יצירת קשר
חיפוש באתר

פוביות וחרדות אצל ילדים - נפוץ אבל לא נורא!

תאריך: 11/11/2014 15:34   מחבר: רופא ילדים

במובנים רבים חרדות או פוביות אצל ילדים דומות לאלו המופיעות בקרב מבוגרים. אך יש כמה הבדלים הן במרכיבי החרדה או הפוביה והן בסוגים הנפוצים אצל ילדים ובני נוער.

מהם החרדות או הפוביות הנפוצות בקרב ילדים?

חשוב לדעת כי בגילאים שונים מופיעים פחדים שונים שאינם צריכים לעורר דאגה בקרב הורים, כך למשל אצל פעוטות רכים חרדת נטישה היא טבעית לגמרי, אצל בני שנתיים מופיע כמעט תמיד פחד מפני החושך ועוד.

כאשר מופיעה חרדה שאינו תואמת גיל יש מקום לפנות לאבחון על ידי איש מקצוע, פסיכולוג ילדים או מומחה מקצועי אחר. כך למשל ילד בן 8 הפוחד מאנשים זרים או ילדה בת 10 החוששת ממפלצות אינם מביעים חרדה טבעית לגילם.

חרדות שכיחות יותר בקרב ילדים בגילאי 6-9 הן חרדות נטישה ופוביה פשוטה - הכוונה לפוביה ספציפית מפני גורם מסוים. פוביה מפני ג'וקים ועכבישים, פוביה ממעליות, פוביה מכלבים, פוביה מזריקות ואף פוביה מהחושך.

בגילאים מאוחרים יותר נפוצות חרדות חברתיות, חרדה כללית (GAD) וחרדה מפני מבחנים.

בניגוד לאדם בוגר שלו קל יותר להביע במילים את תחושותיו, ילדים בגילאים השונים מתקשים להביע במילים מה הם מרגישים או מה הם חושבים, ולעיתים אף אינם מכירים חלק מהמילים המביעות פחד או חרדה, מה שעלול להגביר את המצוקה שלהם או לעכב מתן טיפול מתאים עבורם.

קיראו עוד בנושא: טיפול נפשי בילדים (באתר של ד"ר אילן טל)

איך מזהים חרדה או פוביה אצל ילד?

ילדים יכולים להביע כעס, שעמום, הסתגרות בעצמם, חוסר ריכוז, בעיות התנהגות, התעוררות כמה פעמים במהלך הלילה, הרטבה, סירוב ללכת לבית הספר או לחברים או תלונות על כאבים גופניים שונים, בייחוד כאבי בטן - כאשר למעשה הם מנסים להביע פחד או חרדה בהקשר לסיטואציה מסוימת.

דוגמאות לאירועים מלחיצים שעלולים להתפתח לכדי חרדה הם מעבר לבית ספר חדש או אזור מגורים חדש, תחילת לימודים או מעבר מהבית לגן, אובדן של הורה, גירושין ועוד. לכן במצבים כאלו יש לשים לב במיוחד לשינויים במצב הרוח, רגרסיה - כלומר, חזרה להתנהגויות מהינקות (כמו למשל הרטבה) או אימוץ התנהגויות חדשות, כמו למשל הימנעות ממצבים שבעבר היה עושה.

מרכיב חשוב נוסף החרדה הינו המרכיב ההתנהגותי ועיקרו הוא הימנעות ממצבים המעוררים חרדה או מזכירים את אותו מצב. גם אצל ילדים ניתן להבחין בכך, כאשר הם נמנעים ללכת לבית הספר או לחברים למשל במקרה של חרדה חברתית.

אלא שלא תמיד ילדים יכולים להימנע מאותו גורם מאיים (בשל חוסר השליטה בחייהם וחוסר העצמאות שלהם) או אז יכולה להתבטא החרדה בפרצי בכי, התקפי זעם, התנהגות אלימה, התנהגות "היסטרית", קפיאה במקום או הצמדות למבוגר.

אצל ילדים ההימנעות מסוכנת במיוחד, שהרי היא פוגעת בהתפתחות העצמאות וברכישת מיומנויות חשובות.

מומלץ לקרוא: מהי טראומת ילדות וכיצד היא נוצרת?

איך ניתן לטפל בחרדה או פוביה בקרב ילדים?

ראשית כל תמיכת ההורים היא החשובה מכל, ולעיתים בנוסף לטיפול הנעשה עם הילד נעשית במקביל גם הדרכת הורים שמטרתה מתן כלים להתמודדות של ההורה עם הקושי שהילד חווה.

טיפול מומלץ לחרדה או פוביה הינו טיפול קוגניטיבי התנהגותי, CBT, וכיום נחשב לטיפול היעיל ביותר במצבים כאלו. טיפול זה הינו טיפול קצר טווח ואורך בין 8-16 פגישות במהלכן מבררים מהן המחשבות או ההתנהגויות המפריעות לתפקוד ושגורמות למצוקה. לאחר שאלו אותרו, פונים לבחינת הדרכים לשנות דפוסים אלו, מהן ההתנהגויות או המחשבות החדשות שיש לאמץ על מנת לחוש טוב יותר במצבים שעוררו חרדה מלכתחילה.

במהלך הטיפול נוצר קשר של שיתוף פעולה בין המטפל למטופל, כאשר המטפל מנחה את המטופל איך להתמודד במצבים מעוררי החרדה באמצעות כלים מעשיים. יתרונו של טיפול מסוג זה הוא ביישום המהיר של הכלים ומתוקף כך בהפגת החרדה והשבת השלווה והרוגע לחיים.

בכל שאלה נוספת בנושא בריאות הנפש אצל ילדים, פוביות ופחדים למיניהם, אנו ממליצים לפנות ולהתייעץ עם רופא ילדים בקופת חולים ו/או לפנות אל פסיכולוג ילדים באופן פרטי. מערכת האתר ממליצה על הקליניקה לתמיכה רגשית ונפשית במרכז ד"ר טל, שליד אוניברסיטת תל אביב, שם תוכלו לשוחח עם טובי המומחים בישראל לטיפול בילדים.

לפרטים ושאלות חייגו חינם: 1800-100-172

תרופות לטיפול בילדים
אקמולי של טבע לילדים
הורדת חום ושיכוך כאבים בקרב ילדים ותינוקות
סוגי אנטיביוטיקה לילדים
סוגים המתאימים במיוחד לטיפול בילד שלך
נורופן לילדים
סירופ להקלת חום ושיכוך כאבים ללא צבעי מאכל
מוקסיפן - אנטיביוטיקה לילדים
תרופה אנטיביוטית לטיפול בדלקות גרון ואוזניים
טיפות אוטידין לילדים
טיפות לשיכוך כאבי אוזניים בילדים