספות, והופכים כל חשיכה למאיימת וכל רחש קל למסמן רעות. אם כן בגילאים שונים ישנם פחדים שונים, שמשתנים בהתאם למצבו הנפשי ולידע של הילד על העולם, כמו גם ליכולת להמשיג ולתמלל פחדים עמוקים ולתת להם צורה מוכרת.

הילד שלך סובל מהפרעות שינה? לחץ/י כאן לכל המידע בנושא

שלושת השנים הראשונות - הפחד מעולם לא יציב

כשהתינוק מגיע לעולם הוא מגיע חסר ידע, כולו רק דחפים וצרכים שמחכים להיענות. הישרדותו תלויה באופן מוחלט בחסדיהם של אחרים. כל כולו מכוון לתחושה כי דואגים לצרכיו, וכאשר הוא חש שנעזב לבדו מנגנון האזעקה שלו מתחיל לפעול בעוצמה רבה. אם כן הפחד המרכזי הוא הפחד מאיון- חרדת מוות ממש, שנובעת מחוסר האונים המוחלט שהתינוק שרוי בו.

ככל שמתקדמים החודשים כך הוא מבין מיהן הדמויות המטפלות בו. הבנה זו רק מדגישה את התלות העצומה שלו בהן, ולכן כשהן יוצאות משדה הראייה מתעוררת חרדת נטישה, וכשנכנס אליו אדם זר מתעוררת חרדת זרים, שנובעת מהפחד שהזר הוא למעשה אויב שיפגע בתינוק.

לקריאה נוספת: פוביות וחרדות אצל ילדים

התינוק אם כן מעורר אזעקה בדמות בכי, שמטרתה לקרב את אנשי הקבוצה שלו כדי שיגנו עליו מפני אותו הזר. פחדים אלה קיימים עד גיל שלוש בערך. קשיי שינה על רקע רגשי קיימים בשלב זה מתוך המורכבות שבשינה כמצב של חוסר מודעות ושל פרידה מהאם.

התמודדות עם פחדים אלה מצד ההורה כוללת הרגעה, בעיקר באמצעות מגע, תנועה, ומילים אוהבות שנאמרות בקול שקט. המטרה היא לגרום לפעוט לחוש מוגן, וכי אינו במצוקה גם לנוכח הזר המתקרב.

גיל שנתיים הנורא - הילד בגיל שנתיים? לחצו לכללי ההתנהגות הנכונה

גיל שלוש שנים עד שבע - הפחד מאי הוודאות

שיא הפחדים נמצא סביב גיל שלוש, והם פוחתים בהדרגה עד גיל חמש. פחדים מוכרים של ילדים, כגון פחד ממפלצות, פחד מרופא שיניים, פחד שגנבים יפרצו לבית או ינסו לגנוב את הילד, כל אלה הם ביטויים מעודנים של הפחד הראשוני של הפרידה מההורה.

הילד חש אי וודאות בנוגע לעולם שסביבו - האם הוא בטוח או עוין, האם החדר שלי הוא מבצר או שדה הקרב, האם ההורים שלי יוכלו להגן עליי מפני הסכנה או שמא גם הם בסכנה? שאלות אלו ועוד מטרידות אותו ואת מנוחתו.

ההורה יכול לדבר עם הילד על הפחדים בצורה אמפתית, לא לזלזל בפחד אך גם לא לשדר שהוא אמיתי. ניתן לערוך טקסים בהם סורקים את החדר לפני השינה ומזמרים לחשי קסמים שנועדו להרחיק את המפלצות מהחדר.

גיל שבע עד תשע שנים – פחדים מחוברים למציאות

אם לפני כן הילד רק חש את פחד המוות, הנטישה והתקיפה, כעת הוא מעגן פחדים אלה בתסריטים שעשויים להיות מציאותיים כגון סכנות שונות, גירושין של ההורים, חרדה חברתית ועוד.

בגיל הזה ילדים פחות ופחות משתפים את הוריהם בגלל הרצון להיות "ילד גדול" שאינו בוכה. חשוב שההורה ידובב את הילד אם נדמה לו שהוא נמנע ממצב מסוים, או שמצב רוחו ירוד.

דיכאון אצל ילדים - חשוב להיות מודעים לתופעה! לחצו לכל המידע בנושא

מתי יש לפנות לעזרה?

חרדה אצל ילדים היא נושא מורכב שרק פסיכולוג ילדים יכול לאבחנו בצורה מוחלטת. גם אם הילד סובל מפחדים אין זה אומר כי הוא סובל מהפרעת חרדה.

הפרעת חרדה, כשמה כן היא, היא מצב בו החרדה מפריעה למהלך החיים התקינים: אם הילד מתקשה להיפרד מהוריו וללכת למסגרת לימודית, אם הוא מעדיף להסתגר בביתו ואינו מגיב טוב למבקרים, או שהוא רדוף פחדים לא מציאותיים שמונעים ממנו לישון ולתפקד ביום המחרת, רצוי לפנות לאבחון לקבלת טיפול.

רופא ילדים יוכל לא רק לאבחן את בריאותו הגופנית של הילד, אלא גם את התפתחותו הנפשית. המשיכו לגלוש באתר ותוכלו לקבל המלצות על רופאי ילדים בישראל.  

לקריאה נוספת: מהן טראומות ילדות וכיצד הן נוצרות?