יצירת קשר
חיפוש באתר

ADHD - הפרעת קשב והיפראקטיביות אצל ילדים

תאריך: 05/11/2014 15:37   מחבר: מערכת האתר

הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD) היא אחת מהפרעות הילדות הנפוצות ביותר, היכולה להמשך עד גיל ההתבגרות ואף לאורך הבגרות. הסימפטומים כוללים קושי בריכוז ותשומת לב, קושי בשליטה על ההתנהגות והיפראקטיביות.

סוגי הפרעות קשב וריכוז

קיימים מספר טיפולים המקלים על הסימפטומים של התסמונת, אך הם לא מרפאים אותה. עם זאת, יש כל הזמן התפתחויות חדשות בתחום המדע וניסיון למצוא פתרונות מתאימים נוספים.

קיראו: אבחון דידקטי לילדים

הסימפטומים של ADHD

חוסר קשב, היפראקטיביות (פעילות יתר) ואימפולסיביות (חוסר שליטה בדחפים) הם הסימפטומים הנפוצים ביותר ב-ADHD. אף כי התפתחות ילדים מלווה בחוסר קשב ובהיפראקטיביות באופן טבעי, סימפטומים אלה חזקים במיוחד בקרב ילדים הלוקים בהפרעה.

כדי לאבחן את ההפרעה יש צורך לזהות בילד ששה סימפטומים או יותר מהרשימה, לאורך תקופה של חצי שנה או יותר וברמה גבוהה יותר מילדים אחרים באותה קבוצת גיל.

כך או כך, אבחון ההפרעה הוא בידי אנשי מקצוע בלבד, לרוב פסיכולוג ילדים או מאבחן ליקויי למידה, אשר יוכלו להמליץ על טיפולים מתאימים, לתת הקלות בבית הספר ולעזור להשיג תמיכה מהרשויות הממשלתיות.

גורמים ודרכי טיפול

עדיין לא ידוע מה הגורמים ל-ADHD, למרות שמדענים טוענים כי יש להפרעה רקע גנטי. כמו כן, נבדקים כמה גורמים סביבתיים כגון תזונת ילדים לקויה, סביבה חברתית ופגיעות מוחיות.

לקריאה נוספת: טיפול באמצעות נוירופידבק להפרעות קשב וריכוז

כיום התרופות השונות משמשות להקלה בסימפטומים. התרופות עובדות באופן מיידי, כאשר התרופות מהזן החדש כמעט ולא ניחנות בנזקים לטווח ארוך. התרופות המפורסמות ביותר הן ריטלין וקונצרטה, שיכולות להתפרק לאט או מהר יותר, תלוי בסדר היום של הילד ובצרכיו.

תופעות הלוואי שיכולות להופיע עקב צריכת תרופות לטיפול בהפרעות קשב הן תיאבון מופחת בזמן השפעת התרופה, בעיות שינה ובמקרים נדירים מאוד "טיקים" בפנים או בגוף. בכל מקרה צריך להתייעץ עם הרופא בקשר למינון אם תופעות אלו נמשכות.

טיפולים המתמקדים ברווחה רגשית או בריאות הנפש של הילד, בין אם באמצעות רכיבה טיפולית, טיפול בהבעה ויצירה, פסיכותרפיה ושיטות אחרות, מסייעים לילד להתמודד עם הקושי שהוא חווה בעקבות ההפרעה וגם מעניקים לו שיטות יעילות להתמודדות איתה.

ישנן גם שיטות פעילות גופנית (שיטת אלבאום למשל) אשר עשויות לסייע לילד לפתח קואורדינציה ולחוש טוב יותר ובשליטה על גופו.

רוצים לדעת עוד על תופעות הקשורות לגיל הילדות?
גלשו באתר רופא ילדים - האתר השלם לרפואת ילדים וקראו מידע נוסף על בעיות נפוצות והטיפול בהן.

תרופות לטיפול בילדים
אקמולי של טבע לילדים
הורדת חום ושיכוך כאבים בקרב ילדים ותינוקות
סוגי אנטיביוטיקה לילדים
סוגים המתאימים במיוחד לטיפול בילד שלך
נורופן לילדים
סירופ להקלת חום ושיכוך כאבים ללא צבעי מאכל
מוקסיפן - אנטיביוטיקה לילדים
תרופה אנטיביוטית לטיפול בדלקות גרון ואוזניים
טיפות אוטידין לילדים
טיפות לשיכוך כאבי אוזניים בילדים