יצירת קשר
חיפוש באתר

גמילה מהנקה, מתי וכיצד? טיפים לאמהות מניקות!

תאריך: 10/11/2014 16:22   מחבר: רופא ילדים

גמילה מהנקה תלויה בגורמים שונים, כדוגמת גיל התינוק, חזרת האם לעבודה, אילוצים חיצוניים שונים או אף בעיה בריאותית. בשל כך, גיל הגמילה מהיניקה איננו אחיד ותלוי באם, בתינוק ובנסיבות הקיימות. לפי המלצת משרד הבריאות וארגון הבריאות העולמי, יש להניק את התינוק באופן מלא עד גיל חצי שנה. לאחר מכן, מומלץ להמשיך בהנקה חלקית לפחות עד גיל שנה.

בהתאם לכך, בכל שלב בו מחליטה האם על הפסקת ההנקה, חשוב לזכור, כי הגמילה היא תהליך הדרגתי העשוי לעיתים להימשך זמן מה ודורש סבלנות והתחשבות בתינוק.  

מתי מתחילים בגמילה מיניקה?

תפקידה המרכזי של היניקה היא לספק לרך הנולד את המזון הדרוש להתפתחותו. במקביל, להנקה ישנו גם תפקיד פסיכולוגי חשוב – היא יוצרת אינטימיות בין האם לתינוק ומשרה עליו תחושה של ביטחון וחמימות.

בשל כך, תלויה הגמילה מהנקה לא רק בשיקולים תזונתיים. תהליך הגמילה מהנקה מתחיל, למעשה, ברגע בו התינוק ניזון לא רק מחלב השדים, אלא ממקורות מזון נוספים. במצבים אלה התהליך הוא לרוב הדרגתי ומתון, וההתנתקות המוחלטת מחלב האם נעשית כמעט באופן טבעי.

קיראו בהרחבה על: תזונת ילדים

עם זאת, ישנם גם מצבים רבים בהם הגמילה מהנקה מתרחשת בשלבים מוקדמים יותר. לאחר שלושה חודשים של חופשת לידה, חוזרות מרבית הנשים לעבודתן ועל התינוק ללמוד להתרגל לבקבוק בשעות בהן נעדרת האם מהבית.

ישנן גם נשים רבות המתקשות להיניק כאשר הילד גדל ומעוניינות להפסיק את ההנקה באופן יזום. במקרים אלה, חשוב לבצע את הגמילה מחלב האם בהדרגתיות ומתוך רגישות לצרכיו הפיזיים והנפשיים של התינוק.

עקרונות חשובים בגמילה מהנקה

גמילה הדרגתית – הגמילה מיניקה איננה יכולה להתרחש ברגע אחד. מסיבה זו, מומלץ מאוד להתחיל בגמילה על ידי החסרת מועדים במהלך היום או על ידי גמילת יניקה בשעות הלילה. לאחר מכן, יש להמשיך בהפחתת היניקות באופן הדרגתי בכדי לאפשר לתינוק להסתגל מבחינה גופנית ונפשית להפסקה וגם לאפשר לשדיים לצמצם את ייצור החלב. במקרים בהם, למרות הכול, נוצר גודש בשדיים, מומלץ להוציא מעט חלב לא על ידי שאיבה אלא באמצעות הידיים.

שימוש בבקבוק – הבקבוק הוא לרוב התחליף ליניקה. בשל כך, לנשים הצפויות לחזור לעבודתן תוך שלושה חודשים מומלץ להתחיל לתת לתינוקן בקבוק עם חלב אם שנשאב כבר בגיל שישה שבועות או אפילו קודם לכן. במקרה זה, התינוק יהיה מורגל כבר לבקבוק והגמילה מההנקה בשלב מאוחר תהיה קלה יותר.

לקריאה נוספת:
משאבת חלב - כל היתרונות

עקביות – לאחר ההחלטה על הגמילה חשוב לשמור על עקביות. אין להציע לתינוק לינוק באופן יזום כדי להתמודד עם מצבים של עייפות, רעב או בכי. באותה מידה, חשוב להסיח את דעתו של התינוק באמצעות גירויים שונים, ובמקביל לא לסרב לדרישתו באופן גלוי וגם לא להיכנע לה. כך, מבין התינוק בהדרגתיות את המצב החדש ואיננו נותר מבולבל.

תמיכה – תמיכה רגשית, ניחומים, חיבוקים וגם שיחה מרגיעה הם חלק חשוב בתהליך גמילה נכון. התמיכה הרגשית בתינוק מסייעת לו להירגע ולהתרגל בהדרגה למצב החדש.

בהתמודדות על קשיים הנוגעים לגמילה, נוסף על תמיכה מהסביבה הקרובה, חשוב לפנות אל רופא ילדים שימליץ על מועדים ודרכי יישום.

קיראו בהרחבה בנושאים קרובים: