יצירת קשר
חיפוש באתר

טראומות ילדות - מהן וכיצד הן נוצרות

תאריך: 06/11/2014 15:57   מחבר: מערכת האתר


טראומות ילדות מוקדמות (כאלו שמתרחשות לפני גיל שש) נמצאות בשורשן של מחלות נפשיות כגון דיכאון עמוק וחרדה, כמו גם מחלות רגשות ופסיכולוגיות נוספות רבות. טראומות חמורות עלולות אפילו לשנות את הכימיה של המוח עצמו ובכך לפגוע במהלך התקין של התפתחות הילדים.

מהי טראומת ילדות וכיצד היא נוצרת?

אחד הגורמים השכיחים להיווצרות טראומת ילדות הוא התעללות מסוג כלשהו. התעללות היא דפוס חוזר ונשנה של אינטראקציות פוגעניות בין הורים לילדיהם, או בין דמויות מרכזיות אחרות בחייו של הילד לבינו.

בנוסף להתעללות פיזית, מינית ומילולית, טראומה יכולה להיווצר מכל דבר שגורם לילד לחוש חסר ערך, לא אהוב, חסר ביטחון ואפילו בסכנה, או כאילו הערך היחידי שלו בחיים הוא לדאוג לצרכיו של מישהו אחר.

ידוע כי גם בוז לילד, לעג, והשפלה יכולים להיות טראומתיים, בעיקר אם מלווה להם איום נטישה, קושי בביטוי חיבה, אהבה ודאגה, והזנחת הבריאות הנפשית או צרכים רפואיים וחינוכיים. יש הכוללים גם את גירושי ההורים כאירוע שעלול להיות טראומתי לילד, כמו גם מעברי דירות תכופים.

לקריאה נוספת:
הפרעות אישיות אצל ילדים ומתבגרים

גורמי לחץ נוספים כגון מריבות בין ההורים, אלימות כלפי אחד ההורים או הילדים, או אפילו אלימות בין האחים ובריונות לשמה. היעדר חוקים מוגדרים בבית, היעדר גבולות או גבולות שרירותיים עשויים גם הם לגרום לילד להרגיש לא בטוח. אלימות כלפי הילד עלולה להתרחש גם בבית הספר או בגן, על ידי ילדים אחרים ואף היא עלולה להיות טראומתית.

יש הטוענים כי צפייה בתכנים לא מתאימים בטלוויזיה או באינטרנט - כגון אלימות קשה או פורנוגרפיה, עלולים ליצור טראומה אצל הילד. המשותף לכל אלה הן החזרתיות, כלומר דפוס שחוזר על עצמו שוב ושוב ולא אירוע חד פעמי.

מדוע החזרתיות יוצרת טראומה?

ילדים קטנים נוטים לשכוח אירועים חד פעמיים (בניגוד למבוגרים, שאצלם כן עלולה להיווצר טראומה מאירוע חד פעמי, חריג וקיצוני). זאת משום שכשהמוח מתפתח הוא נפטר מחלק מהסינפסות (מעברים בין תאי עצב מוחיים) שאין עליהן חזרה שוב ושוב. אך כשישנם אירועים חוזרים הקשר בין הסינפסות מתגבש, הן נשארות בזיכרון, גם אם הלא מודע.

מומלץ לקרוא: פוביות וחרדות אצל ילדים

מתי מתחילות טראומות ילדות?

יש הקושרים את הטראומה אפילו למהלך חודשי ההיריון - אירועים טראומתיים שקורים לאם יכולים להיות מועברים לעובר דרך הורמוני לחץ כגון קורטיזול או נוראדרנלין.

חלק מהטראומות כל כך חמורות שהן יכולות להיות מועברות מדור לדור. למשל, ילדים לניצולי שואה שגדלו יחד עם טראומות הוריהם עלולים לפתח טראומה בעצמם למרות שמעולם לא נחשפו לשואה.

הדבר החשוב ביותר אותו יש לזכור בנוגע לטראומות ילדות הוא כי בהינתן סביבה תומכת ובטוחה, בה צרכיו הבסיסיים של הילד לביטחון פיזי ונפשי הם חשובים ויכולים למצוא מענה, הנזק שנגרם בעקבות הטראומה הנפשית עשוי להצטמצם

. יחסים בטוחים רגשית ופיזית הם גם מרכיב חשוב בריפוי האפקטים של טראומת הילדות בבגרות, והם יוצרים סביבה בה המוח יכול להתחיל להיכנס לתהליך הריפוי. 

במקרה שזיהית שלילד שלך יש טראומות ילדות, חשוב לפנות לטיפול מקצועי אצל רופא ילדים, רופא משפחה, פסיכולוג ילדים או פסיכיאטר.

לקריאה נוספת: פחדים התפתחותיים אצל ילדים

מידע משלים ומעניין בנושאים:   מצבי הלם    אבחון מוקדם    דיכאון קליני    מצוקה נפשית    אבחון פסיכולוגי לילדים    פחדים   
תרופות לטיפול בילדים
אקמולי של טבע לילדים
הורדת חום ושיכוך כאבים בקרב ילדים ותינוקות
סוגי אנטיביוטיקה לילדים
סוגים המתאימים במיוחד לטיפול בילד שלך
נורופן לילדים
סירופ להקלת חום ושיכוך כאבים ללא צבעי מאכל
מוקסיפן - אנטיביוטיקה לילדים
תרופה אנטיביוטית לטיפול בדלקות גרון ואוזניים
טיפות אוטידין לילדים
טיפות לשיכוך כאבי אוזניים בילדים