יצירת קשר
חיפוש באתר

בקיעת שיניים אצל תינוקות - איך מקלים על הכאב?

תאריך: 18/03/2015 16:09   מחבר: מערכת האתר

בקיעתה של השן הראשונה היא ללא ספק מאורע מרגש ביותר, המסמן שלב חשוב של התפתחות ילדים. החיוך המתוק וחסר השיניים הופך לחיוך הכולל שיניים קטנטנות ולבנות, התינוק מתחיל לנגוס ולהתעניין במזון מוצק ומרגיש לראשונה עצמאי יותר.

תהליך בקיעת השיניים הוא אינדיבידואלי ושונה מעט בין תינוק לתינוק. עם זאת, חשוב לזכור כי מטבע הדברים בקיעת השיניים כרוכה גם בכמה תופעות בלתי נעימות.

ישנם תינוקות ברי מזל אצלם יבקעו השיניים במהירות וכמעט ללא כל כאב, סבל או כמות רוק מוגברת. לעומתם, ישנם תינוקות אצלם בקיעת השיניים עלולה להיות ממושכת וכואבת ולגרום לסבל ולאי שקט.

את הכאב המתלווה לבקיעת השיניים, אמנם, לא ניתן למנוע אך אפשר בהחלט לנסות ולהקל מעט על התינוק.

מתי בוקעות השיניים הראשונות?

בקיעת שיניים היא היבט משמעותי של התפתחות ילדים עד גיל שנה, כאשר בין גיל שלושה חודשים לגיל שנה בוקעות אצל תינוקות השיניים הראשונות, המכונות שיני חלב. תחילה בוקעות השיניים הקדמיות, לאחריהן בוקעות השיניים העליונות החותכות ומאוחר יותר השיניים הפנימיות.

לעיתים בוקעות השיניים במהירות אחת לאחר השנייה ולעיתים הן בוקעות בקצב איטי יותר, כאשר צמיחתה של כל מערכת השיניים הראשונה מסתיימת לרוב לקראת גיל שלוש.

הסימנים הראשונים והבולטים ביותר לבקיעת השיניים הם חוסר שקט של התינוק כתוצאה מהכאב המתלווה לבקיעת השיניים, כמות גדולה של רוק, נטייה גוברת ללעוס דברים וחניכיים נפוחות ואדומות.

בניגוד למה שנהוג לחושב, בקיעת שיניים אצל תינוקות איננה מלווה לרוב בסימפטומים, כדוגמת התכווצויות, אובדן תיאבון, שלשולים, הקאות או חום גבוה.

קיראו: מהי עששת הנקה?

מה התינוק שלך מרגיש בעת בקיעת השיניים הראשונות?

במרבית המקרים גורמת בקיעת השיניים הראשונות לאי נוחות ולכאב בעיקר כתוצאה מהנפיחות בחניכיים. בתקופה זו עלול התינוק להתעורר בבכי בלילה.

עם זאת, בקיעת השיניים איננה כרוכה, כאמור, בסימפטומים אחרים. אלו יעידו לרוב על הידבקות במחלות כמו עששת ולא על צמיחת שיניים, ובמקרים כאלו רצוי לפנות אל רופא שיניים או אפילו רופא ילדים לצורך אבחון ראשוני.

כמה עצות חשובות להורים

הכאב המתלווה לבקיעת השיניים הוא טבעי ובלתי נמנע. עם זאת, ניתן להקל עליו במספר דרכים:

 


מתעניינים ברפואת ילדים ותינוקות? הכנסו אל פורום רפואת ילדים שבאתר לעצות ומידע נוסף.

לקריאה נוספת: גיל שנתיים הנורא

 

מידע משלים ומעניין בנושאים:   גיל שנה    טיפול תרופתי    שן ראשונה    שיני חלב    הקלת כאבים    שיכוך כאבים לתינוק    כאבי חניכיים   
תרופות לטיפול בילדים
אקמולי של טבע לילדים
הורדת חום ושיכוך כאבים בקרב ילדים ותינוקות
סוגי אנטיביוטיקה לילדים
סוגים המתאימים במיוחד לטיפול בילד שלך
נורופן לילדים
סירופ להקלת חום ושיכוך כאבים ללא צבעי מאכל
מוקסיפן - אנטיביוטיקה לילדים
תרופה אנטיביוטית לטיפול בדלקות גרון ואוזניים
טיפות אוטידין לילדים
טיפות לשיכוך כאבי אוזניים בילדים