יצירת קשר
חיפוש באתר

חבלת ראש והגשת עזרה ראשונה לילד

תאריך: 18/03/2015 16:06   מחבר: מערכת האתר

חבלת ראש עלולה לגרום לבעיות שונות גם לטווח הארוך. את הסימפטומים השונים המתלווים לחבלת הראש נהוג לכנות בשם "זעזוע מוח" גם במקרים בהם הנזק שנגרם איננו קשור כלל למוח.

חבלת הראש עלולה לגרום לנזקים חיצוניים ולפגיעות שטחיות, כדוגמת חתכים חיצוניים או דימום ולעיתים גם לנזקים פנימיים חמורים יותר, כדוגמת דימום פנימי.

דימום פנימי עלול לגרום לדחיסת רקמות המוח ולעליית הלחץ התוך גולגולתי. מסיבה זו, כאשר קיים חשש כלשהו שהחבלה שנגרמה לילד היא קשה, חשוב לפנות באופן מידי לטיפול רפואי מקצועי.

חבלת ראש – מתי לפנות לטיפול רפואי?

כאשר חבלת הראש נגרמה כתוצאה מתאונה קשה כשלהי, כדוגמת תאונת דרכים או מנפילה מגובה של מעל למטר וחצי, יש לפנות מיד לעזרה רפואית.

כאשר חבלת הראש של הילד גורמת לאחד מהסימפטומים הבאים, גם אם הופיעו מספר ימים לאחר הנפילה או המכה, יש לפנות מיד לעזרה רפואית: עייפות וישנוניות יתירה המופיעה בימים הראשונים לאחר החבלה, אובדן הכרה, פרכוסים, בעיות בזיכרון, בחילות, הקאות, סחרחורת, כאבי ראש, חבורה גדולה המופיעה על פני הקרקפת, טשטוש בראייה, הבדלים בין שני אישוני העיניים, פזילה, כאבים בצוואר, קושי להניע את הצוואר, חום גבוה, נזלת שאיננה נפסקת או דימום מהאף.

מומלץ לקרוא: כללים לביצוע החייאה לילד מחוסר הכרה

פגיעה בעמוד השדרה ובצוואר

פגיעות בצוואר ובעמוד והשדרה עלולות להתרחש כתוצאה מנפילה על הראש מגובה רב או בעקבות תאונות דרכים. תאונות דרכים רבות, הנגרמות כתוצאה מחוסר הקפדה על מרחק ראוי מהרכב הנוסע מקדימה, מלוות בחבטה הגורמת לתנועה פתאומית של הראש קדימה ומיד אחורה ועלולה לגרום גם לנזק לצוואר ולעמוד השדרה.

חבטה עזה באזור הצוואר עלולה לפגוע בעמוד השדרה הצווארי ולעיתים גם במוח. שכן, דרך עמוד השדרה הצווארי עובר חוט השדרה, המקשר בין המוח ובין אברי הגוף האחרים. הנזקים הנגרמים כתוצאה מחבטה עזה תלויים בחומרת הפגיעה ובמיקומה.

לקריאה נוספת: פגיעה בעיניים - הגשת עזרה ראשונה

הפגיעה בעמוד השדרה ובצוואר עלולה להיות מלווה בפגיעות נוספות, כדוגמת: הפרעת בליעה, פגיעה ביכולת לשלוט על תנועת הגפיים, הפרעה בנשימה, אובדן הכרה ולעיתים גם מוות.

פגיעה בעמוד השדרה ובצוואר – טיפול ראשוני

פגיעה בעמוד השדרה של הילד או בצווארו עלולה להיות מלווה בבעיות שונות, כדוגמת: מוגבלות בתנועות של הצוואר או הגב, היעדר תחושה, כאבים עזים, ובמקרים קיצוניים חוסר אפשרות להניע את הגפיים, אובדן השליטה על ההפרשות ולעיתים גם אובדן הכרה.

במקרה בו הילד נפגע בעמוד השדרה או בצוואר, גם אם איננו סובל מאחד מהתסמינים המתוארים, יש להשאירו שכוב באותו מקום מבלי להזיזו ולהזעיק עזרה רפואית במהירות. את הילד יש לפנות בצורה מקצועית כאשר הוא מקובע באמצעות צווארון אדום מיוחד ושוכב על משטח קשיח הקרוי "קרש גב".

קיראו: עזרה ראשונה במקרה של שברים, חבלה מקומית או נקע

בכל מקרה של פגיעת ראש לילד עליכם לפנות לייעוץ מיידי אצל רופא ילדים או בחדר מיון, בבית החולים הקרוב למקום מגורייכם. כמו שכתבנו, לעיתים הפגיעה בראשו של הילד עלולה להראות את אותותיה רק לאחר שעות רבות ואפילו יום או יומיים.

לקריאה נוספת: מה עושים במקרה של התקף אסטמה אצל הילד?