יצירת קשר
חיפוש באתר

משאבת חלב - כל היתרונות

תאריך: 10/11/2014 16:46   מחבר: רופא ילדים

חלב אם הוא מקור הזנה ייחודי שלא ניתן להחליפו באף מזון אחר באופן מושלם, כולל תמ"ל - תרכובת מזון לתינוקות. תינוקות הם שבריריים וחשופים למחלות, לכן הזנה נאותה היא חלק משמעותי מהתפתחותם.

חלב אם מספק להם הזנה נפלאה, שיתרונותיה מלווים אותם שנים רבות הלאה. מחקרים מדגימים כי לא רק שתינוקות יונקים פחות חשופים למחלות וזיהומים בינקותם, אלא גם סיכוייהם לפתח מחלות כגון סכרת נעורים, טרשת נפוצה, מחלות לב ועוד פוחתים משמעותית עם ההנקה.

גם האימהות מרוויחות מההנקה וחשופות פחות לבריחת סידן ולסרטן השד, הרחם והשחלות. 

משאבת חלב (Breast Pump) היא מכשיר מכני שנמצא בבית ומאפשר לאישה לשלב הנקה עם בקבוק שאוב. בכך נשמרים היתרונות התזונתיים שבחלב, אך מתבטלים חלק מהחסרונות שקיימים בהנקה: כולל תלות מוחלטת של התינוק בהימצאותה התמידית של האם, חוסר יכולת לדעת אם כמות החלב מספקת, ופגיעה בהנקה במקרה של נטילת תרופה או שתיית אלכוהול חד פעמית.

המלצות תזונה לתינוקות - לחצי לכל המידע על סוגי מזון לתינוקות

משאבת חלב מאפשרת גם לשלוט על כמות החלב – כשיש חוסר בחלב ניתן להגבירו, ולעומת זאת בזמנים בהם יש גודש המשאבה יכולה להקל עליו.

קנייה של משאבת חלב לעומת השכרה

האופציות הן השאלה: השכרה או קניה. ניתן לשאול משאבת חלב מ"יד שרה", אך לא תמיד קיימות משאבות זמינות. במקרה ולא קיימת משאבה מיד שרה, או במקרה בו האישה מעוניינת במשאבה שאינה חלק מההיצע של יד שרה, היא יכולה לשכור משאבה מיועצת הנקה או מארגון אחר. לרוב הארגונים ניתן להגיע דרך האינטרנט.

אופציה שלישית היא כמובן קניה, ובמידה והאישה מתכננת להניק זמן רב ולהביא עוד ילדים לעולם, הקניה עשויה להיות זולה בהרבה מהשכרה ממושכת.

בין המשאבות הפופולאריות ניתן למצוא את המשאבות של מדלה (Medela), מגוון משאבות מיוחדות חשמליות וידנית ששואבות ברמות שקט משתנות ובעוצמה משתנה. חברת מדלה מציעה גם מוצרי הנקה רבים, והיא זמינה ברשתות הגדולות.

משאבות פופולאריות נוספות הן ספקטרה (Spectra), אוונט (Avant) ואמדה (Ameda). רצוי לנסות את המשאבה לפני כן אצל יועצת הנקה.

מניקה? רופא ילדים מסביר על בקבוק הנקה מומלץ ובריא

לפי אילו קריטריונים רצוי לבחור משאבת חלב?

ישנם סוגי משאבות שונים: חד-צדדית (שואבת משד אחד בכל פעם), דו-צדדית (שואבת משני השדיים במקביל), חשמלית או ידנית, על בטריות או נטענת. 

אם כן השיקול הראשון הוא נוחות השאיבה והאפקטיביות שלה. שיקולים נוספים הם תדירות השאיבה, באם האישה תצטרך לשאוב מחוץ לבית, עד כמה המנוע רועש ועוד.

קריטריון נוסף הוא המחיר, שנע בין כמה מאות ספורות של שקלים לבין 2,000 ₪ למכונה מקצועית.

איך מתחילים לשאוב?

ראשית צריך לעקר את המרכיבים השונים של המשאבה ולוודא כי היא מונחת היטב על הפטמה, בצורה שלא מעוררת כאב. השאיבה לא אמורה להכאיב, אך לעתים הפטמות יהיו רגישות וכואבות. יש לחבר את האפרכסות אל הפטמה ולהפעיל את המשאבה. המנוע ייצור פעולת וואקום ויסייע לשאיבה.

מכיוון שמשאבות מניבות פחות חלב מתינוק יונק רצוי להתבונן בתינוק, להריח בגד שלו או להתבונן בתמונה שלו בזמן השאיבה – ההורמונים שהוא מעורר בגוף שולחים מסרים לשד להמשיך את הייצור. חשוב מאוד להקפיד על כללי האחסון של חלב האם על מנת למנוע את קלקולו.

גמילה מהנקה - מתי וכיצד? לחצי לכל הטיפים לאימהות מניקות

מחפשים מידע נוסף על הנקה? המשיכו לקרוא באתר רופא ילדים – אתר רפואת הילדים הגדול בישראל.

לקריאה נוספת: המלצות תזונה לתינוקות