יצירת קשר
חיפוש באתר

מחלות ילדים

תאריך: 23/02/2015 16:45   מחבר: רופא ילדים - האתר השלם לרפואת ילדים

המונח "מחלות ילדים" אמנם מתייחס למחלות האופייניות לילדים, אולם בפועל הרשימה הכלולה תחתיו איננה ייחודית דווקא לילדים.

פעוטות בגילאי ארבעה חודשים עד ארבע שנים חולים בממוצע פעם עד פעמיים במהלך כל חודש ובהתאם לכך פונים לטיפולו של רופא ילדים.

מחלות ילדים שפגיעתן קלה, חסרת משמעות ואיננה כרוכה בגרימת נזק אלא באי נעימות בלבד לרוב חולפות מאליהן ואינן דורשות כמעט כל טיפול.

לעומתן, מחלות המתפתחות כתוצאה מחוסר בשלות של המערכת החיסונית, עלולות לגרום לנזק. מסיבה זו, מחלות נגיפיות מסוכנות שפגעו בעבר בילדים מטופלות היום לרוב באמצעות רפואה מונעת - עלי ידי חיסונים הניתנים כמעט לכל הילדים בשנתיים הראשונות לחייהם, במרפאות קופת החולים או בתחנות טיפת חלב.

קיראו בהרחבה: בעד ונגד מתן חיסוני לתינוקות

האדמת, החצבת, החזרת ואבעבועות הרוח הינן דוגמאות אופייניות לגיל הילדות המוקדם בנוסף להצטננויות, אלרגיות, שפעת או מחלות קלות אחרות הנגרמות מווירוסים שונים.

מחלות ילדים והמערכת החיסונית

מערכת החיסון של תינוקות מתפתחת החל מהחודש השישי לחייהם, כאשר בחודשים הראשונים היא פועלת בעיקר באמצעות נוגדנים המגיעים אליה מהשליה או מחלב האם.

תהליך התפתחות של המערכת החיסונית כרוך ממילא בחשיפה לוירוסים שונים גם בהידבקות. תהליך החשיפה מאפשר למערכת החיסונית ללמוד להתגבר בצורה יעילה על גורמים שונים התוקפים את הגוף.

המערכת החיסונית לומדת לזהות וירוסים שונים ולפתח נגדם נוגדנים, שבעתיד ימנעו תחלואה חוזרת או יצמצמו מאוד את השפעותיה על הגוף. מסיבה זו, ילדים החולים מפעם לפעם ומחלימים ממחלתם ללא כל סיבוכים אינם צריכים לעורר כל דאגה, אלא להיפך. הופעתן של מחלות שונות, על אף חוסר הנעימות שבהן, היא הדרך המובטחת לעתיד בריא יותר ולמערכת חיסונית יציבה וחזקה יותר.

קיראו: מהם הסימפטומים הנפוצים למחלות ילדים?

גורמים סביבתיים

בשל חוסר בשלותה של המערכת החיסונית, חשופים ילדים גם להשפעות חיצוניות, יותר מאשר מבוגרים. מזג האוויר הוא אחד הגורמים להתפרצותן של מחלות שונות בגיל הילדות. שינויי מזג האוויר מביאים איתם וירוסים וחיידקים שונים העלולים לפגוע בילדים בסבירות גבוהה ביותר ולגרום להתפרצותן של מחלות שונות.

גם הצמחייה או אפילו בעלי החיים עלולים לגרום לבעיות שונות. פעמים רבות מפתחים ילדים קטנים אלרגיות כתוצאה מחלקיקים המרחפים באוויר או כתוצאה ממגע. לרוב מלוות האלרגיות בבעיות עור שונות, בנזלת ובבעיות במערכת הנשימה.

חשיפה למחלות וההתגוננות מולן

החשיפה לוירוסים מתרחשת לרוב כתוצאה ממגע ישיר או עקיף עם גורם המחלה. מסיבה זו, בגילאים צעירים ההדבקה במחלות שונות בקרב ילדים השוהים ביחד היא מהירה ביותר. אלו שניתן לסמן בתור השכיחות ביותר בגיל הילדות הינן ויראליות, הפוגעות במערכת הנשימה ובמערכת העיכול.

רוצים לדעת יותר? לחצו הגיינת ילדים לשמירה על ילדינו מהדבקות במחלות זיהומיות

התסמינים האופייניים למחלות אלה הם חום, נזלת, שלשולים, דלקות אוזניים ותסמינים נוספים. ניתן למנוע את ההדבקות במחלות על ידי הרחקה מגורמי זיהום או הדבקה וגם באמצעות שמירה על טמפרטורה וכן תזונה נכונה.

עם זאת, החשיפה לוירוסים וחיידקים שונים בגיל הילדות היא הכרחית, כאמור, לצורך התפתחות המערכת החיסונית. דרך נוספת להתגונן הינה כמובן השימוש בחיסונים ייעודיים.

לקריאה נוספת: למה ילדים מפחדים מזריקות?

מידע משלים ומעניין בנושאים:   מחלות ילדים    חיסונים    אדמת    חזרת    אבעבועות רוח    וירוסים    צהבת    הדבקות במחלות