יצירת קשר
חיפוש באתר

שילוב מזון קפוא בתזונת ילדים

תאריך: 06/11/2014 16:31   מחבר: מערכת האתר

התחום של המזון הקפוא הוא תחום שנוי במחלוקת וכמו תחומים אחרים גם בו יש הרבה בלבול.

מה מותר להקפיא? מה אסור? מאילו מזונות קפואים כדאי להימנע? מה שומר על ערכו בקיפאון ומה לא? כל אלו הן שאלות שמעסיקות את ההורים, המשתדלים להעניק לילדיהם את המזון הטוב ביותר שהם יכולים לקוות לו.

ירקות קפואים

ירקות קפואים, של חברות שונות המוכרות אותם, שומרים על ערכם התזונתי. אין שום בעיה לקנות ברוקולי, תרד או אפונה קפואים, להפשיר אותם ולהגיש אותם בתיאבון רב.

ההפשרה אינה אורכת דקות ארוכות, ובסופה ישנה ארוחת ירקות חמה ומזינה לילדיכם. ניתן לקנות ירקות קפואים אורגניים, או רגילים, לפי רצונכם.

דגים קפואים ובשר קפוא

רצוי לא לקנות דגים קפואים או בשר קפוא, משום שבמקרים רבים מזריקים להם מים או חומרי צבע כדי שלמור על צבעם האדום.

עם זאת, ניתן ללא בעיה לרכוש דגים או בשר במקום נקי ובטוח, ולהקפיא אותם עם השיבה הביתה. כך אתם יודעים כי בחרתם במוצרים האיכותיים ביותר.

מומלץ לקרוא: המלצות תזונה לתינוקות

מזון תעשייתי מוקפא

הדילמה האמיתית קיימת לגבי אותם מזונות "קלים להכנה", הממתינים מוכנים במקפיא לילד שחוזר הביתה מבית הספר. לגבי מזונות אלה ישנם ויכוחים רבים. מצד אחד הם עונים על הצורך במזון מהיר וקל, אך מצד שני הם מלאים בחומרים משמרים, ואינם מזינים.

ממזונות כאלה רצוי להימנע. עדיף להכניס חזה עוף לטוסטר אובן לרבע שעה, מאשר לתת שניצל קפוא שטיבו תמוה. אך גם כאן התשובה אינה חד משמעית. רצוי תמיד להתבונן במה שרשום מאחורי האריזה, על מנת לראות את הרכיבים התזונתיים שהיא מכילה.

למי שאינו בטוח ביכולתו לפרש רכיבים תזונתיים, יש חוק די פשוט- אם ישנם רכיבים רבים לא מוכרים, הנושאים שמות לטיניים מורכבים, כנראה שאלה רכיבים סינתטיים כגון חומרים משמרים וחומרי טעם וריח, ולכן רצוי להימנע מהם.

כמו כן לא כל המוצרים "שווים" ברכיבים התזונתיים אותם הם מספקים. ישנן פיצות קפואות למשל, שהרכיבים מהם הן עשויות אמורים לספק סידן ומגוון ויטמינים לילדים ולכן אם הילד מתעקש על פיצה מדי פעם, רצוי להשוות בין החומרים ולקנות את אלו המציעות הכי הרבה רכיבים מזינים. עם זאת, הזמנת פיצה טרייה ממקום מסודר יכולה להיות אופציה טובה יותר, שלא לדבר על הכנת פיצה בבית באמצעות פיתה, גבינה צהובה וירקות.

קיראו: דיאטנית לילדים - הרגלי תזונה נכונים לילדך

בשורה התחתונה, מזון קפוא אינו בהכרח מזיק, אך יש להיות צרכנים נבונים כשקונים אותו. כמובן שישנו רצון למצוא פיתרון לאוכל מהיר, אותו הילדים יכולים להכין בבית ללא נוכחות ההורים, אך רצוי לשקול את הכנת האוכל מראש לאותו השבוע.

תפוחי אדמה בתנור, חזה עוף ואפונה או שעועית יכולים להיות ארוחה מאוזנת שלא לוקח זמן רב להכינה. כנ"ל לגבי סיר אורז.

המזון הקפוא התעשייתי הוא פעמים רבות לא רק יקר יותר, אלא מזין הרבה פחות. הקניית הרגלי תזונה בריאים לילדכם ובחירת מוצרים בהתאם לרכיבי המזון אותם הם מספקים, שומרת על בריאותם והתפתחותם התקנית ועשויה אף למנוע השמנה אצל ילדים.

לשאלות נוספות על תזונת ילדים, או כל דבר אחר הנוגע לבריאותם, תוכלו לגלוש באתרנו: רופא ילדים - אתר רופא הילדים של ישראל. 

לקריאה נוספת: טיפים ותפריטי דיאטה לכל ילד

מידע משלים ומעניין בנושאים:   אבות המזון    תזונת ילדים    ויטמינים