יצירת קשר
חיפוש באתר

כל העובדות על גמגום אצל ילדים באתר רופא ילדים

תאריך: 06/11/2014 13:25   מחבר: מערכת האתר

ילדים בגיל הגנון והגן רק לומדים להשתמש בשפה, ולכן באופן טבעי הם עשויים להפגין גמגום. בעוד שהורים רבים מודאגים מתופעה זו, רוב הילדים האלה יתגברו על הגמגום ויהיה להם דיבור נורמאלי ככל שיתבגרו.

גמגום נשמע כמו חזרה על צלילים מסוימים, חוסר היגוי נכון של מילים, היסוס בין מילים, החלפת מילים אחת בשנייה, וחוסר יכולת לבטא צלילים מסוימים. ילדים רבים מתבלבלים בכך בשנות הדיבור הראשונות, בעיקר בזמנים בהם הם בהתרגשות יתר, לחץ או עייפות רבה.

גמגום ניתן לגלות בין השנים 2-5, ושוב כאמור 95% מהילדים יפסיקו לגמגם ללא התערבות רפואית או אחרת.

הילד לא מדבר ברור? מגמגם? מתי הגמגום הופך להיות בעיה...

במידה והגמגום נמשך מעבר לששה חודשים, או לא משתפר בהדרגה במהלך שנה אחת, אפשר לפנות אל קלינאית תקשורת.

בינתיים, ישנם כמה דברים שאפשר לעשות עבור הילד. זיכרו, כי פעמים רבות הגמגום עובר לבד, ומה שחשוב בינתיים הוא לחזק את הילד, על מנת שהתקופה הזו לא תשאיר בו צלקות או תוריד את בטחונו העצמי. ילדים עם גמגום עלולים לשים לב אליו ולחשוש לדבר מול אנשים.

לכן רצוי לא לתקן את הילד, ולא להפריע לו בזמן שהוא מדבר (גם לא כדי לבקש ממנו שיחזור על עצמו או לבקש ממנו להאט). ניתן לבקש גם מהסביבה הקרובה שתנהג אותו הדבר. רצוי לדבר איתו הרבה על נושאים שקשורים לסדר היום, לתאר בקול רם מה ההורה והילד עושים יחד ולהקריא ספרים בקול רם.

כמו כן, רצוי עד כמה שניתן למזער מצבים מלחיצים עובר הילד, מצבים שבהם הגמגום מחריף.

גמגום אצל ילדים Stuttering in Children - רשימת גורמים

לא ידוע מה גורם לילדים לגמגם, אך רבים סבורים כי זוהי בעיה גנטית. כמו כן, גמגום מופיע פעמים רבות אם אחד ההורים גם הוא מגמגם. גמגום גם נגרם פעמים רבות ממתחים או לחצים פסיכולוגיים, כמו למשל מעבר לגן חדש, לידת אח או אחות, וכן הלאה. כמו כן, הוא נפוץ יותר בקרב בנים.

קיראו בהרחבה: בריאות הנפש של ילדים

רבים מבלבלים בין גמגום כליקוי בדיבור, או גמגום כליקוי למידה. חד משמעית: גמגום כשלעצמו הוא ביטוי לליקוי בדיבור. ישנם אנשים שמגמגמים ויש להם גם ליקויי למידה, אך לא ביותר אחוזים מאשר בשאר האוכלוסייה.

כיצד מטפלים בגמגום?

טיפול אצל קלינאית תקשורת, שתעבוד עם הילד על דרכי ההיגוי הנכונות, כמו גם תנחה את ההורים, הוא טיפול יעיל ביותר. כמו כן יש רבים המציעים טיפול נפשי משלים, משום שגמגום הוא הפרעה שיש לה תגובות חזקות אצל המגמגם, תגובות רגשיות הקשורות באופן הדוק לביטחונו העצמי ולתחושת השייכות שלו.

מומלץ לקרוא: התפתחות שפה ודיבור

כמובן שסוג הטיפול משתנה לפי גיל הילד, טבעה של הבעיה, ומידת הדאגה מצידם של ההורים. ישנו גם צורך לערב לפעמים את המורה, וללמד אותה טכניקות מקצועיות לעזרה בכיתה, או ללמד אותה כיצד להתייחס לילד על מנת שלא ירגיש מתוח או לחוץ, מה שמחריף את הגמגום.

למידע נוסף על הפרעות נפוצות בילדות והטיפול בהן, תוכלו לגלוש באתר רופא ילדים - האתר השלם לרפואת ילדים ולמצוא את המידע המבוקש.

קיראו בהרחבה על: הפרעת קשב וריכוז אצל ילדים

תרופות לטיפול בילדים
אקמולי של טבע לילדים
הורדת חום ושיכוך כאבים בקרב ילדים ותינוקות
סוגי אנטיביוטיקה לילדים
סוגים המתאימים במיוחד לטיפול בילד שלך
נורופן לילדים
סירופ להקלת חום ושיכוך כאבים ללא צבעי מאכל
מוקסיפן - אנטיביוטיקה לילדים
תרופה אנטיביוטית לטיפול בדלקות גרון ואוזניים
טיפות אוטידין לילדים
טיפות לשיכוך כאבי אוזניים בילדים