יצירת קשר
חיפוש באתר

המדריך המלא לעיסוי תינוקות

תאריך: 11/11/2014 15:16   מחבר: רופא ילדים

עיסוי תינוקות הוא פרקטיקה ותיקה למדי, שהייתה נהוגה בתרבויות שונות בעבר וחזרה לשימוש בעשור האחרון. בהתאם לכך, קיימות שיטות עיסוי רבות, הכוללות מרכיבים שונים מהרפואה האלטרנטיבית, כדוגמת: רפלקסולוגיה, שיאצו או אפילו טכניקות של ביבי יוגה.

שלא כמו עיסוי מבוגרים, עיסוי תינוקות איננו מיועד במטרה להרפות מתח, לשחרר שרירים או להקל על עומס נפשי אלה משמש כלי נהדר לתקשורת בין הורים לתינוקם. העיסוי גם משפר את ביטחונו העצמי של התינוק ומשפיע עליו לטובה מבחינה פיזיולוגית.

לשפר את התקשורת עם התינוק באמצעות עיסוי

עיסוי תינוקות ביסודו הוא מגע אוהב. המגע הוא השפה הבסיסית ביותר הנרקמת בין ההורים לתינוקם, והוא אחד החושים הראשוניים הפעילים אצל התינוק ומלווים אותו מרגע הלידה ועד הבגרות ברצף וללא שינוי.בהתאם לכך, לעיסוי תינוקות ישנן מטרות רבות כאשר הוא מהווה הוא זמן איכות להורים ולתינוק.

העיסוי מעמיק את הקשר בין התינוק להוריו ומקנה לו תחושת ביטחון בסובבים אותו. עיסוי תינוקות גם מפתח את יכולת ההקשבה של שני הצדדים ומשפר כאמור את התקשורת הלא מילולית.

להיות קשובים לתגובות התינוק!

מלמולים, פתיחה של הזרועות לצדדים, חיוכים, גרגורים, תנועות קופצניות ומשיכת כפות הידיים של ההורים אל הגוף הם כמה מהסימנים לכך שהתינוק מעוניין לשתף פעולה.

לעומת זאת במקרים בהם התינוק הודף את ידינו, מרחיק את גופו או את מבטו, מראה סימנים של חוסר שביעות רצון, מפהק או אפילו בוכה, עדיף לדחות את העיסוי לזמן מתאים יותר עבורו.

אם התינוק הביע הסכמה יש לבחור במקום רגוע, שקט ועם טמפרטורה מתאימה בהתאם לעונת השנה שכן העיסוי נעשה כשהתינוק עירום. ניתן להשתמש בשמן מתאים, לטפטף כמה טיפות על כפות הידיים ולחממו בתנועות קלות של חיכוך.

במהלך העיסוי חשוב ביותר להיות קשובים לתגובותיו של התינוק ולשמור על תנועה הרמונית. כמו כן, חשוב להתאים את העיסוי ואת משכו לגיל התינוק. תינוקות קטנטנים בני חודש יסתפקו בעיסוי הנמשך בממוצע כשתי דקות בלבד.

לעומתם תינוקות בני למעלה מחודש וחצי יוכלו ליהנות מעיסוי ממושך יותר בהתאם לגילם.

קיראו בהרחבה על: התפתחות ילדים בחצי השנה הראשונה לחיים

איך עושים עיסוי תינוקות?

כאמור, עיסוי תינוקות היא שיטה ותיקה ביותר המבוססת על מסורות שונות. בהתאם לכך  ניתן היום לשלב בין עקרונות עיסוי מכמה שיטות כדוגמת עיסוי שוודי, עיסוי הודי, רפלקסולוגיה ושיאצו.

בכל אחת מהשיטות ישנם כמה עקרונות עיסוי זהים ובסיסיים. העיסוי כאמור משמש ככלי תקשורתי ולכן לפני תחילתו חשוב ביותר לבדוק את ייחסו של התינוק לעיסוי. יש להביט בתינוק ברכות, ללטפו בצידי הגוף מהקודקוד ועד קצה הרגליים ולבחון את תגובתו.

את העיסוי יש לבצע בהדרגה מכפות הרגליים אל הבטן, וממנה אל החזה, הפנים והגב. בנוסף לכך, לכל תינוק ישנן העדפות משלו ולכן מומלץ להיות קשובים לתגובותיו. להדרכה ומידע נוסף על עיסוי תינוקות מומלץ להיוועץ ברופא ילדים מומחה.

לחצו כאן למידע אודות מרפאות מומחים לרפואת ילדים

היתרונות הבריאותיים של העיסוי:

מבחינה בריאותית תורם העיסוי להתפתחות מערכות הגוף השונות כדוגמת מערכת החיסון או מערכת העיכול ומשמש גם להקלה על תסמינים נפוצים, כדוגמת: גזים, כאבי בטן או אפילו עצירות. עיסוי תינוקות נמצא כיעיל ביותר גם לתמיכה בתינוקות עם צרכים מיוחדים ולתינוקות שנולדו פגים.

לקריאה נוספת: תחנות טיפת חלב לקהילה

תרופות לטיפול בילדים
אקמולי של טבע לילדים
הורדת חום ושיכוך כאבים בקרב ילדים ותינוקות
סוגי אנטיביוטיקה לילדים
סוגים המתאימים במיוחד לטיפול בילד שלך
נורופן לילדים
סירופ להקלת חום ושיכוך כאבים ללא צבעי מאכל
מוקסיפן - אנטיביוטיקה לילדים
תרופה אנטיביוטית לטיפול בדלקות גרון ואוזניים
טיפות אוטידין לילדים
טיפות לשיכוך כאבי אוזניים בילדים