יצירת קשר
חיפוש באתר

הפרעות אכילה אצל ילדים

תאריך: 06/11/2014 16:07   מחבר: מערכת האתר

יותר ויותר ילדים מתחת לגיל 12 מפתחים בשנים האחרונות הפרעות אכילה. הפרעות האכילה הנפוצות ביותר בקרב ילדים הם אנורקסיה נרבוזה (הימנעות מאכילה) או אכילה כפייתית, אבל ישנם גם מקרים שדווחו על ילדים שחולים בבולימיה (אכילת כמויות גדולות ואז הקאתן).

המודעות לאוכל הופכת להיות אף היא גדולה יותר וכיום ישנם אחוזים הולכים וגדלים של ילדים בני תשע שניסו דיאטה מסוימת לפחות פעם אחת בחייהם.

סימפטומים של הפרעות אכילה בילדים

הסימפטומים שבעטיים מעניקים אבחנה של אנורקסיה נרבוזה לילד הם: הימנעות מאכילה, קושי בשמירה על עלייה במשקל מותאמת לגיל, או אובדן משקל ועיסוק יתר במשקל ובצורת הגוף.

הממצאים הפיזיים כוללים התייבשות, חוסר איזון חשמלי, זרימת דם לא טובה ואפילו אזורים אליהם יש זרימת דם מועטה, חוסר קצב בדפיקות הלב, ועיכוב בהתפתחות המינית.

קיראו בהרחבה על:
חשיבות המים בתזונת ילדים

הגורמים להפרעות אכילה בילדות

הפרעת אכילה בילדים, כמו גם בבוגרים, נחשבת להפרעה שמושפעת ממגוון גורמים שיוצרים ביניהם אינטראקציה: ביולוגיים, פסיכולוגיים, משפחתיים וסוציו-תרבותיים. לכן חשוב לתת על כך את הדעת כשמנסים להעריך האם לפנות אל פסיכולוג ילדים או מהי ההתערבות הנכונה במקרה והילד אכן סובל מהפרעת אכילה.

לקריאה נוספת:
בריאות הנפש של ילדים

ההקשר המשפחתי של הפרעות האכילה

ישנן השערות רבות הנוגעות לתרומת המשפחה לפתוגנזה של הפרעת האכילה. הורים רבים לא יודעים כיצד להתמודד עם משקלו של ילדם. כשהילד אוכל יותר מדי, ומעלה במשקל, הורים רבים בוחרים לעשות לו דיאטה. הם מכניסים לחייו את המושגים שלפיהם הוא יתחיל לשפוט את גופו ואת סביבתו. עם זאת, השמנת יתר בילדות אכן הוכחה כמסוכנת להתפתחותו של הילד, ולכן הורים רבים מבולבלים ולא יודעים כיצד לנהוג.

בלבול זה הופך למוחשי יותר, כשמחקרים שנעשו כיום מראים כי דיאטה בילדות נמצאה קשורה להפרעות אכילה בבגרות. ואכן, ילדים שמונעים מעצמם מאכלים מסוימים התוודו כי במשפחתם ישנה נטייה לשלוט על האוכל. הורים רבים מעירים הערות על סגנון האכילה של הילד, בין אם הוא אוכל הרבה מדי או מעט מדי לטעמם, או שהם מעירים הערות על מראהו ועל מבנה גופו. חשוב לזכור כי ילדים הם רגישים למה שהוריהם אומרים, ולכן ההערות הכי תמימות עלולות להתפרש כפוגעניות.

נמצא כי גם אימהות שיש להן עיסוק יתר במשקלן שלהן, בין שהם סובלות מהפרעת אכילה מאובחנת ובין שהן נמצאות במשקל תקין אך שמות דגש רב מדי על דיאטה והתעמלות, עלולות ליצור התנהגות של חיקוי אצל ילדיהן, אשר אצלם הדבר עלול להתבטא בקיצוניות גדולה יותר ולהפוך להפרעת אכילה ממש.

מומלץ לקרוא:
פעילות גופנית לבריאות הילד

לכן כהורים הדבר החשוב הוא להקנות לילד הרגלי אכילה נכונים מילדותו: אוכל מאוזן בפחמימות וחלבונים, הרבה ירקות ושומנים בריאים, יסייעו לו לגדול ולהתפתח, מבלי צורך של ההורה להגביל את כמות האוכל או להפך- לדאוג כי האוכל שהילד אוכל אינו מספיק מזין.

יש לזכור כי תזונת ילדים בריאה ונכונה חשובה מאוד לתהליכי גדילה והתפתחות של הילד וכי אכילה נכונה נמדדת באיכות המרכיבים ובאיכות השילוב, לא בהכרח בכמות. לעיתים, כדאי להתייעץ עם דיאטנית לילדים על מנת להקנות לילד הרגלי אכילה נכונים.

רוצים לדעת עוד על תופעות הקשורות לגיל הילדות? גלשו באתר רופא ילדים - האתר השלם לרפואת ילדים וקראו מידע נוסף על בעיות נפוצות והטיפול בהן.

תרופות לטיפול בילדים
אקמולי של טבע לילדים
הורדת חום ושיכוך כאבים בקרב ילדים ותינוקות
סוגי אנטיביוטיקה לילדים
סוגים המתאימים במיוחד לטיפול בילד שלך
נורופן לילדים
סירופ להקלת חום ושיכוך כאבים ללא צבעי מאכל
מוקסיפן - אנטיביוטיקה לילדים
תרופה אנטיביוטית לטיפול בדלקות גרון ואוזניים
טיפות אוטידין לילדים
טיפות לשיכוך כאבי אוזניים בילדים