יצירת קשר
חיפוש באתר

דיאטה לילדים - טיפים ותפריטי דיאטה לכל ילד!

תאריך: 09/11/2014 14:30   מחבר: מערכת האתר

תזונה מאוזנת חשובה בכל גיל, אך במיוחד בגילאי הילדות וההתבגרות, בהם יסודות הבניין של פעילות השרירים והמוח נבנים בהדרגה. בו בזמן, תזונה מאוזנת לילדים היא אתגר משמעותי, בעיקר בתקופה בה רוב הילדים מוקפים בפרסום אגרסיבי ואטרקטיבי למזון עתיר שומן, סוכר או מלח, שמציע גם בובה או פרס אחר לצידו. לכן, אין זה מתמיה כי כיום אחוזי ההשמנה בקרב ילדים עולים בהתמדה.

יותר מ-10% מבני הנועד הישראלים סובלים מעודף משקל שהחל בילדות, וישראל נמצאת במקום השלישי באירופה במדד השמנת ילדים ונוער. מיקום מפוקפק זה צריך לשמש כפעמון אזהרה לחברה, למנהלי מזנוני בתי הספר, אך בראש ובראשונה גם ובעיקר לנו - להורים.

הילד שלך צריך דיאטה? איך יודעים ולמה חשוב לשים לב

סקאלת המשקל הנורמאלי נקבעת לפי היחס בין המשקל, הגובה והגיל. לכן הצורך בדיאטה צריך להיקבע על ידי רופא הילדים, שאמון על שלבי ההתפתחות ועל טווח המשקל הנורמאלי בכל שלב, ולא על סמך מראה עיניים או העדפה אישית. לעתים נדירות יותר ייתכן כי לא יצטבר שומן חיצוני, אך בדיקות דם יזהו חריגות שתידרש תזונה מסוימת כדי לאזנן. הבדיקה צריכה לשלב בין כל גורמים אלה.

קיראו בהרחבה על: התפתחות ילדים

כיצד בונים תפריט דיאטה לילדים?

כמובן שתמיד רצוי להתייעץ עם רופא ילדים או לפחות דיאטנית שמתמחה בילדים ונוער כדי להתאים לילד את הדיאטה שלו, אשר שוקלת את צרכיו הייחודיים בהתאם למצב הקיים. אולם, ישנם כמה כללי יסוד שכל אחד צריך להקפיד ולעמוד בהם: תזונה מאוזנת שכוללת את כל אבות המזון, ומשלבת בתוכה פירות וירקות טריים ומבושלים.

מרבית ההורים מתקשים לאזן בין משפחות המזון השונות, כמו גם לחשב את הכמויות הרצויות. מטעם זה, התייעצות עם איש מקצוע מומלצת ואף חיונית כשהדבר נוגע לגילאים קריטיים בהתפתחות הילד.

בנוסף, חשוב לפתח מודעות לרכיבים שנמצאים במזון שנמכר בחנויות, ולהתחיל להפחית באופן משמעותי בצריכת חומרים משמרים וחומרים שידועים כמזיקים, כגון שומני טראנס ומונוסודיום גלוטומאט.
 

מומלץ לקרוא על: חשיבות המים בתזונת ילדים

מהם ההבדלים בין דיאטה לילדים לבין דיאטת למבוגרים?

ההבדלים בין תפיסת הדיאטה אצל מבוגרים וילדים מהותיים למדיי, וזאת על אף הנחת הבסיס כי תזונה מאוזנת ובריאה חשובה לכל אורך חיים.

התפיסה הרווחת והשגויה הנוגעת לדיאטת מבוגרים, גורסת כי היא מיועדת בראשונה להורדה במשקל. לפי גישה זו, קיים הבדל בין דיאטה המיועדת לילדים, בה תזונה נכונה נבנית על מנת להתאים לאורך כל החיים ולא רק לתקופה של הורדה במשקל. למעשה, הדבר נכון לשני הצדדים יחדיו.

מזונות "דיאטטיים" בהם יש סוכרים מלאכותיים הנם אסורים בהחלט לילדים. אולם גם אצל מבוגרים גוברת המודעות כי מזונות אלה אינם בריאים וכי יש להימנע מהם. הגישה הנכונה בדיאטה היא ההבנה כי ככל שנאכל בריא ונכון לגופנו, כך נגיע למשקל הרצוי לנו ונשמור עליו, גם אם זה לא המשקל שמככב על כריכות מגזינים.

מומלץ לקרוא: תזונה בריאה לילדים צמחוניים

ההבדל  המרכזי, והאתגר המשמעותי בדיאטה המיועדת לילדים הוא העובדה כי קשה לעתים להסביר להם את חשיבות ההליך לטווח הארוך. כמו כן, לא ניתן להקפיד על המזון שהם מכניסים לגופם במסגרות חינוכיות וחברתיות, ולפרקים קשה למצוא את הזמן הדרוש בבישול מזון מיוחד המחויב בדיאטה.

לכן, רצוי לפנות לאיש מקצוע כגון דיאטנית שתסביר לילד בשפה מובנת על נפלאות התזונה, כמו גם תמצא פתרונות יצירתיים לשלבה נכונה בסדר היום שלו, כדי שגם יוכל להתמיד בכך.

לקריאה נוספת: ויטמינים לילדים - משלימים את החוסרים בתזונת הילד

תרופות לטיפול בילדים
אקמולי של טבע לילדים
הורדת חום ושיכוך כאבים בקרב ילדים ותינוקות
סוגי אנטיביוטיקה לילדים
סוגים המתאימים במיוחד לטיפול בילד שלך
נורופן לילדים
סירופ להקלת חום ושיכוך כאבים ללא צבעי מאכל
מוקסיפן - אנטיביוטיקה לילדים
תרופה אנטיביוטית לטיפול בדלקות גרון ואוזניים
טיפות אוטידין לילדים
טיפות לשיכוך כאבי אוזניים בילדים