יצירת קשר
חיפוש באתר

מוקסיפן לילדים - אנטיביוטיקה

תאריך: 30/10/2014 13:45   מחבר: מערכת האתר

מוקסיפן היא תרופה אנטיביוטית מקבוצת הפניצלינים. היא משמשת כאנטיביוטיקה כללית, לטיפול בזיהומים חיידקיים שונים - בדרך כלל גרון ואוזניים.

מהי אנטיביוטיקה?

אנטיביוטיקה היא תרכובת אורגנית, המסייעת ללחום בחיידקים, בדרכים שונות: יש אנטיביוטיות שעוצרות את התפתחות החיידק (בקטריוסטטיות), ישנן כאלו הגורמות למותו (בקטריוצידיות), וכאלו המובילות להרס התאים החיידקיים (בקטריוליטיות). תחום האנטיביוטיקה הוא תחום שנמצא בצמיחה מתמדת, משום העמידות שמפתחים החיידקים לטיפול.

ככלל, לתרופות ישנן שם גנרי - כלומר שם רשמי, ושם מסחרי - שהוא השם תחתיו מייצרת החברה את התרופה. מוקסיפן הוא השם המסחרי של האנטיביוטיקה אמוקסיצילין, היעילה במיוחד בטיפול בזיהומי אף אוזן גרון, זיהומים בדרכי הנשימה, דלקות בדרכי השתן ועוד. התרופה מיוצרת גם תחת שם מסחרי אחר - מוקסיויט.

קיראו בהרחבה על: דלקות אוזניים בילדים

השימוש במוקסיפן

מוקסיפן ניתנת אך ורק במרשם רופא. כדי להחליט על מתן האנטיביוטיקה וקביעת סוגה, נדרש ביצוע תרבית מהמקום הרלוונטי, כגון משטח גרון, בדיקות דם לזיהוי נגיפים או בדיקות שתן, על מנת להבחין אם אכן מדובר בזיהום חיידקי, ומאיזה סוג.

מוקסיפן יעילה במיוחד בלקיחה דרך הפה, ועובדת במהירות וביעילות. אך למרבה הצער, ישנם חיידקים שפיתחו עמידות למוקסיפן, ולכן אם אין הקלה בסימפטומים מומלץ להיוועץ ברופא. כמו כן, לא כל הדלקות הן חיידקיות: חלקן ויראליות, ולכן להן האנטיביוטיקה לא תוכל לעזור. לכן יש להקפיד על לקיחת תרבית מהדלקת.

קיראו גם בנושא: דלקת גרון אצל ילדים

כעת משווקת מוקסיפן בתרחיף. את התרחיף ניתן לשמור מחוץ לקירור כ-14 יום, וכך במקרים בהם צריך לצאת מהבית, ניתן לקחת את התרחיף איתך. המינון לנטילת התרופה משתנה לפי הוראות הרופא, אך תלוי בשיקול דעתו, בגיל הילד ובמשקלו. את התרופה ניתן לנטול סביב הארוחה.

את התרופה מומלץ לתת בזמנים קבועים, אך גם אם נשכח זמן אחד, אין בעיה להשלימו באחר. עם זאת, אם נשארו פחות משלוש שעות על למנה הבאה, יש לדלג על המנה הבאה, ואסור לתת שתי מנות יחד.

חשוב להשלים את מספר ימי הטיפול, גם אם חלה הקלה במצבו של הילד. במידה ומפסיקים את האנטיביוטיקה לפני תום תקופת הטיפול, עלול להיווצר חיידק עמיד יותר, והזיהום עלול לחזור.

כיצד לגרום לילד ליטול את התרופה?

תלוי בגיל הילד, ילדים רבים אינם ששים ליטול תרופה. על מנת להמתיקה, ניתן למהול את התרופה בפורמולות מזון, מיץ ממותק או נוזלים אחרים, כל עוד כמות הנוזל לא עולה על 25 מ"מ, והטמפרטורה שלו לא גבוהה. כמו כן ניתן לתת לתינוקות את התרופה באמצעות מזרק, ולהזליף אותה לפיהם בהדרגה. 

תופעות לוואי לשימוש במוקסיפן

כמו לתרופות אחרות, השימוש במוקסיפן עלול לגרור עימו תופעות לוואי. תופעת הלוואי השכיחה ביותר היא פריחה על העור. כמו כן עלולה להתעורר תגובה אלרגית קשה, הכוללת תסמינים של חום, התנפחות הפה והלשון, גירוד וקשיי נשימה. 

ככלל, לא כל כאב גרון או אוזניים משמעותו המיידית היא כי יש לנטול אנטיביוטיקה. בשום פנים ואופן אין לתת לילד אנטיביוטיקה ללא ביקור אצל הרופא, גם אם נשארה תרופה בבית ממחלה קודמת, או שנדבק מאחד הילדים האחרים אשר קיבל טיפול אנטיביוטי מסוים.

אתר רופא ילדים - אתר רפואת הילדים בישראל ישמח להמשיך ולספק לכם מידע על תרופות, על רופאים, ועל כל מה שצריך כדי לשמור על בריאות ילדיכם.

לקריאה נוספת: סירופ נורופן לילדים