יצירת קשר
חיפוש באתר

טיפול בבעיות התנהגות וכעסים של ילדים

תאריך: 18/08/2016 17:43   מחבר: רופא ילדים

גיל ההתבגרות הוא כזה הטומן בחובו הנחות יסוד רבות והתנהגויות משתנות של בן הנוער, בעיקר מול הוריו.

גיל ההתבגרות הוא הזמן והתהליך בו המתבגר עובר מהיותו ילד הנמצא תחת חסותו של ההורה ותלוי בו לבין היותו בוגר ועצמאי.

בתקופה הזו המתבגר נע בין התלות בהוריו לבין היותו עצמאי אך בעיקר בגיל ההתבגרות עוסקים בני נוער בגיבוש זהותם.

בין השאר, גיבוש הזהות כולל את הבירור איפה הם עומדים מול הוריהם, עד כמה ההורה חזק, עד כמה ההורה מתעצבן מול תגובות מסויימות שלהם, עד כמה ההורה מעניק או לא מעניק להם ביטחון ולמעשה בכל הזמן הזה הם מנסים ובודקים את הגבולות מול הוריהם.

בדרך הזה הם לומדים מי הם ההורים שלהם, ואם ההורים שלהם כאלה - אז מה זה אומר עליהם ומי הם. בתהליך הזה הם גם עסוקים בשאלה האם הם רוצים להיות דומים להוריהם או שונים מהם.

הורים רבים אינם מבינים את התהליך הזה שעובר המתבגר שלהם וטועים לחשוב שהילד שלהם כועס עליהם, שונא או לא סובל אותם. הורים אשר מרגישים שהמתבגרים שלהם עושים להם "דווקא" עשויים להגיב אופן בתגובות קיצוניות של כעס או אי שקט ולהביא לאווירה של אי שקט וכעס בבית.

איך אפשר להפחית את המתח בבית, להשיב את היחסים לכנם ולא פחות חשוב מכך - לעזור להורים להוות עוגן של ביטחון לילדיהם ולעזור לילדיהם?

פעמים רבות הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא באמצעות הדרכת הורים ממוקדת ומותאמת אישית. בהדרכת הורים מלמדים את ההורים לשים לב למה בן הנוער באמת שואל, מה המסר שהוא רוצה להעביר בין הכעס או ההסתגרות ובכך לעזור להורה להגיב ממקום של הבנה ורוגע.

היכולת של ההורה לגשת לילד המתבגר שלו מעמדה רגועה מאפשרת לו להפחית תגובות אימפולסיביות ולאפשר שיח רגוע יותר, תגובה שקולה יותר שפחות תגרום לו להתחרט לאחר מכן על התנהגותו.

שיח כזה גם מאפשר להורה להציב את הגבול שהוא מאמין בו מתוך ביטחון ושיקול דעת וכן להעביר למתבגר את המסר כי את הגבול הזה ההורה לא מוכן לחצות ולתת למתבגר את המרחב לבחור את הזהות שלו, במסגרת בטוחה יותר ולאור יחסים יציבים ורגועים יותר עם הוריו.

כאשר פונים להדרכת הורים המומלץ הוא לפנות למרכז רב מקצועי, בו מספר אנשי מקצוע המומחים בתחומי טיפול שונים. את הדרכת ההורים חשוב לעשות על ידי איש מקצוע לו התמחות ספציפית בטיפול בילדים ובני נוער וניסיון בהדרכות הורים.

אך יחד עם זאת, במידה ועולים קשיים נוספים, בין אם של ההורים ובין אם של המתבגר חשוב לתת להם מענה מותאם וספציפי על ידי איש מקצוע המומחה באותו תחום.

קראו בהרחבה: איך לגדל ילדים בריאים נפשית?

פניה למרכז רב מקצועי יכולה לתת מענה כזה, בכך שמאפשרת לכל משפחה לקבל את המענה המותאם אליהם בכל שלב של הטיפול - ובכך לאפשר את שיפור היחסים בתוך המשפחה בזמן הקצר ביותר.

במרכז ד"ר טל, המנוהל על ידי הפסיכיאטר ד"ר אילן טל, יחידה לטיפול בילדים ובני נוער - בה אנשי מקצוע המומחים בטיפולים פרטניים ובהדרכות הורים ומעניקים טיפולים מותאמים אישית לכל משפחה, בהתאם לקשיים שהם חווים ולאופי המשפחתי הייחודי שלהם.

ביחידה לטיפול בילדים ובני נוער מוענקים טיפולים שונים לרבות הדרכות הורים, טיפולים פרטניים להורים וטיפולים פרטניים לבני נוער, טיפולים דיאדיים לילדים, טיפול באמצעות משחק או פסיכודרמה, טיפולי CBT המותאמים לבני נוער ועוד.

לשיחה עם מומחה לטיפול בבעיות התנהגות של ילדים ובני נוער במרכז ד"ר טל חייג/י: 1800-100-172

צפו בסרטון שבו ד"ר אילן טל מסביר על שיטות הטיפול בבעיות התנהגות של ילדים:

תרופות לטיפול בילדים
אקמולי של טבע לילדים
הורדת חום ושיכוך כאבים בקרב ילדים ותינוקות
סוגי אנטיביוטיקה לילדים
סוגים המתאימים במיוחד לטיפול בילד שלך
נורופן לילדים
סירופ להקלת חום ושיכוך כאבים ללא צבעי מאכל
מוקסיפן - אנטיביוטיקה לילדים
תרופה אנטיביוטית לטיפול בדלקות גרון ואוזניים
טיפות אוטידין לילדים
טיפות לשיכוך כאבי אוזניים בילדים