יצירת קשר
חיפוש באתר

שתיית מים חשובה לבריאות הילד/ה שלך!

תאריך: 30/10/2014 16:18   מחבר: מערכת האתר

אחוז גבוה של מים המגיע לגופנו מקורו במי השתייה.

מי שתייה הכרחיים לפעילות תקינה של הגוף וכמוהם מזון בריא וכזה הכולל אחוז גבוה של מים, כירקות ופירות.

המים תורמים בגופנו לתהליכים מטבוליים, כמו פירוק פחמימות ותוצרת אנרגיה. בתהליכים המבוססים על מים גופנו מייצר חום, פחמן דו חמצני ומאגרי מים הנחוצים להמשך פעילות תקינה.

כבוגרים, ביממה אחת גופנו מפריש לפחות שני ליטרים של מים ולכן בכל יום עלינו לחדש את המאגרים. חוסר במים עשוי לגרום להתייבשות ובמקרים חמורים אף למוות.

צריכת מים אצל ילדים

אצל ילדים הפרשת המים יותר אינטנסיבית ולכן הם מצויים בסיכון גבוה יותר להתייבשות ולפיתוח תופעות לוואי.

גופו של ילד מכיל יותר מים מגוף בוגר בהפרש של כעשרה אחוזים, הוא מייצר יותר חום וחילוף חומרים יותר מהיר.

ילדים אינם רגישים לאותות הגוף לסימני ההתייבשות ולכן מתפקידנו כבוגרים לשמור על תזונה עתירה במים.

סימני התייבשות הגלויים בקרב ילדים כוללים פה ולשון יבשים, בכי ללא דמעות, בטן, עיניים ולחיים שקועות, חום גבוה, לאות ורוגזנות, עור שנצבט ונשאר רפוי וקשיים קוגניטיביים, ומצריכים התערבות רפואית של רופא ילדים, מרפאת מומחים או אפילו בית חולים.

קיראו: בתי חולים לילדים

במחקרים שנעשו בארץ הוכח כי עם איבוד הנוזלים חלה פגיעה בתהליכי התפתחות תקינה של הילד: ירידה בריכוז, בזיכרון לטווח קצר וביכולת ביצוע פעולות חשבוניות, לעומת יכולת והישגיות קוגניטיבית גבוהה בקרב ילדים עם מאזן נוזלים תקין.

הוועדה האמריקאית לתזונה ממליצה כי בתנאים נורמטיביים ילדים צריכים לצרוך את כמות המים הבאה: עד גיל 3 ארבע כוסות מים, בגיל 4-8 חמש כוסות, בנים בגילאי 9-13 שמונה כוסות ובנות בגיל זה שבע.

מגיל 14 עבור בנים מומלצות אחת-עשרה כוסות ולבנות בגילאים אלה שמונה כוסות.

צריכת משקאות ממותקים

על פי סקר שנערך בארץ כמחצית מהילדים בגילאי 9-12 מעדיפים משקאות ממותקים במסגרת התזונה הביתית.

מומלץ לדעץ יותר על: השמנת ילדים ומעבר לתזונה בריאה

משקאות ממותקים כוללים יותר קלוריות, סוכרים וצבעי וחומצות מאכל הפוגעים בשיניים ומעלים סיכוי להתפתחות עששת והריסת שכבת האמייל, המצריכים לעיתים התערבות רופא שיניים. כמו כן הם גורמים להשמנה, מפחיתים את ספיגת הסידן ומעלים סיכוי להתדלדלות העצם.

בארצות הברית חקרו וגילו כי השמנת ילדים קשורה באופן ישיר לצריכת משקאות ממותקים. סביבה תומכת ומסבירה בבית היא יסוד ראשון במעלה לביסוס תזונה נכונה אצל הילד.

משמעת מים בקרב ילדים

ילדים, בדומה לבוגרים, לא קשובים לגופם ו"שוכחים" שהם צמאים – לכן צריך להזכיר להם. מומלץ לצייד את הילד, הן בעיתות פעילות גופנית והן באופן יומיומי, בבקבוק קטן ( כ-250 מיליליטר) מלא במים, ולדאוג להחליפו.

ככלל, כדאי לשמור על מים כחלק מה"רקע" בבית על ידי הצבת בקבוקים, קנקנים או מטהר מים מרכזי.  בארוחה חשוב להקפיד לשלב פירות וירקות שמכילים מים, וליד הצלחת שתהיה תמיד כוס מלאה מים.

מזונות צמחיים עתירי מים שמומלץ לצרוך הם, לדוגמא, עגבניות, אננסים, תירס, מלפפונים, אבטיחים וענבים.

ולגבי הגמילה מהמשקאות המתוקים - חברות המשקאות המרכזיות ויצרניות אחרות של מוצרים אלטרנטיביים משווקות שפע של תחליפים טבעוניים ואורגניים למיצים הסטנדרטיים.

קיראו: טיפים ותפריטי דיאטה לכל ילד

המיצים הטבעיים באים במגוון טעמים ומבוססים לרוב על סויה, חלב אורז ואחוזי פירות גבוהים.

לקריאה נוספת: דיאטנית לילדים - הרגלי תזונה נכונים לילדך