יצירת קשר
חיפוש באתר

הגיינת ילדים לשמירה על ילדינו מהדבקות במחלות זיהומיות

תאריך: 11/11/2014 14:41   מחבר: רופא ילדים

היגיינה של הילדים שלנו עוזרת לנו למנוע מחלות זיהומיות ולשמור על בריאותם והתפתחותם התקינה; מתי אפשר לשתף את הילדים כדי ללמד אותם היגיינה מהי? מתי מתחילים לצחצח שיניים ואיך מלמדים לרחוץ טוב טוב ידיים אחרי האוכל?

הגעתם לסופר והושבתם את הילד בעגלה - רק תזכרו, הוא לא יושב שם לבד. איתו יושבים, על הכיסא, על ידית העגלה וסביבו מיליוני חיידקים. אז הוא משחק בשרשרת של העגלה, אוסף לעצמו חבילת וופלים ושוקלד מהמדפים וסתם משחק בארנק שלכם, "שומר לכם אותו".

בנתיים הידיים שלו אוספות יצורים קטנים שמאוחר יותר יגיעו לפה שלו, ולאזורים אחרים בגוף. אז האם להסתפק בהערות או במגבונים לחים לניקיון הידיים אחרי שמשלמים בקופה, או שאפשר ואף

רצוי לשתף את הילדים בנושא היגיינה? באיזה גיל כדאי להתחיל?

ההיגיינה של הילדים שלנו לא מתחילה ונגמרת בצחצוח שיניים בבוקר ובשטיפת ידיים לפני ארוחת הצהריים; היא עוזרת לנו לשמור על הילדים מפני הידבקות במחלות ילדים זיהומיות.

לכן חשוב ללמד את הילדים, כבר בגיל צעיר מאד, לשמור על ניקיון באופן בסיסי: לשטוף את הידיים, לא לחלוק בבקבוקים ובמוצצים או בכוסות שתייה בגן, ולשטוף ידיים אחרי הליכה לשירותים בגן, אצל חבר ובבית.

מהם הגורמים להתפתחות אסטמה בקרב ילדים? לחץ/י לקריאה...

מבקיעת השן הראשונה חשוב לצחצח לתינוק שיניים וכבר בגיל שנה אפשר לשתף אותו בתהליך, ללמד אותו לאחוז במברשת השיניים (עד גיל שנתיים ללא משחה) ולצחצח.

בשלב שבו אפשר למרוח משחה (כגודל אפונה) אפשר לבחור במשחות שיניים בטעמים שונים עם ציורים מסדרות טלוויזיה מוכרות שהילדים אוהבים.

את הצחצוח אפשר ללוות בהסבר חביב על חשיבותו, ולספר על "קריוס ובקטוס" שרק מחכים לשאריות אוכל, כדי לבנות להם בית בשן...

כל המידע בעד ונגד חיסונים לילדים

חשוב גם להסביר לילד, כי אנחנו שוטפים ידיים אחרי שמחליפים טיטול, או יושבים על הסיר או הישבנון. אפשר להיעזר בשיר הילדים "אני רוחץ ידיים", אותו הילדים אוהבים ומדקלמים.

בגיל מאוחר יותר, בו השפה מתפתחת רצוי לשתף את הילד בכל פעולה ולהסביר לו מדוע אסור לגעת בחפצים שהוא אוסף לפעמים בגינה או ברחוב, ולהקפיד על חזרה בלתי מתפשרת במסגרתה הסבר קצר על חשיבות שטיפת ידיים לאחר השימוש בשירותים.

ילדים אוהבים "טקסים", ודברים מוכרים מתחזקים אצלהם והופכים להרגל ולפעמים אף להרגל חביב. על אף כל זאת ראוי לציין, כי יש רופאים שטוענים כי יתר סטריליות עלולה לפגוע במידה מסוימת במערכת החיסונית ולחשוף ילדים לאלרגיות שונות.

מניעת עששת וחשיבותו של הפלואוריד לילדים

לכן רצוי אולי לאפשר לילדים לשחק בחול ולא להתקומם על כל חפץ זר שמגיע הביתה, או חול בנעליים – ילדים זקוקים למגע ולהתנסות לטובת התפתחות ילדים תקינה, אך עם זאת חשוב להקפיד איתם על ניקיון בסיסי מלווה בהסברים, אשר יהפכו לשגרה בחיי הילד גם בשנים מאוחרות יותר.

רחצה באמבטיה בסוף יום ארוך בגן השעשועים או בחצר האחורית יכולה להפוך לחווית משחק משולבת בהתפתחות מהנה, כשבמים משתכשכים ברווזים או אקדח מים קטן. כך הרווחנו סיום משעשע ומהנה לילדים, שייכנסו למיטה רחוצים ונקיים.

הקניית הרגלי היגיינה טובים כבר בשלב צעיר מאד יסייעו לילדים שלכם להפוך את העניין לדרך חיים ושגרה חיובית ולשמור על בריאותם.

לקריאה נוספת: הילד/ה סובל/ת מכינמת? איך נפטרים מזה?

מידע משלים ומעניין בנושאים:   בריאות הילד    היגיינה    מחלה מדבקת