יצירת קשר
חיפוש באתר

הומאופתיה לילדים - עד כמה זה יעיל?

תאריך: 10/11/2014 16:51   מחבר: רופא ילדים

הומאופתיה מבוססת על העיקרון כי "דומה מרפא דומה" ועל כן, התרופות ההומאופתיות לא מהוות התערבות חיצונית זרה לגוף, אלא מנסות להתאים לכל מחלה את החומר הספציפי שירפא אותה וזאת בניגוד לתרופות קונבנציונאליות הזהות לכולם ואינן מתחשבות בצרכים הספציפיים של הגוף אותו הן מתעתדות לרפא.

הרופא ההומאופת לוקח בחשבון את כל המרכיבים השונים שמרכיבים את מחלתו של הילד, הכוללים גם את אופיו, הרגליו ועוד. כל אלה מרכיבים את התרופה שהילד מקבל ולכן בטיפול בילדים, בו נרצה לשמר את היכולת הטבעית של הגוף לרפא את עצמו, הומאופתיה היא בעלת ערך גבוה.

ההומאופתיה עוזרת לחזק את המערכת החיסונית הטבעית של הילד ואכן, ילדים ותינוקות מגיבים טוב מאוד לטיפול הומאופתי. אחת הסיבות לכך היא שילדים לא נחשפו לכמות התרופות שנחשפו אליהן המבוגרים ולכן גופם מורגל יותר בריפוי עצמי.

במה ניתן לטפל באמצעות ההומאופתיה?

אחד הדברים שהורים לא יודעים הוא מתי ניתן לפנות לטיפול דרך רפואה טבעית ומתי לפנות דרך הרפואה המערבית. התשובה לשאלה זו לא נטועה אך ורק בתפיסת עולם הדוגלת בטיפול אלטרנטיבי לעומת קונבנציונאלי, אלא יש מאחוריה היגיון פשוט.

ישנם דברים שהרפואה הקונבנציונלית לא מנסה, או לא מצליחה לרפא. כשמדובר במחלות כמו הצטננות או שפעת למשל, אין תרופה מלבד הזמן, אך ילדים ותינוקות עלולים לסבול מאוד מהמחלות האלו.

במקרים האלה אנטיביוטיקה ותרופות אחרות לא עוזרות, אלא רק מרעות את המצב וההורה נותר חסר אונים אל מול סבלו של הילד.

לחצו לקריאה נוספת בנושא סימפטומים נפוצים של מחלות ילדים

תרופות הומאופתיות מאפשרות הקלה על הסבל הזה, באופן אשר אינו פוגע במערכת החיסונית. חלק מהתרופות האלו ניתן להשיג בבתי המרקחת ללא מרשם ולכלל הציבור. במידה וישנו צורך בהתאמה מיוחדת יש לפנות להומאופת כדי שיתאים את התרופה לילד.

מצבים נוספים בהם רצוי לפנות להומאופת הם מצבים כרוניים, בהם הטיפול הקונבנציונלי עוזר בעיקר ב"כיבוי שרפות" בכל פעם שמתפרצת המחלה, אך אינו מצליח לחזק את המערכת.

טיפול הומאופתי אצל רופא ילדים, עשוי לסייע במניעת המצבים החוזרים והנשנים של המחלה וליצור פתרון לטווח ארוך, משום שהוא מסייע למערכת החיסונית לשקם את עצמה ולא רק עושה עבורה את העבודה בכל פעם, כפי שהטיפול הקונבנציונלי עשוי לעשות.

ישנם מקרים רבים בהם טיפול הומאופתי יכול לעזור היכן שהרפואה הקונבנציונלית נותרת ללא מענה, כמו למשל: אסטמה, הרטבת לילה, דלקות אוזניים נישנות, בקיעת שיניים, דלקות שקדים כרוניות, בעיות בעיכול ועוד.

אלו הם רק חלק מהמקרים הנפוצים אצל ילדים אשר להם ההומאופתיה מציעה פיתרון. ישנם גם חיסונים הומאופתים, למרות שיעילותם שנויה במחלוקת משום שהם אינם מותאמים לכל אדם ואדם אלא לכלל האוכלוסייה.

בעד ונגד מתן חיסונים לילדים - רצוי או מיותר לחסן את הילד?

הומאופתיה יכולה להוות טיפול משלים עבור ילדים כאשר מדובר בניסיון למנוע מחלות. עם זאת, הורים לא תמיד מרגישים בנוח עם כך שטיפול הומאופתי יהיה הטיפול היחידי ועל כן מומלץ להתייעץ עם הומאופת מומחה ולבדוק האם תרופה ללא מרשם יכולה לעזור והאם הטיפול ההומאופתי מתאים למצב הספציפי ממנו סובל הילד.  

טיפול טבעי באסטמה לילדים - לחצו לכל המידע בנושא