יצירת קשר
חיפוש באתר

אלו מחלקות ילדים קיימות בבתי חולים בארץ?

תאריך: 06/11/2014 15:30   מחבר: מערכת האתר

מחלקות ילדים בבתי חולים הן מחלקות בהן נמצאים רופאי ילדים מומחים (פדיאטרים) בתת התמחויות שונות, כגון מומחי לב (קרדיולוגים), מומחים לטיפול במחלת הסרטן (אונקולוגים), מומחים לטיפול בבעיות עצביות (נוירולוגים) ועוד, זאת מתוך ההבנה כי לילדים ישנם צרכים אחרים מאשר מבוגרים וכי צרכים אלה זקוקים לקבל מענה.

מחלקות לילדים בבתי חולים מספקות גם טיפול נמרץ, מרכז חירום וגם טיפולים שבשגרה. ילד יוכל להתאשפז בבית החולים במקרה הצורך וגם להגיע לטיפולים נקודתיים שבועיים.

מה ההבדל בין מחלקות פדיאטריות לבתי חולים לילדים?

מחלקות ילדים בבתי חולים שונות מבתי חולים לילדים בדרכים רבות. ראשית, הן נמצאות בבית החולים הרגיל עצמו אך מהוות אגף נפרד. לעובדה זו ישנה השפעה על התחושה של המטופל, אשר צריך לעבור בין מחלקות המבוגרים על מנת להגיע ולכן קשה יותר להתחמק מהתחושה שמדובר בבית חולים.

בנוסף, בתי חולים לילדים מתמקדים בתחום המחקר ולפיכך הם מציעים טיפולים חדשניים ומודרניים יותר, כמו גם רופאים בעלי שם שהגיעו בזכות היכולת לערוך מחקרים בתחומי בית החולים.

כמובן שגם במחלקת הילדים בבתי החולים הרגילים ישנם רופאים מצוינים, אך הטיפולים המוצעים נמצאים מאחור ולא בחוד החנית של רפואת ילדים. לעתים מסונפים למחלקות השונות סטודנטים מאוניברסיטאות שכנות.

מומלץ לקרוא גם על: מרפאות מומחים לרפואת ילדים

למרות כל זאת, למחלקות בבתי חולים ישנם גם יתרונות. אחד היתרונות של מחלקות ילדים בבתי החולים הוא שהן שכיחות יותר ולכן קרובות יותר למקום מגוריהם של אנשים מסוימים, בעוד שבתי חולים לילדים הם מועטים ופזורים באיזורים מסויימים בארץ.

באופן זה, כאשר מתעורר הצורך לקחת את הילד לטיפולים נקודתיים לאורך זמן, מחלקות ילדים בבתי חולים מספקות את הקירבה ואת המומחיות המספקת לטיפול בילד. לדוגמה, הורה שחי בדרום עשוי להעדיף לקחת את בנו למרכז יוספטל ולא לבית חולים לילדים במרכז הארץ.  

עוד הבדל הוא שהמחלקות בבתי החולים לילדים מכילות פחות מקום, כעשרות מיטות במחלקות ילדים בבתי חולים כללים לעומת מאות לעתים במסגרת בתי חולים לילדים. כמו כן, ישנן פחות יחידות התמחות והציוד הרפואי נחלק פעמים רבות עם מטופלים בוגרים ממחלקות אחרות בבתי החולים, בצוות שלא מיומן בטיפול ממוקד בילדים.

ישנם יתרונות וחסרונות למחלקות ילדים בבתי חולים לעומת בתי חולים לילדים. על ההורה לברר כל מקרה לגופו ולשקול את טובת הילד והחלמתו בבחירת המקום, כאשר היא תלוי פעמים רבות במיקום, בקירבה, במומחיות הצוות וברמת הדחיפות.

מחלקות לילדים בבתי חולים בישראל

לקריאה נוספת: הורים לילדים חולים זכאים לסיוע

מידע משלים ומעניין בנושאים:   טיפול רפואי    אשפוז בבית חולים