יצירת קשר
חיפוש באתר

התפתחות ילדים בחצי השנה הראשונה לחיים

תאריך: 04/11/2014 11:47   מחבר: מערכת האתר

התפתחות ילדים מרגע הלידה ועד גיל חצי שנה היא תהליך מופלא המתרחש שלב לאחר שלב ובהדרגתיות, הן מבחינה פיזיולוגית והן מבחינה רגשית.

תינוקות עד גיל חודש

בשבועות הראשונים לאחר הלידה מסתגל התינוק לאט לחיים החדשים המצפים לו מחוץ לרחם. מערכות הנשימה, העיכול ומחזור הדם מתחילות לפעול.

כבר בימים הראשונים לאחר הלידה רואה התינוק בבירור ואף מבחין בפרטים, אך עיניו עדיין אינן מסוגלות להתמקד בעצם המרוחק ממנו יותר מכ-30 סנטימטר.

במרחק רב יבחין התינוק לרוב רק באור או בתנועות. עם זאת, בחודשים הראשונים לחייו, התינוק סקרן לגבי העולם המתגלה לו ולעיתים הוא בוחן ומתבונן בפרטים שונים או בחפץ דומם במשך זמן ממושך.

התינוק גם מקשיב לצלילים שמסביבו ומתרגל לאט לקולות הבית. שבוע לאחר הלידה מסוגל התינוק לזהות את קול אימו. רעשים פתאומיים וחזקים מפחידים אותו אך צלילים שקטים ומונוטוניים מרגיעים אותו.

מאפיינים ראשונים של התפתחות שפה מופיעים בצורת בכי. בכיו של התינוק בשלב זה הוא כלי התקשורת הראשוני שלו עם סביבתו החיצונית, כאשר ניתן להבחין בין סוגי בכי שונים: בכי שמקורו ברעב, בכי שמקורו בעייפות, בכי שמקורו בכאב ובכי שמקורו בפחד.

לקריאה נוספת: המלצות תזונה לתינוקות

עיכוב בכל אחד ממאפייני השלב ההתפתחותי מצריך פניה אל רופא ילדים, מכיוון שזה עשוי להצביע על בעיה רפואית, כך למשל ילדים בעלי תסמונת דאון או אוטיזם עשויים להציג פיגור אחר קטגוריית ההתפתחות לגילם. יש צורך במעקב רפואי אחר התפתחות התינוק במקרים של לידת פגים.

תינוקות מגיל חודש עד גיל שלושה חודשים

במהלך החודשים הראשונים לחייו של התינוק ועד גיל חצי שנה חשוב ביותר לתמוך בצווארו ובראשו של התינוק, כיוון שהשרירים באזור עדיין אינם מפותחים דיים.

במהלך חודשים אלה מתחיל התינוק לחייך לראשונה בחייו. בערך בגיל חודש וחצי הוא מגלה את ידיו ואת רגליו ואף לומד להשתמש נכון בשדה הראייה שלו. בשלב זה מתחיל התינוק  גם להשתמש בקולו ולהשמיע צלילים שונים.

תלייה של צעצועים במרחק הושטת יד ממנו מסייעת לו להכיר את ידיו ולהשתמש בהן באמצעות תנועות מקריות. בשלב זה לומד התינוק גם לזהות את פני הוריו.

מומלץ לקרוא:
גמילה מהנקה, מתי וכיצד? טיפים לאמהות מניקות!

תינוקות מגיל שלושה עד שישה חודשים

בתקופה זו לומד התינוק להתהפך מהבטן אל הגב ולהיפך. התפתחות מוטורית מופיעה כאשר התינוק גם מגביר את השימוש בידיו וברגליו ומתחיל להכיר את החפצים סביבו באמצעות פיו ועל ידי נשיכה ומציצה.

קיראו בהרחבה: המדריך לעיסוי תינוקות

החל מגיל שלושה חודשים מתחיל התינוק להפנות את ראשו לצדדים בעקבות שמיעת קול או צלילים מסוימים. בגיל זה הוא גם מסוגל לאחוז בידיו חפצים ולבחון אותם. התינוק אמנם איננו מסוגל בשלב זה לשבת בכוחות עצמו, אך שרירי כתפיו וגבו מתחזקים מאוד והוא מסוגל לשבת כאשר תומכים בו.

בשלב זה הוא מתחיל לגלות פחד מפני זרים ולהשתמש בקולו באופן רצוני יותר.

תינוקות עד גיל חצי שנה – שלושת החושים הבולטים

לקריאה נוספת: התפתחות ילדים בין גיל חצי שנה לגיל שנה

מידע משלים ומעניין בנושאים:   מוטוריקה גסה    איחור שפתי    ליקוי התפתחותי    בכי