יצירת קשר
חיפוש באתר

הורים לילדים חולים זכאים לסיוע

תאריך: 29/10/2014 10:52   מחבר: רופא ילדים - האתר השלם לרפואת ילדים

מחלה של ילד, בעיקר אם מדובר במצב כרוני או במחלה קשה המצריכה אשפוז או ביקורים תכופים בבית חולים, מטילה עומס כבד לא רק על הילד החולה, כי אם גם על משפחתו, ובעיקר על הוריו.

משפחה במבחן

הורים לילד חולה מתמודדים עם משא כבד של משימות ורצונות: לסייע לילד ככל הניתן על ידי הענקת טיפול רפואי אופטימלי, לעטוף ולגונן עליו כדי שיחוש כמה שפחות את הפגיעה באיכות ובאורח חייו, לשתף אותו ולהסביר לו מה קורה כדי שלא יחוש חרדה ופחד, להתמודד עם הקשיים והשינויים שעוברים עליו, ובד בבד להתמודד עם הקושי והחרדה שלהם עצמם.

לקריאה נוספת:
פוביות וחרדות אצל ילדים

זהו נטל כבד הכרוך בשאלות ותהיות רבות, מקצועיות ונפשיות, ומצריך סיוע ותמיכה - אם תמיכה נפשית עבור ההורים ואם דאגה ערה לתחום בריאות הנפש של הילד ושל אחיו או אחיותיו.

מודעות הולכת וגוברת

כיום, המודעות לצרכים הנפשיים של ילדים חולים ושל בני משפחתם גבוהה.

המרכזים הרפואיים מציעים, לצד טיפול רפואי, גם מערך תמיכה הכולל מתן מידע והסברים באשר לטיפולים עצמם ובמקביל הדרכה להורים כיצד להתמודד עם המחלה וכיצד לתפקד בצורה האופטימלית במציאות המשפחתית החדשה שנוצרה.

קיראו: בתי חולים לילדים

מטרת הסיוע

המטרה היא להפחית ככל האפשר לחצים, מתחים וחרדות שיכבידו על הילד החולה ויקשו עליו.

למטרה זו נמצא בכל בית חולים - ובפרט בבתי חולים ייעודיים לילדים - צוות מיומן של רופאי ילדים, מומחים ועובדים סוציאליים הרואים בהורים לילד החולה ובבני משפחתו חלק אינטגרלי מתהליך הטיפול וההחלמה ומקדישים זמן ותשומת לב להדרכה, תמיכה וייעוץ.

סיוע הניתן ע"י צוות בית החולים

אם חלילה ילדכם אושפז בבית חולים, בוודאי יש לכם שאלות רבות באשר למחלה, לטיפול ולהתמודדות הנפשית עימם, ובבתי החולים ערים לכך.

כך למשל, במרכז שניידר לרפואת ילדים בפתח תקווה נמצא צוות של עובדות סוציאליות המשולבות בעבודת הצוות הרפואי במחלקות השונות ומעניקות תמיכה, הדרכה וייעוץ לילדים ולהוריהם.

ההורים ימצאו שם גם קבוצות תמיכה להורים לילדים חולים וסיוע ביצירת קשר עם גופים, פורומים וארגונים הרלוונטיים למצבם מחוץ לבית החולים.

גם בבית החולים לילדים ע"ש אדמונד ולילי ספרא במרכז הרפואי שיבא משולב בעבודת הצוות הרפואי צוות של עובדים סוציאליים המטפל בילדים ובהורים לאורך כל שלבי ההתמודדות עם המחלה.

המטרה היא, בין השאר, לחזק את ההורים ולסייע להם לתפקד בצורה הטובה והמאוזנת ביותר, בעזרת טיפול אישי וקבוצתי.

מומלץ לקרוא גם על: פסיכולוג ילדים

ההורים ובני המשפחה האחרים יוכלו לדבר על קשייהם וצרכיהם ולקבל ליווי ותמיכה רגשית בכל הקשור להתמודדות עם המחלה ברמת היומיום ובהיבט הנפשי.

בכל המרכזים הרפואיים המציעים מענה בתחום רפואת ילדים - כגון בבית החולים הדסה, בבית החולים מאייר שברמב"ם ובבית החולים דנה שבמרכז הרפואי סוראסקי - מתחייבים להעניק להורים המבולבלים ואובדי העצות הסברים מפורטים ומענה מפורט לכל שאלה ותהייה.

נקודות חשובות לסיום


ההורים זכאים להיות מעורבים בכל שלב בתהליך הטיפול בילד והכל נעשה בתיאום עימם; זאת מתוך הבנה כי שיתוף ההורים בנעשה מפחית את הקושי והחרדה הנובעים מהמחלה ומההימצאות בסביבת בית החולים. 

במרכזים הרפואיים השונים גם ישמחו להעניק להורים מידע לגבי זכויותיהם ובכל הנוגע לגורמים קהילתיים, עמותות, ארגונים ומרכזי סיוע היכולים לעזור להם ברמה הכלכלית, הנפשית והחברתית.

כמו כן, הורים לילדים חולים עשויים למצוא תמיכה ועזרה רבות בפורומים יעודיים באינטרנט המחולקים לפי נושאים, מחלות ילדים והתמודדויות, ומשמשים הן כקבוצת תמיכה של הורים החולקים בעיות משותפות והן מקור לאינפורמציה מקצועית שימושית.

לקריאה נוספת: היעדרות מהעבודה בשל מחלת הילד

תרופות לטיפול בילדים
אקמולי של טבע לילדים
הורדת חום ושיכוך כאבים בקרב ילדים ותינוקות
סוגי אנטיביוטיקה לילדים
סוגים המתאימים במיוחד לטיפול בילד שלך
נורופן לילדים
סירופ להקלת חום ושיכוך כאבים ללא צבעי מאכל
מוקסיפן - אנטיביוטיקה לילדים
תרופה אנטיביוטית לטיפול בדלקות גרון ואוזניים
טיפות אוטידין לילדים
טיפות לשיכוך כאבי אוזניים בילדים