יצירת קשר
חיפוש באתר

מדוע מופיע דם בצואה של ילדים?

תאריך: 06/11/2014 14:37   מחבר: מערכת האתר

הורים רבים נבהלים למראה גללי צואה בצבעים שחורים או אדומים, אך לא תמיד צריך לרוץ מייד לחדר המיון. על מנת להבין כיצד יש לנהוג, רצוי להכיר את הסימפטומים המדאיגים הנוספים וכך להחליט מתי יש לקבוע ביקור אצל רופא ילדים.

דם בצואת הילד מצביע על דימום במערכת העיכול שמתרחש בקיבה או מתחת לה. הוא עלול להיגרם מדלקת, גירוי או זיהום.

צבע הדם מצביע על המיקום בו מתרחש הדימום. ככל שהדם אדום יותר כך הוא "טרי" יותר, כלומר מתרחש יחסית קרוב לפתח היציאה. צואה חומה אדומה, שחורה או דמוית זפת, עלולה להצביע על כך שהדימום מתרחש באזור הקיבה.

אם הילד עושה את צרכיו באסלה, יש לעתים מספיק דם בשביל לצבוע את מי האסלה באדום.

גורמים העשויים להשפיע על צבע צואת הילד

כאמור, צבע הצואה מצביע על מיקום הדימום או הבעיה.

משמעותה האפשרית של צואה שחורה היא דימום במעלה מערכת העיכול, כגון הקיבה, אך היא יכולה להיגרם לעתים מנטילת תוספי ברזל (תרופה ידועה הנרשמת לילדים הסובלים מאנמיה בדרגות שונות) ואפילו תזונת ילדים לא מאוזנת כמו צריכה מאסיבית של ממתק ליקוריץ שחור, שצובע את הצואה.

קיראו בהרחבה: דיאטנית לילדים - הרגלי תזונה נכונים לילדך

צבע אדום בוהק של הצואה עלול להצביע על דימום במורד מערכת העיכול, כגון המעי הגס או החלחולת. אבל ישנם מאכלים שעלולים לצבוע את הצואה באדום - צבעי מאכל אדומים, סלק ואפילו ג'לי אדום.

צואה בצבע ירוק עלולה להצביע על כך שהאוכל נע במהירות גבוהה מדי במערכת העיכול, למשל בגלל שלשול.

כתוצאה מכך אין למזון זמן להתפרק כיאות, אך אם אין תחושות נלוות של שלשול, צואה ירוקה יכולה להיגרם בגלל עלים ירוקים וצבעי מאכל ירוקים, כמו שיש בחלק מהקרטיבים שילדים אוכלים.

צואה צהובה, שמנונית ובעלת ריח רע עלולה להצביע על שומן עודף במערכת העיכול ולהעיד על מחלות כמו הפרעות בספיגת השומן.

לעתים צבע צואה זה נגרם בגלל פרוטאין הגלוטן, כפי שקורה בחולי צליאק. לכן רצוי להתייעץ עם הרופא בכל מקרה.

מדוע מופיעה צואה שחורה?

קרע בפי הטבעת יכול להיות שטחי או עמוק והוא הגורם מספר אחד בילדים לדם צואתי. הדם יראה פעמים רבות לאחר צואה קשה במיוחד, יהיה אדום בוהק ולא רב.

לעתים ישנם קיבים בקיבה (אולקוס), הגורמים לדם שחור בצואה. אלה מלווים פעמים רבות בסוגי סימפטומים נפוצים של מחלות ילדים כמו כאב בטן ואף חום גבוה ואובדן משקל. במקרים כאלה יש לגשת לרופא.

מומלץ לקרוא בהרחבה על:
כאבי בטן אצל ילדים

אם האם מניקה את התינוק ויש לה פטמות סדוקות, ייתכן כי התינוק עיכל את דם האם והוא מופיע אצלו בצואה כשחור. מצב זה לא מזיק לתינוק.

מתי לפנות לרופא?

אם כן צבעים מוזרים בצואה יכולים להיגרם ממגוון גורמים, לא כולם פתולוגיים. סימני אזהרה ברורים שבגללם כדאי לפנות לקבלת עזרה ראשונה הם כאבי בטן חזקים, אובדן משקל, סחרחורות וחום גבוה.

אך אם אלה לא קיימים, רצוי לחשוב מה הילד אכל לאחרונה וכיצד מאכלים אלה היו עשויים להשפיע על צבע הצואה שלו, כאשר ניתן להפסיקם לזמן מה כדי לראות אם הצבע חוזר להיות רגיל. בכל מקרה של ספק - רצוי לפנות לקבלת טיפול רפואי.

לקריאה נוספת: תזונה בריאה לילדים צמחוניים

מידע משלים ומעניין בנושאים:   בעיות במערכת העיכול    דימום    צואה שחורה