יצירת קשר
חיפוש באתר

ויטמינים לילדים - משלימים את החוסרים בתזונת הילד

תאריך: 05/11/2014 15:28   מחבר: מערכת האתר

ילדים נמצאים בשנים קריטיות מבחינת התפתחות ולכן הם זקוקים לתזונה איכותית ככל הניתן, לעיתים אף יותר מתזונה המתמקדת בכמויות המזון.

הדרך הטובה ביותר להעניק לילדים את כל אבני הבניין של השרירים, העצמות, התאים בגוף ובמוח היא דרך תזונה בריאה ומגוונת, כלומר דרך הקפדה על אכילה של פירות וירקות טריים, בשרים רזים, דגנים מלאים, חלב גבינה ודגים מדי יום, אשר תשמור עליהם כשירים ומחוסנים מפני מחלות ילדים.

במציאות אין זה מתאפשר תמיד, לא רק בגלל סדר היום של ההורים שאינו מאפשר להם לבשל ולהכין את כל המאכלים האלה מדי יום, אלא גם משום שילדים רבים פשוט אינם מוכנים לאכול מזון מסוג זה.

תזונת ילדים
היא עניין מורכב. ישנם ילדים רבים שאינם רוצים לאכול ובשבילם הישיבה ליד השולחן היא סבל. אלה רק ינברו באוכל וינתרו מהשולחן ברגע שתינתן להם הרשות ולעתים גם ללא כל קשר אליה.

לעומתם, ישנם ילדים שיעדיפו לאכול מאכלים אחרים ובריאים פחות, שאמנם יהיו עתירי שומן ופחמימות אך יחסרו את הויטמינים והמינרלים שמקבלים דרך ארוחות מאוזנות. לא משנה מה הסיבה, ילדים אלה אינם מקבלים את כל שהם אמורים לקבל מהמזון שסביבם ולכן ניתן לשקול לתת להם תוספי תזונה או ויטמינים.

קיראו בהרחבה על: השמנת ילדים

מדוע חשובים ויטמינים לילדים?

כשתזונת הילד נפגמת, נפגמת גם היכולת שלו להיות קשוב לסביבתו ולהיות ערני ופעלתן. לא תמיד יהיה קל  לזהות מצבים בהם הילד אינו ממלא את הפוטנציאל שלו והורים רבים עלולים לטעות ולחשוב שדפוסי התנהגות אלה קשורים לאופיו של הילד ולא לנסיבות.

ויטמינים לילדים הם הרי גורל בכל הקשור לנושא גדילת ילדים. ויטמינים יכולים להביא לשיפור ממשי ביכולות הילד, לשפר את כושר הריכוז שלו בלימודים ואת כושרו הגופני, פשוט משום שהם מעניקים לילד את כל החומרים להם הוא זקוק כדי להיות ערני ופעיל. 

מומלץ לקרוא:
פעילות גופנית לילדים בריאים

כמובן שאין הויטמינים באים להחליף את הדיאטה המאוזנת שכל הורה צריך לשאוף אליה, אבל יש להכיר במגבלות המציאות ולפעול בהתאם.

כיצד נוטלים ויטמינים לילדים?

הויטמינים הנפוצים ביותר המומלצים לילדים הם "מולטי ויטמין" לילדים, המכיל את הויטמינים והמינרלים הנחוצים לילד מדי יום וחומצות אומגה 3, חומצות חיוניות שמקבלים רק מהתזונה, בעיקר מאכילת דגים, כאשר אם להודות על המציאות - לא קיימים הרבה ילדים שאוהבים לאכול דגים.

לפיכך, חומצות אלו חסרות לילדים רבים ובייחוד לילדים הניזונים מסוגי תזונה צמחונית. בימי החורף יש המעניקים גם ויטמין C.

כידוע, ילדים רבים מתקשים בבליעת כדור. אך אל דאגה, כיום ישנן צורות שונות לנטול ויטמינים. אחת הדרכים שהיום שנויות במחלוקת הן ממתקי הויטמינים, האמורים להקל על הילדים בנטילה.

ממתקים אלה מופיעים בצורת דובונים, מטבעות שוקולד וכן הלאה ומתיימרים להציע ויטמינים ומינרלים לרוב, אך כיום כמות הויטמינים בהם נתונה בספק וכך או כך המסר שהם משדרים, "ממתקים זה בריא", אינו מסר חיובי לילד לדעת דיאטניות רבות.

דרכים נוספות לנטילת ויטמינים הן סירופ מולטי ויטמין או סוכריות מציצה (כמו למשל במקרה של ויטמין C) ואפילו נוזל אומגה 3 לבליעה קלה.

בשורה התחתונה ויטמינים אינם מחליפים תזונה נכונה ומאוזנת, אך בהתייעצות עם רופא ילדים, ויטמינים מתאימים עשויים למלא חסרים שנגרמים מתזונה לקויה מסיבה כלשהי.

לקריאה נוספת: טיפים ותפריטי דיאטה לכל ילד