יצירת קשר
חיפוש באתר

בעד ונגד מתן חיסונים לילד/ה שלך

תאריך: 04/01/2015 12:18   מחבר: מערכת האתר

מרבית ההורים דוגלים בתפיסה לפיה, חיסונים נועדו על מנת לגונן על ילדיהם משורה של מחלות בלתי רצויות, העלולות פעמים רבות לגרום לנזקים בריאותיים בלתי הפכים ובמקרים קיצוניים גם למוות.

בשל כך, עד לא מזמן היה קיים קונצנזוס גורף בשאלת היעילות של חיסוני תינוקות וילדים. היום השתנו מעט פני הדברים, כאשר אצל חלק מההורים החלו להתעורר התנגדויות, ספקות ותהיות לגבי יעילותם ונחיצותם של החיסונים. הורים אלה אינם ממהרים לנעוץ את מחט החיסונים בגופם של ילדיהם.

חיסוני ילדים בישראל

בישראל מופעלת מזה שנים תוכנית חיסוני ילדים, המשתנה מעט מעת לעת וכוללת את החיסונים המקובלים במדינות המערב עם מספר תוספות.

כך, בישראל מחסנים את הילדים כנגד צהבת מסוג A על אף שבמדינות אחרות חיסון זה איננו נכלל בתוכנית החיסונים, בשל שכיחות המחלה בארץ. מאז כניסת החיסון לתוכנית החיסונים, חלה ירידה של יותר מ-90 אחוזים במספר הלוקים במחלה בארץ.

כמו כן, בארץ אחוז הילדים המתחסנים הוא מהגבוהים בעולם, כאשר החל מגיל כמה שבועות מגיעים ההורים באופן עצמאי ל"טיפת חלב" במטרה לחסן את ילדיהם בהתאם לנוהל הקיים.

שיתוף הפעולה של ההורים הוביל במהלך השנים לירידה במספר החולים או הנפטרים ממחלות זיהומיות שונות. יחד עם זאת, ישנם היום לא מעט מתנגדים לחיסונים.

טיעונים בעד חיסוני ילדים

יעילות החיסונים במניעת מחלות היא גבוהה ביותר. היעלמות הפוליו ומחלת האבעבועות השחורות מהעולם היא דוגמה טובה לכך.

קיראו בהרחבה על: חיסון נגד פוליו - מחלת שיתוק ילדים

בישראל כוללת התוכנית, חיסונים נגד עשר מחלות, כדוגמת: שיתוק ילדים, שעלת חזרת ואדמת. חיסונים אלה מונעים התפרצות של מחלות מדבקות ואת הסיבוכים השונים הקשורים בהן.

היבט נוסף לכך, נעוץ בשמירה על בריאות הציבור. החיסונים אינם מגנים רק על האינדיבידואל אלא על כלל הסביבה. באמצעות הפעלת מדיניות "חסינות העדר" נמנעים מראש מצבים של הדבקה המונית והעברת הנגיף מאדם לאדם.

במצב בו מרבית הילדים מחוסנים מפני מחלה מידבקת, מצטמצמת מאוד יכולת העברת הנגיף ומספר הילדים העלולים ללקות במחלה פוחת במידה ניכרת.

הקשר בין חיסון החצבת לאוטיזם. בניגוד לטענותיהם של המתנגדים לחיסונים, לא קיים קשר בין חיסון החצבת להתפתחות אוטיזם בקרב ילדים. בארץ מתחסנים כ-95 אחוזים מכלל התינוקות, כאשר מקרים של פיגור, מומים, אוטיזם או מחלות שונות עלולים להתרחש בנסיבות משתנות וללא קשר למתן הזריקה.

טיעונים כנגד חיסוני ילדים

מחלות שעברו מהעולם. ישנם היום חיסונים רבים נגד מחלות שאינן קיימות עוד, הגורמים סבל מיותר לתינוק ללא צורך.

לצד זאת, עולים טענות על תופעות לוואי קשות כגון שלשולים, אלרגיה, אסטמה, שינויים בהתנהגות ודלקות אוזניים, הם מקצת מתופעות הלוואי העלולות להתרחש כתוצאה מהחיסונים. ישנם גם חיסונים העלולים לגרום ללקויי למידה שונים ואפילו לאוטיזם, כדוגמת החיסון נגד חצבת.

מומלץ לקרוא: פחד מזריקות אצל ילדים

סעיף נוסף מתייחס דווקא להרכב החיסונים. חלק גדול מהחיסונים מכילים חומרים כימיים רעילים, רקמות שונות של חיות, חומרים העלולים לפגוע במערכת העצבים או אפילו חומרים העלולים לגרום לסרטן.

בבחירה באם לחסן את ילדכם או לא, יש לשקול את סך הטיעונים הקשורים לנושא. זכרו, כי חיסונים מסוימים ניתן לקבל עד לגילאים מתקדמים בילדות, דבר המותיר די זמן להיוועץ בנושא ביסודיות עם רופא ילדים.

לקריאה נוספת: חיסון אדמת לילדים

תרופות לטיפול בילדים
אקמולי של טבע לילדים
הורדת חום ושיכוך כאבים בקרב ילדים ותינוקות
סוגי אנטיביוטיקה לילדים
סוגים המתאימים במיוחד לטיפול בילד שלך
נורופן לילדים
סירופ להקלת חום ושיכוך כאבים ללא צבעי מאכל
מוקסיפן - אנטיביוטיקה לילדים
תרופה אנטיביוטית לטיפול בדלקות גרון ואוזניים
טיפות אוטידין לילדים
טיפות לשיכוך כאבי אוזניים בילדים