יצירת קשר
חיפוש באתר

מוות בעריסה

תאריך: 27/10/2014 11:36   מחבר: מערכת האתר

אחת התופעות הקשות והמסתוריות ביותר בכל הנוגע לתינוקות רכים הוא מוות בעריסה. מדובר, למעשה, בשם כללי המתאר מוות פתאומי של תינוק במהלך השנה הראשונה לחייו, מגורם אינו ידוע.

על אף שזוהי תסמונת נדירה, היא מהווה מקור לחרדה ולחששות רבים עבור הורים טריים, בעיקר בשל המידע המועט שיש עליה. ואולם בשנים האחרונות הצליח המחקר לאסוף מידע משמעותי על גורמים אפשריים לתופעה ועל דרכי מניעה, והתוודעות אליו עשויה לשכך את החרדה ובעיקר – להפחית בצורה דרמטית את הסיכון.

כאמור, מוות בעריסה הוא כל מקרה שבו לא ניתן להצביע על מחלה או אירוע מסוים שגרמו למותו הפתאומי של תינוק.

מכיוון שכך, המחקר הרפואי עדיין מוגבל ביכולת למנוע לחלוטין את המקרים הללו, שנגרמים ככל הנראה מצירוף נדיר של נסיבות. בדרך כלל התופעה פוקדת תינוקות בזמן השינה במהלך חצי השנה הראשונה לחייהם, ושכיחותה גבוהה ביותר בין גיל חודשיים לארבעה חודשים.

הנתונים לגבי מספר המקרים בכל שנה אינם מדויקים, משום שקשה לקבוע בוודאות את גורמי המוות, אך הירידה במספר המקרים במערב בשנים האחרונות בעקבות איתור גורמי סיכון ושינוי הרגלים הינה מובהקת.

גורמי סיכון מוכרים - תסמונת מוות בעריסה

קשה להוכיח קשר סיבתי בין גורמי רקע לבין מוות בעריסה, משום שסיבת המוות נותרת בגדר תעלומה, אך נאספו מספיק נתונים סטטיסטיים המאפשרים להגדיר בוודאות גבוהה גורמי סיכון.

אחד מהם הוא מצבה הבריאותי והרגליה של האם. התגלה כי מקרים של מוות בעריסה שכיחים יותר בקרב תינוקות לאמהות שעישנו במהלך ההריון ובקרב תינוקות שנחשפו לעשן סיגריות (עישון פאסיבי).

כך גם במקרים של אמהות שסבלו מתזונה לקויה בזמן ההריון או ממצב בריאותי ירוד. זו כנראה גם הסיבה לכך שהתופעה שכיחה יותר בקרב תינוקות לאמהות בנות-עשרה ובמקרים של לידות עוקבות בפער של פחות משנה.

בנוסף, תינוקות שנולדו במשקל נמוך במיוחד – מתחת ל-1.5 ק"ג – מצויים בקבוצת סיכון. הנתונים מראים גם כי התופעה נפוצה יותר בקרב בנים.

לקריאה נוספת:
התפתחות תינוקות עד גיל חצי שנה

אמצעי זהירות ומניעת מקרי מוות בעריסה

במקביל לזיהוי גורמי סיכון, נאסף מידע לא מבוטל על אמצעי זהירות שהוכחו כמפחיתים משמעותית את הסיכון:

לקריאה נוספת: ברית מילה - מנהג וגם בריאות

מידע משלים ומעניין בנושאים:   בריאות הילד    תינוקות    תסמונת מוות בעריסה    גיל שנה    גורמי סיכון