יצירת קשר
חיפוש באתר

כינמת הראש - כיצד נפטרים מזה?

תאריך: 11/11/2014 13:19   מחבר: רופא ילדים

כינת הראש (Head lice) היא חרק טפילי קטן ונטול כנפיים שחי בינות לשערות בני האדם וניזון מכמויות קטנטנות של דם אותן הוא מוצץ מהקרקפת. כינמת היא אחת הבעיות הנפוצות ביותר בקרב ילדים בין גילאי 3 ל-12 ובדרך כלל אצל בנות התופעה מופיעה ביתר שאת. רופאי ילדים עונים לשאלות רבות של הורים בנושא כינים ובכל הנוגע ליכולת ולאפשרויות הטיפול נגד כינים.

כינים אינן מסוכנות ואינן מפיצות מחלות, אך הן מאוד מידבקות ויכולות להיות מאוד מעצבנות. נשיכותיהן עלולות לגרום לקרקפת לגרד ולהיות מודלקת וגירוד עקבי ועיקש עלול להוביל לגירוי בעור ואפילו לזיהום. לכן רצוי לטפל בכיני הראש במהירות מרגע שנעשתה האבחנה, על מנת למנוע את הפצתן מאדם לאדם.

בכינה נדבקים בגן או בבית הספר. למרות שהן לא עפות, הן יכולות לזחול ולהיאחז בשיער. מגע ראש בראש הוא הכי מידבק, אך כינים יכולות לעבור גם דרך חפצים אישיים כגון כובעים, מברשות, סדינים וכיו"ב ולכן חשוב לחטא גם אותם מרגע שגילינו כינים. ילדים נדבקים הכי הרבה כי הם נוטים ליצור מגע פיזי קרוב ולחלוק חפצים.

צחצוח שיניים מגיל צעיר - אסור לך לוותר! לחץ/י לכל מה שצריך לדעת

כיצד מזהים כינים?

למרות גודלן הקטן, ניתן להבחין בכינים ללא קושי. ישנם כמה דברים שניתן להבחין בהם מבדיקה שגרתית של ראש הילד:

עקיצות של חרקים - כיצד לטפל בילד לאחר עקיצה? לחץ/י לכל מה שצריך לדעת

טיפול בתופעה

הטיפול בתופעה מתחלק לשני חלקים: השמדת הכינים ומניעתן.

השמדת הכינים: רופא המשפחה עשוי לרשום שמפו נגד כינים או תרסיס. תמיסה נגד כינים מכילה חומרים כימיים שמשמידים את הכינה, למרות שגם לשם כך עשויים לקחת שלושה ימים. חומרים אלה הם עדיין הפופולאריים ביותר ונמצאים בבית המרקחת. עם זאת, הורים רבים נמנעים מלהשתמש בהם בגלל חוסר הרצון לחשוף את ילדם לחומרים כימיים, ולכן עשויים לרצות להשתמש בחומרים טבעיים.

חומרים טבעיים להרחקת כינים כוללים שמן רוזמרין. הכינה לא אוהבת את ריח השמן, ולכן נודדת מראשו של הילד ואף לא מתקרבת לילדים ששערם מריח מרוזמרין. לכן הטיפול הוא טוב גם במניעה: כמה טיפות שמן בכל חפיפה והכינים יתרחקו. יש לך שאלות על טיפול נגד כינים? פני/ה אלינו!

רפואה טבעית לילדים - עד כמה זה יעיל? לחץ/י לכל המידע

מניעת כינים: דרך נוספת למניעה וטיפול היא הדרך הישנה נושנה של הסירוק. מסרק כינים הוא מסרק בעל שיניים צפופות במיוחד. הוא גורף איתו לא רק את הכינה אלא גם את ביציה ואף יש לו נטייה לשבור את רגליה של הכינה ובכך לפגום ביכולת ההיאחזות שלה ומכאן גם בהטלת הביצים. סירוק יומיומי הוא דרך טובה לטפל בהדבקות, למנוע בקיעת ביצים והטלה מחודשת ועשוי לפתור את הבעיה לטווח הרחוק.

אם כן רצוי ושווה להפוך את מניעת הכינים לחלק מהטיפול היומיומי בילדים בגילאים 12-3 שנים. חפיפה עם שמן רוזמרין וסירוק יומיומי עשויים לפתור את הבעיה ולמנוע את התפרצותה. מרגע שהתגלו כינים- כביסה של הבגדים והמצעים הכרחית גם היא.

תולעים בטוסיק - התמודדות עם תולעי מעיים אצל ילדים

תרופות לטיפול בילדים
אקמולי של טבע לילדים
הורדת חום ושיכוך כאבים בקרב ילדים ותינוקות
סוגי אנטיביוטיקה לילדים
סוגים המתאימים במיוחד לטיפול בילד שלך
נורופן לילדים
סירופ להקלת חום ושיכוך כאבים ללא צבעי מאכל
מוקסיפן - אנטיביוטיקה לילדים
תרופה אנטיביוטית לטיפול בדלקות גרון ואוזניים
טיפות אוטידין לילדים
טיפות לשיכוך כאבי אוזניים בילדים