יצירת קשר
חיפוש באתר

טיפול דיאדי בילדים עם חרדות או קשיי התנהגות

תאריך: 10/07/2016 14:37   מחבר: מערכת האתר

הקשר בין ההורה לבין הילד הוא בעל השפעה משמעותית על איכות חייו והרווחה הנפשית של הילד, בכל גיל, אך אדרבא ובעיקר בגיל הרך.

הגיל הרך מתייחס לילדים עד גיל שש, סביב כניסתם לבית הספר. קשר מיטבי בין ההורה לבין הילד מאפשר לילד להתגבר על קשייו, להצליח להתמודד טוב יותר בעתיד עם קשיים שנקרים בדרכו, כמו גם בעל השפעה חיובית על יכולות חברתיות של הילד, יכולות וויסות עצמי והרגעה עצמית, תחושת מסוגלות עצמית ועוד.

כאשר עולים קשיים שונים אותם הילד חווה, אחת הדרכים הטובות והיעילות לסייע לו היא באמצעות השימוש בהורה ובקשר שלו עם הילד. שימוש בקשר הורה ילד נעשה בטיפול פסיכולוגי נפוץ המכונה טיפול דיאדי.

בטיפול דיאדי לומדים ההורים איך הם עצמם יכולים לעזור לילד שלהם. איך בשינוי התנהגותי שלהם, לא תמיד שינוי מהפכני ולפעמים גם במעשים קטנים, טמון הרבה כח שיכול לשנות את מצבו הרגשי של הילד.

הטיפול הדיאדי הוא טיפול שהורה וילד נמצאים יחד בחדר ומשחקים זה עם זה.

בטיפול ההורה לומד איך להיות רגוע יותר בעצמו, איך להרגיע את הילד שלו וכן איך ללמד את הילד טכניקות בהן יוכל להרגיע את עצמו. כמו כן לומד ההורה להבין טוב יותר את עולמו הפנימי של הילד, כיצד ליצור איתו תקשורת טובה יותר, כיצד להגיב נכון יותר להתנהגות של הילד, כיצד להימנע ממצבים של כעס, חוסר אונים או הבעת תסכול ועוד.

כמו כן, במהלך הטיפול לומד ההורה אודות השלבים ההתפתחותיים הרלוונטיים לגילו של הילד ואיך להתייחס אליהם בבית ובכך לשפר את הקשר עם הילד ולסייע לו להתפתח כראוי.

טיפול דיאדי מתאים להתמודדות עם מגוון קשיים אופייניים לגיל הרך כמו למשל טיפול בחרדות, סיוטי לילה, בעיות התנהגות, פחדים, התפרצויות זעם, קשיים בוויסות, קשיים חברתיים ובעיות תקשורת וכן במקרים של עיכוב התפתחותי או פערים בין תחומי התפתחות שונים.

כאשר פונים לטיפול דיאדי, חשוב מאוד לפנות לאיש מקצוע מוביל, אשר לו הבנה וניסיון רב לא רק בשיטת הטיפול הזו, אלא גם בשיטות טיפול נוספות בילדים ויותר מכך ניסיון וידע רחב אודות הקשיים האופיינים לילדים בגיל הרך והדרך להתמודד איתם.

במרכז ד"ר טל בתל אביב ובחיפה ניתן להגיע באופן ישיר לאחד המטפלים המומחים המובילים של היחידה לגיל הרך. אלו כמובן עוסקים בטיפול דיאדי, אך גם בעלי ידע רחב היקף וניסיון רב בטיפול בילדים בגיל הרך בשיטות טיפול נוספות.

קראו כתבה נוספת של ד"ר אילן טל: איך לגדל ילדים בריאים נפשית - טיפים להורים צעירים

כמו כן, לעיתים, כאשר עולה צורך נוסף או התמודדות חדשה, אשר לא הייתה גלויה מספיק בתחילת התהליך, פניה לאיש מקצוע המומחה בגיל הרך תעזור בקבלת המענה המתאים ביותר לקשיים שהתפתחו או התגלו במהלך הדרך.

כך למשל, לעיתים פונים לטיפול דיאדי בעקבות קושי בהתנהגות של הילד עם הוריו, ובמהלך הטיפול מתגלה כי ההורה יפיק מאד מהדרכה הורית נוספת וממוקדת בתחום אחר או כי הילד עצמו למעשה סובל מקושי רגשי אחר, כמו למשל חרדה או סטרס, אליו חשוב לתת מענה מתאים ומותאם מחדש, בין אם כחלק מהטיפול הדיאדי ובין אם בשיטת טיפול אחר.

ביחידה לטיפול בגיל הרך במרכז ד"ר טל, מציעים אנשי המקצוע המובילים מגון רחב של שיטות טיפול יעודיות להתמודדות עם קשיים אופיינים בגיל הרך המותאמים לתקופה יחודית זו בחייו של הילד וההורה.

טיפול דיאדי הוא מקום מעצים לא רק לילד אלא גם להורה, אשר מצליח להוות דמות לא רק משמעותית בחייו אלא גם מהותית לשמחה ולאיכות חיים שלו.

הרווח הוא כמובן של הילד הלומד להתגבר על קשייו אך לא פחות מכך של ההורה עצמו, החש סיפוק מעצמו, רווחה ושמחה שהצליח לעזור לילדו וכמובן סיפוק מההורות שלו.

צפו בפסיכיאטר המומחה, ד"ר אילן טל, מנהל מרכז ד"ר טל מסביר על חשיבותו של הטיפול הדיאדי:

לשיחה אישית עם מטפל מקצועי וקבלת מידע נוסף אודות הטיפול הדיאדי לילדים,
ניתן לחייג למרכז ד"ר טל: 1800-100-172