יצירת קשר
חיפוש באתר

בריאות הנפש

תאריך: 27/10/2014 10:20   מחבר: מערכת האתר

תחום בריאות הנפש הוא אחד התחומים המורכבים והפחות מוכרים מבין תחומי הרפואה. דבר זה נכון אף יותר כאשר מדובר בילדים. הפסיכולוגיה ובריאות הנפש לילדים אמורה לספק מענה מתאים למגוון בעיות רגשיות, חברתיות והתנהגותיות אצל ילדים הנובעות ממקור נפשי.

העוסקים בתחום זה מתמחים בזיהוי מקורותיהם של בעיות אלו אצל ילדים ובטיפול בהן.

ילדים חשופים למגוון של גורמים העשויים לגרום לבעיות נפשיות - גורמים חיצוניים וגורמים פנימיים. גורמים חיצוניים נובעים מהסביבה - כמו הבית, בית הספר או מסגרות אחרות בהן הילד לוקח חלק. גורמים פנימיים יכולים להיות תורשתיים או נרכשים.

בעיות נפשיות אצל ילדים יכולות לבוא לידי ביטוי בקשת רחבה של התנהגויות קיצוניות כמו התפרצויות זעם, ניסיון לפגיעה עצמית, הסתגרות, אפאטיות וכיוצא באלה.

ממה סובלים ילדינו?

הבעיות הנפשיות המופיעות בשכיחות גבוהה אצל ילדים הן בין היתר חוסר יכולת להתמודד עם מצבים רגשיים, חברתיים והתנהגותיים קשים. פעמים רבות בעיות אלו נובעות מאורח החיים המודרני והחברה בה הילדים גדלים. תופעות כמו גירושין, תחרותיות גבוהה מגיל צעיר וחשיפה המוגברת למידע שנפוצות מאוד בעולם המודרני בו אנו חיים יכולות להקשות גם על מבוגרים - קל וחומר במקרה של ילדים.

לקריאה נוספת: הפרעות אכילה אצל ילדים

החשיבות של התמחות בטיפול בילדים בתחום זה היא רבה. בניגוד לפסיכולוגים ורופאים רגילים, אלו המתמחים בטיפול בילדים מנסים להתקרב אל ראיית העולם של הילד ולדבר בשפה שלו.

אנשי מקצוע אלו מתמחים גם בתקשורת עם הילדים, דבר המאפשר להם לתקשר עם הילד "בגובה העיניים", לרדת לשורש הבעיה, ואף לגרום לילד להבין את מהות הבעיה ואת הפעולות הנדרשות על מנת לפתור אותה. שיטות הטיפול הן רבות ומגוונות, החל מטיפול פסיכולוגי קלאסי ועד טיפול עקיף – כגון טיפול בהבעה, טיפול באמנות ועוד.

חשיבות התחום

מכיוון שתחום בעיות הנפש הוא מהתחומים הפחות מובנים על ידי הציבור, סובל תחום זה מדעות קדומות וסטיגמות. למרות שבשנים האחרונות יש שינוי בגישה הכללית הסובלים מבעיות בתחום הנפש, עדיין ישנם הורים אשר יעדיפו להימנע מטיפול אצל פסיכולוג ילדים, על מנת לא "להכתים" את ילדים ולתייג אותו כ"חולה נפש".

קיראו: פחדים התפתחותיים אצל ילדים

כאן המקום להדגיש את העוול שבגישה הזו. לא כל אדם המטופל אצל פסיכולוג הינו "חולה נפש" ומניעת טיפול מאדם הזקוק לו היא פסולה מכל וכל. ההפרדה בין הנפשי לגופני הולכת ומתערערת. במקומה קמה שיטת התייחסות חדשה הגורסת כי טיפול נפשי חשוב כטיפול גופני. אם ילדנו חולה בשפעת – לא נטפל בו? אותו הדין לקושי נפשי שעולה!

הימנעות מטיפול בבעיה נפשית תגביר את הסבל של האדם הזקוק לטיפול ועלולה אף להחריף את הבעיה. דבר זה נכון עבור כל אדם ובמיוחד עבור ילדים, שלא יכולים להחליט דברים כאלו בעצמם ותלויים בהוריהם. לפיכך, על כל הורה המזהה אצל ילדו התנהגויות שעלולות לנבוע מבעיות נפשיות לפנות בהקדם אל פסיכולוג ילדים לצורך אבחון הבעיה של ילדו וטיפול בה.

לחצו כאן ולימדו כיצד תדעו שילדכם זקוק לעזרה מקצועית

רופא ילדים – האתר השלם לרפואת ילדים ישמח לתת לכם מענה בתחום בריאות הנפש, לתת לכם מידע בנושאי בריאות הנפש ולספר לכם על דרכי אבחון וטיפול.

לקריאה נוספת: ADHD - הפרעת קשב והיפראקטיביות אצל ילדים