יצירת קשר
חיפוש באתר

דלקת שקדים אצל ילדים - אבחון וטיפול

תאריך: 06/11/2014 16:17   מחבר: מערכת האתר

דלקת שקדים היא מצב בו נוצרת דלקת בשקדי הגרון. שקדי הגרון ממוקמים מאחורי הגרון ומהווים חלק מהמערכת החיסונית של הגוף. ממש כמו שאר חלקי המערכת החיסונית, הם מכילים תאים מיוחדים שמסייעים להם ללכוד ולהרוג חיידקים ווירוסים שמטיילים ברחבי הגוף.

כאשר אזור הדלקת העיקרי נמצא בשקדים, הם מתנפחים, נהיים אדומים ומודלקים, ויש עליהם שכבה עליונה של כתמים לבנים. בעוד שדלקות שקדים נמצאות בעיקר אצל אנשים צעירים וילדים, ניתן למצוא אותם בכל גיל. דלקות אלו מאופיינות בדרך כלל בכאב גרון ובקושי בבליעה.

כיצד לוקים בדלקת שקדים?

בין אם מדובר בווירוס או בחיידקים, הדלקת מתפשטת מאדם לאדם באמצעות טיפות רוק הנישאות באוויר, מגע יד או נשיקות. ישנם סוגים שונים של וירוסים אינדיבידואליים ובקטריה שעלולים לגרום לדלקות שקדים. לדוגמה וירוס מחלת הנשיקה. חיידק נפוץ נוסף הוא הסטרפטוקוקוס מסוג A.

זמן הדגירה בין הידבקות בזיהום עצמו לבין התפרצות המחלה הוא בין יומיים לארבעה- לעתים אפילו פחות.

סימפטומים של דלקת שקדים

כאב גרון (לעתים אפילו די חמור) שעשוי להימשך מעבר ל-48 שעות ולעתים להיות מלווה בקושי בבליעה; גרון אדום, שקדים נפוחים שעשויות להופיע עליהם נקודות לבנות; חום גבוה; בלוטות לימפה נפוחות תחת הלסת ובצוואר; כאב ראש; או שינוי בקול. אם מדובר בנגיף, הסימפטומים בדרך כלל קלים יותר ודומים לאלה של הצטננות פשוטה.

קיראו: דלקת גרון אצל ילדים

רופא ילדים עשוי לבדוק את הגרון עם פנס רפואי, ואף לעשות משטח גרון על מנת לוודא באיזה חיידק מדובר. קשה לוודא מה מקור הכאב ללא ביקור אצל רופא, משום שהדלקת יכולה להופיע בצורות שונות, וצריך ניסיון כדי לזהותה.

כיצד מטפלים בדלקת שקדים

ברוב בני האדם, הטיפול המספק בדלקת שקדים הוא משככי כאבים, שמסייעים להקלה בחום הגבוה. חלק מהרופאים ימליצו על אנטיביוטיקה (למשל אריתרומיצין) במקרים של זיהום חיידקי. אם נרשמה אנטיביוטיקה חשוב להשלים את הטיפול למרות השתפרות ההרגשה לאחר זמן מה, או שהחיידק עשוי לחזור בשלב מאוחר יותר.

קיראו בהרחבה על: מוקסיפן לילדים - אנטיביוטיקה

במידה וישנם זיהומים חוזרים ונשנים המפריעים לרווחתו של האדם, הרופא עשוי להמליץ על ניתוח הסרת השקדים.

בדרך כלל מספר הפעמים בהן יומלץ על ניתוח להסרת השקדים הוא חמש דלקות חוזרות בשנה אחת. עם זאת, כיום זהו ניתוח שאינו מומלץ ולא נערך בקלות דעת, אלא רק במקרים בהם האדם סובל סבל מיותר שמפריע לו בשגרת חייו.

כיצד לטפל בדלקת שקדים בבית?

בנוסף לביקור אצל רופא שיקבע אם מדובר בחיידק או בנגיף, יש כמה דרכים להקלה על הסבל בבית:


לשאלות נוספות בנושא ניתן לקרוא באתר רופא ילדים - האתר השלם לרפואת ילדים וללמוד עוד על מחלות ילדים נפוצות וכיצד ניתן להקל עליהן.

לקריאה נוספת: מידע מלא על בתי חולים לילדים

מידע משלים ומעניין בנושאים:   וירוסים    טיפול אנטיביוטי    דלקת בגרון    אבחון מחלת ילדים   
תרופות לטיפול בילדים
אקמולי של טבע לילדים
הורדת חום ושיכוך כאבים בקרב ילדים ותינוקות
סוגי אנטיביוטיקה לילדים
סוגים המתאימים במיוחד לטיפול בילד שלך
נורופן לילדים
סירופ להקלת חום ושיכוך כאבים ללא צבעי מאכל
מוקסיפן - אנטיביוטיקה לילדים
תרופה אנטיביוטית לטיפול בדלקות גרון ואוזניים
טיפות אוטידין לילדים
טיפות לשיכוך כאבי אוזניים בילדים