יצירת קשר
חיפוש באתר

מידע מלא על בתי חולים לילדים

תאריך: 06/11/2014 15:20   מחבר: מערכת האתר

בתי חולים לילדים הם בתי חולים בהם קיים צוות רפואי ואנשי מקצוע המתמחים בעבודה עם ילדים. הרופא הממוצע בבית החולים איננו רופא ילדים במובן המקובל.

בתי חולים אלו מעסיקים קרדיולוגים (מומחי לב), אונקולוגים (המטפלים בסרטן) אורולוגים (מומחים לדרכי השתן) ורופאים מומחים נוספים, שהתמחו כולם בטיפול בבעיות אלו בקרב ילדים.

ילדים אינם "מבוגרים קטנים" - הכרה בצרכיו היחודיים של הילד

הרעיון של בית חולים ייעודי לילדים החל בארצות הברית של סוף המאה ה-19, בצורת התאגדות של רופאים אשר רצו לספק שירותים רפואיים לילדים מעוטי יכולת. רבים מאנשים אלה היו אנשי דת, שהאמינו ביכולתם להציל את נפשותיהם של הילדים ולא רק את גופם.

תנועה זו צצה במקביל לחוקים נגד העסקת ילדים ותנועות הקוראות לחוק חינוך חובה מגיל הגן. אם כן, המאה ה-19 היא המאה בה החלו להכיר בצרכיהם הייחודיים של הילדים ולחפש להם מענה גם במסגרת שירותי הרפואה.

כיום, בתי החולים לילדים ממשיכים ברוח זו. בתי חולים לילדים נוצרו מתוך ההבנה כי לילדים צרכים אחרים מאשר מבוגרים וכי אלו אינם רק שונים באספקטים של בריאות הנפש, המתייחסים לטיפול רך יותר ויחס חם לילדים.

לקריאה נוספת:
פסיכולוג ילדים

קיימים גם צרכים פיזיולוגיים גרידא, הנובעים ממימדיהם הקטנים יותר ומבעיות או מחלות ילדים ספציפיות.

ידע מיוחד בתחום רפואת ילדים כולל הבנה במינונים שונים של תרופות, צינורות ואמצעים שונים מאלה שמשתמשים איתם במבוגרים. כמו כן, מכיוון שהילד מטופל קודם כל על ידי בני משפחתו, ישנו דגש על שילובם של בני המשפחה בתכנית הטיפולית ונתינת מענה לצרכיהם, שאלותיהם ודאגותיהם.

כמו כן, בתי חולים לילדים רבים שמים דגש על החלקים הבריאים של הילד ויוצרים סביבה בה מתקיימות, לצד הפעילות הטיפולית, גם פעילויות חברתיות וחינוכיות העונות על צרכים אלה ומעניקות לילדים סביבה מפרה שיש בה גם רגעים של שמחה.

מומלץ לקרוא: מרפאות מומחים לרפואת ילדים

כך מנסה בית החולים לילדים "לשבור" את אותו דימוי עגמומי של בית החולים למבוגרים. במקום לסייע לילדים במסגרת מרכז לאנשים חולים ומבוגרים, בית החולים לילדים חותר להפוך למקום של הבראה גם באמצעות הנאה.

השילוב בין מקצועיות ליחס חם ואוהד ניכר בחדריו של בית החולים לילדים ואף בחדרי המיון שלו, המשרים אווירה נעימה גם תוך מתן עזרה ראשונה מקצועית.

ניתן לראות את ההבדל בגישה בתנאי האשפוז, המאפשרים לינה של ההורים לצד הילד ולעיתים אף סיוע להורים המצויים בקשיים נפשיים וכלכליים. החדרים צבעוניים, המסדרונות מלאים בליצנים טיפוליים ובתי חולים רבים מחזיקים משחקיות, טלוויזיות ומקלחות פרטיות על מנת לגרום לילדים ולהוריהם לחוש בבית.

אלו בתי חולים לילדים קיימים בארץ?

בתי החולים מקבלים מטופלים מכל קופות החולים בישראל. רובם מספקים את כלל שירותי הרפואה הנחוצים, אך אין הגבלה למיקום המגורים ואם הורה רוצה לקחת את ילדו לבית חולים בעיר אחרת הוא מוזמן לעשות כן.

מידע משלים ומעניין בנושאים:   חדר מיון    טיפול רפואי    טיפול נמרץ    אשפוז בבית חולים