יצירת קשר
חיפוש באתר

טיפת חלב - לרווחת הילדים וההורים

תאריך: 04/11/2014 13:06   מחבר: מערכת האתר

"טיפת חלב" הוא שמם של המרכזים לקידום בריאות הקהילה הפרושים ברחבי הארץ ומציעים שירותים לבריאות המשפחה עוד מהשלבים הראשונים של תכנון ההריון ועד להעשרות שונות למורות וגננות, המיועדות לטיפול בילדים בוגרים יותר.

לכל אזור ישנו מרכז משלו, המספק שירותי בריאות הציבור לקהילה, אותו מפעילה לשכת הבריאות האזורית. השירות ניתן לכלל האוכלוסיה, אינו מותנה בהשתייכות לקופת חולים וניתן לקבל אותו תמורת תשלום אגרה במחיר מועט. כמו כן, סניפים רבים קיימים בכל אזור, כך שלעיתים קרובות קיימת קירבה בין התחנה לבית.

מה עושים בתחנות טיפת חלב?

טיפת חלב עוסקת בגילוי, ניטור ומניעה של בעיות בריאות ומחלות זיהומיות בקהילה, כמו גם בטיפול בהן לפי הצורך.

חלק נכבד מהמניעה עוסק בהדרכה לאורח חיים המשפר את הבריאות ומוריד את סבירותן של מחלות ילדים. הצוות העוסק בכך הוא צוות מיומן בבריאות הציבור המורכב מאחיות, רופאים ויועצים נוספים מלשכת הבריאות, כולל דיאטנית לילדים ועובדת סוציאלית בסניפים מסוימים.

קיראו: התפתחות ילדים בחצי השנה הראשונה לחיים

מאיזה גיל ניתן להביא תינוקות אל טיפות חלב?

התחנה זמינה גם לנערות וגם לנשים בשלבי תכנון ההריון. במקום ניתנת הדרכה בנושאי תכנון משפחה, יעוץ והכוונה בנוגע לשמירה על הריון בריא ככל הניתן, כולל התמודדות עם היפטרות מהתנהגויות ממכרות העלולות להזיק להריון.

בזמן ההריון ניתן לעשות מעקב הריון במקום, לקבל יעוץ בנוגע לבדיקות הגנטיות, נטילת תוספי מזון ומענה על שאלות הנוגעות לעלייה במשקל, התמודדות עם לחץ ושינויים, טיפול בשיניים ועוד שאלות נפוצות העולות בזמן הריון.

נשים רבות מתוודעות לשירותי טיפת חלב מהולדת ילדן הראשון, ואכן ניתן לערוך בתחנות מעקב מלא על התפתחות ילדים, הדרכה וייעוץ להנקה, מעקבים תקופתיים והתייעצות במקרה של חשש לליקוי, בדיקות שמיעה ראייה ותקשורת, יעוץ למסגרות שונות ומרכזי פעילויות לגיל הרך.

קיראו בהרחבה על: יועצת הנקה מקצועית

הפעילויות וההדרכות להורים הן רבות ומכסות נושאים רבים המעסיקים הורים טריים או ותיקים ונוגעים לאתגרים החדשים שמביא איתו כל שלב בגידול הילד.

ביקורים בסניף טיפת חלב

בתחנות טיפת חלב ישנם מועדים קבועים מראש לביקור עם התינוק, על מנת שניתן יהיה למדוד את התפתחותו. כל מפגש מלווה בהדרכת הורים, שקילה, מדידת אורך והיקף ראש.

באמצעות התחנה תוכלו לערוך מעקב אחר חיסונים מתאימים, ללמוד על תזונת ילדים וסקאלות התפתחות תקינה, לוודא שילדכם אכן נמצא באופן תואם לגילו מבחינת גדילת ילדים, ואם מתגלה עיכוב- לדאוג לכך שיזכה לטיפול המתאים.

קיראו בהרחבה על: הורמון גדילה Growth Hormone

הביקור הראשון יערך בזמן שבין הלידה ועד גיל שבועיים (במידה וקיים קושי לצאת מהבית, ניתן לקבוע ביקור בית מתוכנן) והביקור האחרון אשר נקבע מראש הוא בגיל 5-6 שנים, כשהילד כבר מוכן לגיל בית הספר. במידה ומדובר בתינוק ראשון, ניתן בתחנות מסוימות לקבוע ביקורי בית נוספים.

אין ספק כי תחנות טיפת חלב הן מהשירותים הנחוצים ביותר המוענקים לציבור על מנת לשמור על בריאותו ועל בריאות דורות ההמשך.

גם אם הטיפול עצמו יתבצע אצל רופא ילדים מחוץ לטיפת חלב, התחנה מהווה דרך נוחה ויעילה לערוך מעקב אחר התפתחות הילד וכך למנוע קשיים או עיכוב בגילוי ליקויים הדורשים התייחסות מיידית.

היכנסו אל פורום רפואת ילדים על מנת למצוא מידע נוסף על בריאות הילד והמשפחה ולהתעדכן בפרטים שכל הורה צריך לדעת.