יצירת קשר
חיפוש באתר

למה הילד/ה סובל/ת מהקאות?

תאריך: 18/03/2015 15:59   מחבר: רופא ילדים

הקאה היא פליטת תוכן הקיבה דרך הפה, בגלל תגובה עצבית-שרירית לא רצונית ולא נשלטת. מדובר בפליטה לאו דווקא אחרי ארוחה. בדרך כלל היא באה אחרי בחילה או תחושת אי נוחות בקיבה.

הקאות הן תופעה שכיחה מדי אצל ילדים ותינוקות, ולרוב הן מלוות גם בשלשול או חום. הן אינן צריכות לעורר דאגה מיוחדת, אבל ישנם מקרים בהם הן כן דורשות תשומת לב רפואית כפי שיפורט בהמשך.

חשוב לציין כי פליטה אצל תינוקות אינה הקאה, אלא אירוע שכיח אצל תינוקות שכרוך בפליטת כמות קטנה של חלב או תמ"ל מפי התינוק מיד לאחר שאכל, והיא מגיעה מהוושט, לא מן הקיבה.

הגורמים להקאות אצל ילדים

ילדים ותינוקות נוטים לסבול יותר מהקאות מאשר מבוגרים, בין השאר משום שמערכת החיסון שלהם אינה בשלה. והם רגישים לזיהומים שונים:

הרעלת מזון - אכילת מזון מקולקל או פג תוקף עם ריכוז גבוה של חיידקים. יכולה להתבטא בהקאות בשילוב עם שלשול ועליית חום.

קיראו: סימפטומים הנפוצים במחלות ילדים

זיהומים - כל עלייה בחום, במיוחד כזו שנובעת מדלקת אוזניים או דלקת בדרכי השתן, יכול לעורר את רפלקס ההקאה אצל תינוקות.

וירוסים - הגורם השכיח ביותר להקאות הוא וירוסים הגורמים לדלקות בקיבה. במקרה זה מתלוות להקאה במקרים רבים עלייה בחום ושלשול. ההקאות אמורות לחלוף תוך שלושה ימים, וכאבי הבטן, אם יש כאלה, תוך שבוע.

שסתום בקיבה - זוהי בעיה מולדת שיכולה להיפטר בניתוח פשוט. הסימנים הם הקאה חוזרת ונשנית בצורת קשת אצל תינוק בן כמה שבועות.

בחילה - בחילה בנסיעות, בכי ממושך או שיעול ממושך יכולים לגרום לפעמים להקאה.

לחץ תוך גולגלתי - מצב נדיר שיכול לנבוע מסיבות שונות, ולהביא להקאות חמורות שנמשכות זמן רב. הדבר דורש טיפול רפואי מידי.

האם זה מדבק?

רק אם הקאה נגרמה עקב זיהום או וירוס. מכיוון שאלה הגורמים העיקריים להקאות, מומלץ לא לשלוח ילד לגן או לבית הספר עד שחלפו 24 שעות ללא הקאה.

מתי להגיע לרופא?

המצב העיקרי שקשור להקאה ומחייב הגעה לרופא הוא התייבשות, שנובעת מאובדן נוזלים וקושי בשתייה. הסימנים: אי מתן שתן במשך 6 שעות ויותר, או שתן מועט וכהה; יובש בריריות הפה; בכי ללא דמעות; ישנוניות ואפטיה. אצל תינוקות התייבשות יכולה להתבטא במרפס שקוע, וכן בעור רופס וצנוח שמעיד על ירידת לחץ הנוזלים בגוף. דווקא הקאות ללא חום הן סימן לדאגה, אם לא מדובר במצב קל ומוכר אצל הילד.

יש להגיע לרופא במקרים הבאים:

סיכונים במצב של הקאה עבור הילד

הסיכון העיקרי של הקאות כאמור הוא התייבשות. סיבוך נדיר אחר הוא אובדן מלחים, שיכול להתבטא בכאבי ראש, בלבול ועייפות. סיבוכים נדירים מאוד הם שאיפת תוכן של הקיבה לדרכי הנשימה שעלול להוביל לדלקת ריאות; קרע בוושט; ותת-תזונה עקב הקאות מתמשכות, שמתבטאת בירידה במשקל.

הטיפול בילד הסובל מהקאות בבית:

רוצים לדעת עוד על מחלות ילדים? המשיכו לקרוא באתר רופא ילדים

לקריאה נוספת: אלרגיה ורגישות לחלב בקרב ילדים