יצירת קשר
חיפוש באתר

מה עושים במקרה של התקף אסטמה אצל הילד?

תאריך: 05/11/2014 16:20   מחבר: מערכת האתר

אסטמה, המכונה גם קצרת, היא מחלה כרונית הפוגעת בדרכי הנשימה כתוצאה מהתפתחות תהליך דלקתי בסמפונות.

הדלקת גורמת לשחרור חומרים כימיים, להפרשת ליחה ולהתכווצות הסמפונות. כתוצאה מתהליך זה נוצרים הסימפטומים של המחלה - קוצר נשימה, צפצופים, שיעול וחרחורים. תסמיני המחלה מופיעים בעיקר בתקופות מעבר או לאחר זיהום ויראלי והם לרוב מחמירים כתוצאה ממאמץ או בזמן השינה.

במחקרים שונים נמצא כי קיימת עליה ניכרת בשכיחות הילדים הסובלים מאסטמה בכל עשור. את העלייה בשכיחות מחלות ילדים, ואסטמה בפרט, נהוג ליחס לתנאים הסטריליים בעולם המערבי ולהחלשות המערכת החיסונית המתלווה להם.

טיפול שוטף בילדים חולי אסטמה

טיפול שגרתי באסטמה מצמצם, במידה זו או אחרת, את התסמינים הכרוניים של המחלה ושומר על תפקודי ריאות תקינים המאפשרים לילד לנהל אורח חיים רגיל וליהנות מכל החוויות מהן נהנים בני גילו.

בנוסף לכך, מונע הטיפול הסימפטומטי החרפה של האסטמה ומצמצם את הצורך בביקורים בחדרי מיון.

עם זאת, חשיפה של ילדים ל"גורמים מעוררים" מסוימים, כדוגמת פעילות גופנית, עשן סיגריות, שפעת, קרדית האבק או שיער של בעלי חיים, עלולה לגרום להתכווצות דרכי האוויר ולקשיים בנשימה אצל ילדים הלוקים באסטמה ולעיתים גם להתקפות.

קיראו בהרחבה על:
פעילות גופנית ואסטמה בקרב ילדים

עזרה ראשונה במקרי התקפות אסטמה חמורות

עזרה ראשונה במקרה של אסטמה כוללת במרבית המקרים שימוש באינהלציה או במשאפים הגורמים להרחבה של הסמפונות, כדוגמת ונטולין או בריקלין וגם תרופות ותרכשירים נוגדי דלקת.

לילדים מתחת לגיל שש שנים יש צורך בשימוש במתאמים, כדוגמת נבוצ'מבר או ארוצ'מבר. במרחיבי הסמפונות או באינהלציה יש להשתמש אחת לשלוש שעות במקביל לשימוש בתכשירים אנטי דלקתיים, כדוגמת פליקסוטייד או בודיקורט.

עם זאת, כאשר ההתקף הוא חזק מאוד לרוב יש צורך בהזרקת סטרואידים או בנטילת כדורי סטרואידים הניתנים בחדר מיון.

הסטרואידים ניתנים לילדים הסובלים מהתקפי אסטמה בתדירות גבוהה ומגיעים לחדר מיון לעיתים קרובות, לילדים הסובלים משיעול בלתי פוסק בלילות, לילדים המתקשים לנשום בעת מאמץ, לילדים הסובלים מדלקות ריאות חוזרות ונשנות או לילדים עם הפרעה בתפקודי ריאה.

מחפשים טיפול טבעי? קיראו על: רפואה טבעית לילדים

ייעוץ אצל רופא

במקרה של התקף אסטמה יש להקפיד על מתן טיפול רפואי במטרה להקל על הילד ולהסדיר את הנשימה. אם ההתקף איננו חולף או שהוא קשה במיוחד, יש לפנות בהקדם לחדר המיון.

כדי למנוע התרחשות התקפים נוספים חשוב ביותר להתייעץ עם רופא ילדים או עם אנשי מקצוע אחרים ולהתאים לילד טיפול מניעתי על בסיס יום יומי. מטרתו של טיפול זה היא לצמצם את רמת הרגישות של דרכי הנשימה ולמנוע התקפים חוזרים.

בנוסף לכך, חשוב ביותר להמנע מחשיפת הילד לגורמים העלולים לגרות את דרכי הנשימה ולגרום לדלקת, הכוללים זיהום אוויר, עישון סיגריות או אבק.

בעת הייעוץ אצל הרופא חשוב לשאול כל שאלה מטרידה באשר למצבו של הילד. בנוסף להסבר, ניתן לבקש מהרופא גם רשימת הנחיות כתובות המפרטות כיצד יש לנהוג בילד בבית במקרה וחלילה הוא לוקה בהתקף אסטמה.

בהנחיות יפרט הרופא מידע חשוב לגבי התרופות אותן צריך הילד לנטול, כיצד ניתן לזהות החמרה במקרה של התקף אסטמה, כיצד ניתן למנוע התקפים חוזרים וכיצד יש לנהוג בזמן התקף עצמו.

אפשרות רפואית נוספת היא טיפול טבעי באסטמה, באמצעות תרופות טבעיות, מניעה והתאמת תזונת ילדים מתאימה ונטולת אלרגנים.

לקריאה נוספת: אלרגיה למזון אצל ילדים