יצירת קשר
חיפוש באתר

אבעבועות רוח - יש לזה חיסון!

תאריך: 04/01/2015 12:19   מחבר: מערכת האתר

מחלת אבעבועות הרוח היא מחלת ילדים נגיפית ומידבקת מאוד. היא נחשבת למחלה קלה אצל ילדים, ומתפרצת גם אצל מבוגרים.

בקרב מבוגרים עלול נגיף אבעבועות הרוח לגרום למחלת השלבקת חוגרת, שהיא מסוכנת יותר. ילדים שלקו במחלה במהלך הילדות אינם בהכרח מחוסנים מפני הופעת שלבקת חוגרת בגיל מבוגר.

תקופת הדגירה של המחלה היא בין 14 ל-16 יום, כאשר במרבית מהמקרים אין היא מלווה בכל סימפטומים, למעט חום גבוה ופריחה אופיינית המתחילה באזור הפנים ומתפשטת לכל הגוף.

חיסון נגד אבעבועות רוח – יעילות החיסון

אם כי מחלת אבעבועות הרוח נחשבת למחלה קלה, לעיתים עלולים להתפתח סיבוכים משניים כתוצאה ממנה, אותם ניתן למנוע מראש באמצעות חיסונים.

החיסון נגד אבעבועות רוח איננו יעיל ב-100 אחוזים מהמקרים. יעילותו נעה בין 40 אחוזים ל-90 אחוזים, כאשר במרבית המקרים הוא מונע תחלואה קשה.

לקריאה נוספת: חיסון אדמת לילדים

ילדים שחוסנו כנגד הנגיף ונדבקים למרות הכול במחלה, לוקים בה בצורה קלה ביותר. על פי רוב מספיק טיפול של רופא ילדים, ולעיתים נדירות המצב מחמיר ונדרש סיוע רפואי במסגרת בית חולים.

אחוזי אשפוז בארץ כתוצאה ממחלת אבעבועות רוח עומדים על אחד לכל 300 ילדים, כאשר אחד מכל 100,000 מקרי המחלה מסתיים במוות.

חיסון כל אוכלוסיית הילדים נגד מחלת אבעבועות הרוח עשוי למנוע אף את התרחשותם של מקרים בודדים אלה.

בשנת 1995 החלו לחסן כנגד אבעבועות רוח בארצות הברית, ומאוחר יותר גם בישראל. בארץ ניתן לקבל את החיסון בקופות החולים השונות, אך ההורים אינם מחויבים עדיין לחסן את ילדם כנגד המחלה.

קיראו: תחנות טיפת חלב לקהילה

בישראל כמחצית מהילדים החולים באבעבועות רוח הם מתחת לגיל חמש כאשר מעל 90 אחוזים מהם חולים במחלה עד גיל 10. כשני אחוזים מהילדים מתחת לגיל שנתיים סובלים מסיבוכים כתוצאה מהמחלה, כאשר בגילאים מבוגרים יותר יורד אחוז הסיבוכים ועולה שוב בגיל מבוגר יותר.

הצורך בחיסון חוזר

חיסון אבעבועות הרוח נמצא כיעיל במניעת המחלה למשך תקופה העולה על עשר שנים. בנוסף לכך, חשיפה של המחוסן במהלך הזמן לנגיפי האבעבועות הרוח מעוררת את מנגנון החיסון של הגוף ומשפרת את הזיכרון האימונולוגי שלו.

מסיבה זו, פעמים רבות אין צורך בחיסון נוסף במהלך השנים. חיסון אבעבועות רוח מכיל זן מוחלש של הוירוס וניתן במנה אחת בין גיל 12 חודשים ל-18 חודשים באמצעות זריקה מתחת לעור.

ילדים שחוסנו עד גיל 13 שנים, יחוסנו באמצעות שתי מנות של חיסון בהפרש של ארבעה עד שמונה שבועות בין חיסון לחיסון. חיסון אבעבועות רוח יכול להינתן ביחד עם חיסונים נוספים, כמו אדמת או חזרת.

קיראו גם על חיסון צהבת לילדים

עם זאת, בחיסון כדוגמת חצבת חובה להמתין בין החיסונים. תקופת ההמתנה היא חודש לפחות. הסיבה לך היא שחיסון החצבת עלול לדכא את התגובה האימונולוגית הרצויה של מערכת החיסון לנגיף המוחלש ולהקטין מיעילותו.

תופעות לוואי של החיסון

לרוב לאחר החיסון מתפתחת אדמומיות באזור ההזרקה. לעיתים עלולים להופיע סימפטומים נוספים כתוצאה מהחיסון, כדוגמת: חום גבוה, פריחה ולעיתים נדירות ביותר גם התכווצויות ודלקות ריאות, אך המזל הוא כי מרבית המתחסנים לא יפתחו כל תסמיני מחלה.

לקריאה נוספת: חיסון נגד פוליו - מחלת שיתוק ילדים